Solar şarj kontrol cihazı 12v çıkışında titreme

Bu ölçümleri yarın öğle saatinde yapmak istiyorum sayın @rsimsek ustam nasıl ölçmek gerekir.
Mesela bu ölçümde hata varmı.
Hava çok kapalı paralel bağlı 100 watt iki panelden gelen akım bumu?
Kardeş ustalık kim biz kim?;)

Bence şu videodaki gibi ayarlanabilen bir güç kaynağı ile paneli simüle ederek ölçebilirsin. Ya da PWM ile MPPT verim grafikleri belki yardımcı olur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
XL4016 aldım, güneş panelinden gelene bağladım, şuan güneş olmadığı için test edemiyorum.

Ani dalgalanma kesildi ama ledlerdeki titreme olacak mı ona bakacağım.

XL4016 da biraz rötuşlama yaptım.

Çok turlu potansiyometreleri iptal edip, yerine 10K Potansiyometre taktım,
XL4016 çıkışına voltmatre taktım, böylece voltajı ayarlamak için büyük voltmetreleri bağlamak zorunda kalmadan bu ekrandan görüyorum,
hiç sevmediğim çok turlu potansiyometrelerin yerine 10K potansiyometre taktım ki böylece o incecik ayar vidasında eziyet çekemeden rahatça ayar yapabiliyorum.

Tüm ayar ve bilgi ekranını ayrı bir karta taşımış oldum böylece.

Uyarı ledinide bu ayar kartına taşıyacağım.

şuanki görünüm bu, test için böyle yaptım, daha sonra bi düzene sokacağım.

1617985556316.png

XL4016 aldım, güneş panelinden gelene bağladım, şuan güneş olmadığı için test edemiyorum.

Ani dalgalanma kesildi ama ledlerdeki titreme olacak mı ona bakacağım.
Merhaba elinize sağlık.
Çok turlu potlar yerine normal 10 k potansiyometre takmışsınız bende bu durumu merak ettim hassas ayar yapılabiliyor mu.

Merhaba elinize sağlık.
Çok turlu potlar yerine normal 10 k potansiyometre takmışsınız bende bu durumu merak ettim hassas ayar yapılabiliyor mu.
Yapılıyor ama çok hassas bu şekilde, ama yinede zor değil. 5K takılsa daha mı rahat olur bilmiyorum, 4016 yı aldığım satıcıda 10k olanı 10 tanesi 10tl olduğu için aldım, onu kullandım.

4016 dan bir tane daha aldım, şimdi volt ve amper ölçer alacağım, onunla ayarlı güç kaynağı yapacağım.

4016 üzerindeki kendi hassas trimpotları 10 k zaten.
Ayarlı güç kaynağı yapacaksanız benim size acizane bir tavsiyem olur.
Fiyat olarak belki biraz pahalı gelebilir 2 tanesi 40 lira civarı ama ayarlı güç kaynağı için bence olmazsa olmazlar.
İki tane 10 k hassas potansiyometre alıp 4016 nın trimpotlarını onlarla değiştirirseniz çok güzel hassas ayar yapan bir güç kaynağınız olur.

4016 üzerindeki kendi hassas trimpotları 10 k zaten.
Ayarlı güç kaynağı yapacaksanız benim size acizane bir tavsiyem olur.
Fiyat olarak belki biraz pahalı gelebilir 2 tanesi 40 lira civarı ama ayarlı güç kaynağı için bence olmazsa olmazlar.
İki tane 10 k hassas potansiyometre alıp 4016 nın trimpotlarını onlarla değiştirirseniz çok güzel hassas ayar yapan bir güç kaynağınız olur.
Ayar konusunda bir sorunum yok, hafifçe oynadığınızda 0,01v değişimleri yapabiliyorsunuz.

Yarın bir sınavım var, müsait bir zamanımda ufak video çekerim, sizinde görüşünüz olmuş olur. Bende hassasına gerek yok, bu yeterli.

Anladım ustam gerek yok diyorsanız siz bilirsiniz ama video bekliyorum.
Flaş yüzünden ekran çok iyi görünmüyor ama belli oluyor yine.

Gördüğün gibi çok hassas ayar için biraz milimetrik oynamalar lazım, ama imkansız değil tabi, istediğin voltajı ayarlayabiliyorsun.

Tabi çok turlu pod gibi rahat ayarlanmıyor, ama en düşük voltaj ile en yüksek voltaj arasında rahat geçiş oluyor. Birde bu podlar ile voltajın düşükmü yüksek mi olduğu belli oluyor. Çok turlu podlarda acaba voltaj düşük mü yüksek mi belli değil.

Tabi senin dediğin kaliteli poda ihtiyaç bana göre yok, ama sürekli bu işle uğraşan ve sürekli kullanacak kişiler için 4016 da uygun olmaz zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri