1 adet pnomatik aktuatörlü vana için hangi malzemeler?

güvenç

Üye
Arkadaşlar
Sıvı sabun kıvamında bir akışkanın akışını kontrol etmek için 1 adet pnomatik aktuatörlü (2 konumlu)vana kullanmayı düşünüyorum.
1)elektrovalf (5/2)
2)şartlandırıcı
3)kompresör(büyüklüğü hakkında fikrim yok nasıl seçmeliyim)
4)hava hortumu
Bana yukarıdaki malzemelerin haricinde hangi parçalar lazım
olur?

Sıvı sabun kıvamında bir akışkanın akışını kontrol etmek için 1 adet pnomatik aktuatörlü (2 konumlu)vana kullanmayı düşünüyorum.
Bu işlemi yapabilmek için hangi malzemeler gerekli arkadaslar
iyi çalışmalar..

Sayın Güvenç
Konu özel bir konu mudur; konuyu ilgilenenler biliyor mudur bilmiyorum.

Eğer sistemin gerekli bilgilerini, ne tip bir çalışma sağladığını, nasıl sonuç alındığını yazarsanız bizim de anlama imkanımız olur.
Hayırlı günler

Arkadaşlar
1)elektrovalf (5/2)
2)şartlandırıcı
3)kompresör(büyüklüğü hakkında fikrim yok nasıl seçmeliyim)
4)hava hortumu
Bana yukarıdaki malzemelerin haricinde hangi parçalar lazım
olur?

Güvenç, Pnömatik aktöatörlü vana ile bunu yapabilirsin çokta stabil olur ama dediğin gibi kompresöre ihtiyacın olacak, yerli üretim Aktüatörlü Vanalardan kullanabilirsin, sıvının ne debisini bilmediğim için tam olarak büyüklük belirtemiyorum ama 1/2" dan küçük kullanma.
1- Bunlarda Namur Valf Kullanılılr, 5/2 Tek Bobin Namur Valf, Çalışma Voltajı sana bağlı 24, 220VAC vb, Vanayı aldığın yerde sana önerirler, Namur valfi direk vananın üzerine akuple olarak alabilirsin.
2-3- Kompresör ve Şartlandırıcı boyutlandırması için Aktuatörlü vanaların sayısı ve büyüklüğü önemlidir, çünkü hava tüketimine göre bunlar seçilmelidir. Vanaların hava tüketimi çok düşük, hava basıncı 4-5 bar yeterli olduğu için ve tümünün aynı anda devreye girip çıkmayacağınıda göz önüne alırsak 20-30 Adet aktüratörlü vanaya kadar 150-200TL Civarında olan 20 Litre Depo büyüklüğü olan bir kompresör alabilirsin, bunun için de 1/4" veya 3/8" bir Şartlandırıcı kullanabilirsin, daha fazla vana için orantılı olarak Daha büyük depolu bir kompresör ve 1/2" Şartlandırıcı kullanabilirsin.
4- Ana hat içinmi yoksa sadece aktüatörlere giden hortumumu soruyorsun bilmiyorum ama, Vanaların kontrolü için 4x6 Poliüretan hortum kullanabilirsin, kalitesine göre metresi 0,75TL den başlıyor 2TL ye kadar.

Bunların haricinde vananın üzerindeki Namur Valfleri beslemek için Elektriğe ihtiyacın var, Namur Valflere enerji geldiğinde açar, kesildiğinde kapanır, veya tersi. Bunun içinde bir Elekrtrik butonu, switch i gibi.

sayın skysea;
verdiğiniz bilgiler ışığında 1 adet namur valf, 1 adet çift etkili(DA) pnomatik aktuatör, 1 adet 1" vana, 1 adet 24 litrelik black&dacker kompresör, şartlandırıcı...vs aldım.Ama bir sorunum var.Namur valf 5 adet deliğe sahip 2'si pnomatik aktuatöre yapışık, diğer 3 tanesinin hangisine hava vermeliyiz hangileri egzozdur bilemedim.Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun, Namur Valfin bahsettiğiniz 3 portun, ortası hava giriş portudur, diğer ikisi de söylediğiniz gibi Susturucu takabileceğiniz egzoslardır.

evet denedim oldu teşekkür ederim.
Ortadaki hava girişi bu girişin 2 yanındakiler ise egzozmuş.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri