Kablonun bakır kalitesi ölçülebilir mi ? Piyasadaki en kaliteli kablo markası hangisi ?

nya da öznur vasat iş yapmaz
biraz açıklar mısınız kötü yanı nedir
çünkü bir kısmını öznur kullanmayı düşünüyordum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Son zamanlarda bazı nya kablolar elektronik bağlantılarda lehim bile tutmuyor. Ben aynı gün anladım alüminyum alaşımı olayını.
Öyle ohm ölçme ile olmaz bu saflık anlama. Bu alüminyum alaşımlar aynı zamanda kırılgandırlar belirteyim. Fazla bükülmeye kıvrılmaya ve uzatma kablosu gibi rulo durumlarına hiç dayanmazlar.
Ağ kabloları metresi 50krş tu bir ara. Bence tamamı alüminyum.
Saflığı anlamak için, bir teli atarsınız tuzruhunun içine.Alüminyum hemen erir.Geriye hafif kararmış bakır kalır.
Eski bir kuyumcu uygulaması olan Mihenk taşında sınamak size kalmış. Sağlam yoldur.
Bu kadar basit.
İyi geceler.

Son zamanlarda bazı nya kablolar elektronik bağlantılarda lehim bile tutmuyor. Ben aynı gün anladım alüminyum alaşımı olayını.
Öyle ohm ölçme ile olmaz bu saflık anlama. Bu alüminyum alaşımlar aynı zamanda kırılgandırlar belirteyim. Fazla bükülmeye kıvrılmaya ve uzatma kablosu gibi rulo durumlarına hiç dayanmazlar.
Ağ kabloları metresi 50krş tu bir ara. Bence tamamı alüminyum.
Saflığı anlamak için, bir teli atarsınız tuzruhunun içine.Alüminyum hemen erir.Geriye hafif kararmış bakır kalır.
Eski bir kuyumcu uygulaması olan Mihenk taşında sınamak size kalmış. Sağlam yoldur.
Bu kadar basit.
İyi geceler.
mantıklı kesinlikle deneyeceğim teşekkür ederim

..2x0.75 seyyar kablo almıştım bir ara..markasız..2-3 metre kadar..kabloyu sıyırdım..telleri gergin bir şekilde duruyor..ince çelik teller gibi yaylanıyordu..demirden falan çekmişler herhalde..:)
..bir miktar tartarak özgül ağırlıktan bulabilirmiyiz..hacim belli..

4x4mm2 kablo etiketi olan kablonun bakır çapını ölçmüştük. Alan hesabı yaptığımızda 3,35 mm2 olduğunu gördük. %20 bakırdan çalmışlar.

4x4mm2 kablo etiketi olan kablonun bakır çapını ölçmüştük. Alan hesabı yaptığımızda 3,35 mm2 olduğunu gördük. %20 bakırdan çalmışlar.
Kalan % 80 ın bakır saflığı % 80 ise şükretmek gerek bence.
Bir de TSE CE vs her etiket tastamam. Plastiği çok sert ve çakmakla hafif ısıtsan tutuşur. Nyaf kabloyu soysan tellerin % 20 si kopar. Lehim zor tutar. Her teli sanki alüminyum ve dış cidarı bakır kaplama.
Ya hep bana denk geliyor ya da iyi kablo şans işi.

Kalan % 80 ın bakır saflığı % 80 ise şükretmek gerek bence.
Bir de TSE CE vs her etiket tastamam. Plastiği çok sert ve çakmakla hafif ısıtsan tutuşur. Nyaf kabloyu soysan tellerin % 20 si kopar. Lehim zor tutar. Her teli sanki alüminyum ve dış cidarı bakır kaplama.
Ya hep bana denk geliyor ya da iyi kablo şans işi.
Merhaba,
Bu sertifikaların yanında yapılan test ve sertifikalandırmaları da önemli.
Örneğin IEC-63332, IEC-50266 vs gibi testlerde önemli.
Firmaların bir çoğu TSE 9001 - 14001 - 18001 sertifikalarını alıp hepsini çözdük şekilde algı yaparlar. Halbuki şeytan ayrıntıda gizli. Yalıtım testleri, düşey alev testleri, damlayan alev testleri vs vs gibi testlerin uygulamalarından kaçarlar. Hem maliyet demek hemde iş yükü demek. Asıl olayı ise alaşımlardaki oranların farklılıkları, genelde bu testlerden geçemediklerinden almazlar.
Ayrıca bu testlerin sertifikalarının güncel olması gerekir. Güncel olmayan sertifikaların kontrolü yok demektir.
Bunların hepsinin tam teşekküllü olduğunu var sayar isek, kaliteli firmalar harici Sn. @LUTFiBEY dediği gibi bazı firmaların ürünleri gene de sıkıntılı olmaktadır. Bunun sebebi ise, denetim sonrasında maliyet düşürmek için bant üretiminde farklılıklar yapmaları.
Öneriler ise;
Tabiki NEXANS ve PRYSMIAN
Alt grup olarak HES, ÖZNUR, KABTEK, ÜNTEL vs
Karaköy piyasasında ise; ALTIN KABLO, DEMKA, SURTEL vs

Her kablo iletkeninin metre başına bir direnci vardır. Bir miliohmmetre alarak ölçüm yapabilir sağlıklı karar verebilirsiniz.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/DT-5302-Miliohmmetre-Dijital-Multimetre,PR-1593.html
ustam şimdi ben bugün 1.5, 2.5 , ve 6mm kablo aldım 100 er metre ve prysman marka
9086224433202.jpg
bu cihaz ile ölçüm yaptım 200 de değerler şu şekilde çıktı :
1,5 mm : 02,9 ile 03,0 arası
2,5 mm : 02,5 ile 02,8 arası
6mm : 03,0 ile 02,9 arası
yorumunuz nedir ? daha hassas bir aletle ile mi ölçmeliyim ?
normalde kyoritsu marka ampermetre kullanıyorum ama onda direnç ölçme özelliği olmadığı için kullanamadım

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri