Solar şarj kontrol cihazı 12v çıkışında titreme

Güzel olmuş sayın @oflurecep elinize emeğinize sağlık.
Bende size hassas potansiyometre ile yapılanı attım arada fark varmı yokmu bilmiyorum ama görevini yapıyorsa sorun yok.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Güzel olmuş sayın @oflurecep elinize emeğinize sağlık.
Bende size hassas potansiyometre ile yapılanı attım arada fark varmı yokmu bilmiyorum ama görevini yapıyorsa sorun yok.
O da güzelmiş, ama gördüğüm kadarı ile çok turluya benziyor, ama sonsuz tur değil gibi.

Ayarlı güç kaynağında kullanılabilir, ama sürekli ince ayara ihtiyaç duyan ve sürekli onu kullanacak kişiler için güzel olur.

Ama benim amacımla kullanacak kişilere gerek yok bence, bir sefer ayarlayacaksın ve kolay kolay dokunmayacaksın.

Onu siz yaptıysanız fan ile destekleyin, 4-5 amper sonrası 4016 sıkıntı çıkartır yoksa.

Teşekkür ederim.
Fana ihtiyaç duyacak bir akım çekmiyorum.
Xl4016 gibi devrelerde önemli olan çekilecek akımın sürekliliği.
Sürekli yüksek akımlar cekilecekse fan kullanmakta fayda var.
Benim en fazla yaptığım lion pil şarjı vs şeyler.

Tüm yazışmaları okudum, bir konu var, hiç değinilmemiş. Çok önemli. Bu solar şarj regülatörlerinin çıkışında mutlaka bir akü bağlı olmalı. Panelden önce mutlaka akü bağlantısı yapılmalı. Eğer panelden güç gelip de bağlı akü yoksa ya da girişte güç varken akü bağlantısı kesilirse bu aletler zarar görüyorlar. Bazı satıcılar ısrarla yazıyorlar ürün sayfasında. Bozulur, garanti dışı kalır diye. İlk sayfada bir arkadaş akü şalterini kapatmaktan bahsetmişti. Bu detayı bilmiyordu sanırım. Ve tahminim öyle yaptığından da şarj regülatörleri bozulmuş/bozuluyor olmalı.

@oflurecep arkadaş şöyle yazmış mesela:

Akü voltaj grubu için kafası karışmıyor, önceleri böyle sorun yoktu zaten,

Akü anahtarını kapatınca voltaj alamadığında kafası karışıyor :) 12-24 arası gidip geliyor.

Bu başka bir sorun.

Yani aküyü kapatmış, sistem sapıtmış. Sapıtır tabi. Panelden yük geliyorsa asla akü bağlantısı kesilmemeli...

Şarj kontrolcüde sıkıntı var bu belli artık.

Tamirini yapmak mümkünmüdür? Bilen varmı?

Yeni almaya da niyetlendim ama hangisini alayım diye de kararsız kaldım.

ya 30 amperlik mppt alacağım ki fiyatı 700-800tl

yada şimdiki sistem küçük , şu ürünü alayım diyorum. En azından diğer mavilerden daha kaliteli.

Kafam bayağı karışık şuan.

1619276937774.png

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri