%100 Bakır Kablo ?

Göldağı ne iyi ne de kötüdür. Onun yerine Altın kabloyu tavsiye edebilirim. Hünka da fena değildir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yüzde yüz bakır derken, aşırıya kaçmış olmayalım. Alüminyum ile bakır arasında 4-5 kat fiyat farkı var. Kullanıldığı yere göre seçim yapılabilir. Alüminyum kabloda kanunen yasaldır. Tekniğine uygun aksesuarlar, pil olayı ve kıvrılma yarıçapı vs gibi teknik özellikleri göz önünde bulundurularak gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Hareketli yerlerde alüminyum veya al. üzeri cu kaplı kablolar kullanılması doğru değildir. Pil olayı nedeniyle böyle kablolar özellikle data, CCTV, TV, alarm ,yangın gibi zayıf akım kablolarında kullanılmamalıdır.

Yazı yazdım yine sildim.
Tse nedir ?
Bir norm ( kural olarak benimsenmiş, yerleşmiş ilkeye ya da yasaya uygun durum.) Yokmu, varmı?

Kısa anlatayım ben kimyagermiyim .

Devlet kontrol edecek sadece başvuru sırasındaki kablo ( tse belgesi için özel imalatı yapılmıştır ) ya sonrası piyasadan alınıp belli aralıklarla test edecek.
Test yapılıyor mu yapilmiyormu bilmiyorum ?

Böyle gider yakında kalite kablo üreten firmada bu kervana katılır
Başka ad ile üretim yapar.
Kafanızı yordum

Kolay gelsin sağlıcakla .

Ne olursa olsun bakır kablo dışında kablo kullanımı 220v-380v vb. alanalrda yasaklanmalı, bu tarz kabloların üretimi ve satışı olmamalı bence. Büyük risk. Bilmeden veya ucuza kaçmak için kullanılıyor. Aleminyum veya aleminyum karışımlı kabloların kullanım alanı farklı olmalı. Ben işe ilk başladığım dönemlerde müşteri kaçırmamak için ucuz diye kullanıyordum. Ta ki bir iki defa alev alan kabloları görene dek. Sonrasında müşteri istese bile ucuz kablo kullanmamaya çalışıyorum. Ucuz kabloyu sadece çok yüksek voltaj çekmeyen lambalarda kullanıyorum, prizlerde ve uzatma kablolarında hep %100 bakır kullanıyorum. Çünkü adamların ne bağlayacağını bilemiyoruz ki.

Ne olursa olsun bakır kablo dışında kablo kullanımı 220v-380v vb. alanalrda yasaklanmalı, bu tarz kabloların üretimi ve satışı olmamalı bence. Büyük risk. Bilmeden veya ucuza kaçmak için kullanılıyor. Aleminyum veya aleminyum karışımlı kabloların kullanım alanı farklı olmalı. Ben işe ilk başladığım dönemlerde müşteri kaçırmamak için ucuz diye kullanıyordum. Ta ki bir iki defa alev alan kabloları görene dek. Sonrasında müşteri istese bile ucuz kablo kullanmamaya çalışıyorum. Ucuz kabloyu sadece çok yüksek voltaj çekmeyen lambalarda kullanıyorum, prizlerde ve uzatma kablolarında hep %100 bakır kullanıyorum. Çünkü adamların ne bağlayacağını bilemiyoruz ki.
ama baktığınız zaman hesap kitap elektriksel formüllere dayanıyor sonuçta , bi yere gelen hattın kesiti bellidir ona göre kesici koyulur , aynı şekilde bakır ve aleminyum kabloların iletkenlik dirençleri bellidir, kac mm2 bakır kablo kullanıyorsanız ona göre hesap yapıp aleminyuma cevirirsiniz , sonuçta aleminyum kablolar var ve bugün ges yapan çoğu firma ges dağıtım panosundan ag panosuna kadar aleminyum kabloları kullanıyor.

ama baktığınız zaman hesap kitap elektriksel formüllere dayanıyor sonuçta , bi yere gelen hattın kesiti bellidir ona göre kesici koyulur , aynı şekilde bakır ve aleminyum kabloların iletkenlik dirençleri bellidir, kac mm2 bakır kablo kullanıyorsanız ona göre hesap yapıp aleminyuma cevirirsiniz , sonuçta aleminyum kablolar var ve bugün ges yapan çoğu firma ges dağıtım panosundan ag panosuna kadar aleminyum kabloları kullanıyor.
Hoca; sabıt kuvvetli tesıslerde haklısı nız. Pano için bara olarakda kullanılıyor, sorun yok. Çünkü, hesap kıtapla yapılıyor tesis. Tıpkı havai hatlar gibi.
Çogu stıcı, sattığı ürünün kalıtesini belirtmiyor. Satın alanda, ucuz bulmaya meyilli.
Arkadaşın dediği gibi, bu gün sadece tv ve uydu alıcı çalıştıracağım dediğiniz ara kablo, yarın ısıtıcı, ketıl, ufo, seyyar kaynak, spral vs içi kullanılabilir.

Hesaplarda sorun yok .
Kablo bakır , alüminyum , vs gibi madeninde sıkıntı yok .

Malzeme kablo karışımda sıkıntı . ( kalite !!! )
Örneğin :
2.5mm2 kablo kaliteli aldım . Hesaplama ( ortama ? ) 16A Siğorta
2.5mm2 kablo kalitesiz aldım . Hesaplama ( ortama ? ) 16A Siğorta yerine 10A siğortamı kullanacağız ?
yoksa 16A siğorta kullanıp riskmi ? alacağız .
Yada kalitesiz kabloda kesit arttıcağız . ( çareler tükenmez )
Kesit arttı kablo bedeli ( parasıda ) arttı ne anladım .

Kolay gelsin , sağlıcakla .

Hesaplarda sorun yok .
Kablo bakır , alüminyum , vs gibi madeninde sıkıntı yok .

Malzeme kablo karışımda sıkıntı . ( kalite !!! )
Örneğin :
2.5mm2 kablo kaliteli aldım . Hesaplama ( ortama ? ) 16A Siğorta
2.5mm2 kablo kalitesiz aldım . Hesaplama ( ortama ? ) 16A Siğorta yerine 10A siğortamı kullanacağız ?
yoksa 16A siğorta kullanıp riskmi ? alacağız .
Yada kalitesiz kabloda kesit arttıcağız . ( çareler tükenmez )
Kesit arttı kablo bedeli ( parasıda ) arttı ne anladım .

Kolay gelsin , sağlıcakla .
ben yanlış anlamışım , ben direkt aaleminyum kablo kullanımı olarak düşündüm bakır görünümlü kalitesiz olarak düşünmedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri