10mA kaçak vs 30 mA

Evimde kaçak akım olmadığı için kaçak akım alıcam ama internette 10 ma gördüm.
Standart insan hayatı için 30 diye biliyorum bu 10 ne işe yarıyor?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yerine göre aslında. Çok hassas bir cihaz için olabilir. Mevzuatta 30mA kullanılması gerektiği yazıyor. 10 mA çok hassas olup gereksiz açma yapabilir. Bu arada bizim size sormamız lazım değil mi sayın @B tipi kaçak akım rölesi ?

bazıları bi rumuzu berbat ettikten sonra yeni bi rumuzla yeni başlangıç yapmaya çalışsa da kaçak akım uzmalarından paçayı sıyırması zordur. ölçülebilir bi fiziki büyük olduğu için 10mA, 30ma veya 300mA olması fark etmez anında tespit edilir.

Son düzenleme:
bazıları bi rumuzu berbat ettikten yeni bi rumuzla yeni başlangıç yapmaya çalışsa da kaçak akım uzmalarından paçayı sıyırması zordur. ölçülebilir bi fiziki büyük olduğu için 10mA, 30ma veya 300mA olması fark etmez anında tespit edilir.
Bakalım bunun sonu nasıl olacak.

10mA isterseniz takabilirsiniz .
Siğorta kutusundaki 30mA kaçak akım koruma rölesi yerinde dursun .
Her linye için siğprta sonrası 10mA kaçak akım rölesi takabilirsiniz ( fiyatlı olur ? )
Koruma daha iyi olur .

Örneğin : 30mA kaçak akım koruma rölesi 24mA - 27mA gibi aralıklarda atar .
30mA de tam 30mA de atmaz ve 10mA de tam 10mA de atmaz .

Diğer :bir önemli olanda kaçak akım rölesi ( rcd ) testi dir .
Çalışma testi .
Kaçak akım koruma rölesi çalışır ama diyelim 30mA kaçak akım koruma rölesi 35mA attı bu rölesi görevini görmüyor demektir yani bozuktur . ( forumda ve internet üzerinden araştırma yapmanız )

Topraklamayıda unutmayalım .

Elektrik çarpmasının İnsan vücuduna etkileri.jpg

Ekli dosyalar

• SCHNEIDER ELECTRIC. Kaçak akım koruma röleleri. Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu. Multi9 Ka...pdf
    809.3 KB · Görüntüleme: 3
bazıları bi rumuzu berbat ettikten yeni bi rumuzla yeni başlangıç yapmaya çalışsa da kaçak akım uzmalarından paçayı sıyırması zordur. ölçülebilir bi fiziki büyük olduğu için 10mA, 30ma veya 300mA olması fark etmez anında tespit edilir.
Tuzluk sahibi olup vakti de bol olan çok forumda . No problem. Aynı konuyu bin kere de anlatırlar, elektrikçi olmayana da kendini gebertsin diye yol yordamda gösterirler . Komik . Bütün bunlar ne için.

Son düzenleme:
bazıları bi rumuzu berbat ettikten sonra yeni bi rumuzla yeni başlangıç yapmaya çalışsa da kaçak akım uzmalarından paçayı sıyırması zordur. ölçülebilir bi fiziki büyük olduğu için 10mA, 30ma veya 300mA olması fark etmez anında tespit edilir.
Rumuz derken ne demek istediniz anlamadım?
Yerine göre aslında. Çok hassas bir cihaz için olabilir. Mevzuatta 30mA kullanılması gerektiği yazıyor. 10 mA çok hassas olup gereksiz açma yapabilir. Bu arada bizim size sormamız lazım değil mi sayın @B tipi kaçak akım rölesi ?
Arkadaşlar ismim kaçak akım diye elektirikçi dilim ben. Hatta hemen kendimi tanıtiyim forumda bi yerim olsun. İsmim Burhan 20 yaşındayım tıp öğrencisiyim mühendislik seçmediğim için içimde kalan elektirik sevgisini buralarda arıyorum.
Hatta kendime biraz daha dürüst olursam elektrik-elektronik mühendisliği seçmediğim için pişmanlığımı biraz böyle azaltıyorum diyebilirim.

Son düzenleme:
rusya'da pano yapan turkler прозвище,
ingiltere'de pano yapan turkler nickname,
turkiye'de pano yapan turkler mahlas veya takma ad diyorlar.
80 li yıllarda Güzin Abla vardı. Rumuz Dertli , Rumuz Terkedilmiş, Rumuz Yalnız Kalp .
Edit : Kontaktör bobinim yanmış mıdır abla ? Seri lamba ile test et kızım .

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri