%100 Bakır Kablo ?

igotek

Üye
Merhaba;
Daha önce yangın tehlikesi atlattığımız için yüksek enerji kullanımı olan yerlerde hep ÖZNUR marka kablo kullandık ve hiç sorun yaşamadık. Prizlerde 3500W için 3x2,5mm NYM kullanıyorduk. Sürekli alışveriş yaptığım yer artık Öznur getirmiyormuş. KOÇ ve GÖLDAĞI marka kablo varmış. Bunların da %100 bakır olduğunu ve sorun yaşatmayacağını söylüyor. ÖZNUR markasından çok memnunduk, hiç sorun yaşatmadı. Acaba bu iki marka güvenilir mi ? %100 bakır mı ? Sizlere danışmak istedim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
3 gün önce, marketde pahalı buldugum grup prizli ara kabloyu kendim yapma istedim. 3x 1.5 mm kaablo istediğimde , satıcı sordu. Metresi, 15 tl var, 20 tl . olan var hangisi olsun. Ne fark var dediğimdeki cevaba dikkat ediniz. " 15 tl olan , alümünyüm karışım, 2o tl olanı, bakır."
Dikkat edilmezse, ucuza tamah edilirse sonuç ne olabilir, düşünemiyorum.
Ha bu arada matketdeki aynı uzunlukdaki, 80 tl fiata yaklaşdım.

Bu iki markanın %100 bakır kabloları var. Göldağı olanı gördüm gayet güzel. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Yalnız aynı markalar ucuz olsun diye diğer çeşit alaşım ve kaplama ürün yapıyorlar mı bilmiyorum. Bildiğinizin dışında kabloların kalitesini anlamak için numune alıp kesitini ölçmeli bakır damarı kazıyıp kaplamamı değil mi ,bakır rengi alaşım mı değil mi bakmalı, anlaşılabilir.

Merhaba;
Daha önce yangın tehlikesi atlattığımız için yüksek enerji kullanımı olan yerlerde hep ÖZNUR marka kablo kullandık ve hiç sorun yaşamadık. Prizlerde 3500W için 3x2,5mm NYM kullanıyorduk. Sürekli alışveriş yaptığım yer artık Öznur getirmiyormuş. KOÇ ve GÖLDAĞI marka kablo varmış. Bunların da %100 bakır olduğunu ve sorun yaşatmayacağını söylüyor. ÖZNUR markasından çok memnunduk, hiç sorun yaşatmadı. Acaba bu iki marka güvenilir mi ? %100 bakır mı ? Sizlere danışmak istedim.
Göldağı kabloyla ilk karşılaştığımda acaba mı diye sorguladım 1x300mm2 'lik enerji besleme hattı için kullanmıştım yaklaşık 2 sene oldu bir sıkıntısını görmedim şimdiye kadar. ama dedikleri gibi piyasada çok fazla kablo markası dolaşmaya başladı dikkatli olmak lazım.

Öznur kabloyu kullanmaya buradaki tavsiyeler sonuc ubaşlamıştım ve çok memnunum. Hiç sıkıntı yaşamadım. 2,5mm antkron NYM kabloyu 3500W yükte 24 saat çalıştırdık, problemsiz. Biz yine de 3000W üzeri ihtiyaç olan yerlerde bir üst kesit kablo kullanıyoruz. 2,5mm'yi maks 3000W enerji için kullanıyoruz. Son zamlardan sonra birçok kablo markası çıkmış ve şuan ne alacağımı şaşırdım. %100 bakır ve sorunsuz olsun daha pahalı olsun önemli değil.

Öznur kabloyu kullanmaya buradaki tavsiyeler sonuc ubaşlamıştım ve çok memnunum. Hiç sıkıntı yaşamadım. 2,5mm antkron NYM kabloyu 3500W yükte 24 saat çalıştırdık, problemsiz. Biz yine de 3000W üzeri ihtiyaç olan yerlerde bir üst kesit kablo kullanıyoruz. 2,5mm'yi maks 3000W enerji için kullanıyoruz. Son zamlardan sonra birçok kablo markası çıkmış ve şuan ne alacağımı şaşırdım. %100 bakır ve sorunsuz olsun daha pahalı olsun önemli değil.
bilindikleri alabilirsin ozaman hiç düşünme hes , öznür ,seval ...

topraklama kazığını kaplama olduğunu anlayınca kazıklandığını dile getirenn biri vardı. satıcı sana som bakır fiyatlandırması yapıp bakır kaplama satmışsa kazıklanmışındır yoksa diğer türlü hatadır, yanlış anlaşılmadır vesaire... yönetmeliğe bakınaca ikisinin de kullanılmasında bi sakınca yok.

kablo üreticisinin standartı, sertifikaları ve detaylı katalogları olmalı.

tüketici katalogları okumalı, anlamalı ve tercihini ona göre yapmalı.

epey zaman önce simit üzerindeki susamın çin'den gelen GDO'lu susam olabileceği üzerine bi haber vardı. kardeşim bunu anlamak için labaratuvar mı kuracağız ve bu tüketicinin işi mi?

iyi kablo yapanın standartı olur, sertifikaları olur, çok iyi kataloğu olur ve en sonunda piyasada namı olur.

tuketicide biraz bilinçli olacak ne aldığını bilecek. hareketli kanalda kullanılacak kablo ile toprak altında kullanılacak kablonun aynı olmasını mı bekliyoruz?!. elbette fiyat farkı da olacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri