1,5 V VE 3 V PİL

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı akşamlar. 1,5 V ve 3 V pili avometre ölçtüğümüzde hangi değerler neyi ifade eder? Dolu, orta ve bitmiş gibi...

Mesela ben eski 3 V pili ölçtüm 3,17 V çıkıyor ve yenisini ölçtüğüm de 3,37 çıkıyor. Bunlar 3 V denilmesine rağmen neden bu değerleri geçiyor ölçtüğümüzde? Eskisi bile 3,17 V çıktı. Saygılar ve Sevgiler...

Bir resimle açıklayayım Sn. Hocam :) ne olur nolmaz diye elimin altında bulunduruyorum resmi benzer soru benim de kafamı meşgul ettiydi. Renklerle de kritik seviye belirtilmiş. 1,5 ve 9v piller için. 3v için de benzer mantıkla diğerlerini farkı kadar orantılayarak kendinize tablo yapabilirsiniz.
Ha 2 gündür iş yerinde internet yoktu foruma giremedim. Saygılarımla...
Bat Volt.jpg

Bir resimle açıklayayım Sn. Hocam :) ne olur nolmaz diye elimin altında bulunduruyorum resmi benzer soru benim de kafamı meşgul ettiydi. Renklerle de kritik seviye belirtilmiş. 1,5 ve 9v piller için. 3v için de benzer mantıkla diğerlerini farkı kadar orantılayarak kendinize tablo yapabilirsiniz.
Ha 2 gündür iş yerinde internet yoktu foruma giremedim. Saygılarımla...
Ekli dosyayı görüntüle 13914

Resim çok güzel Sayın By Lent Ustam. Sınır değerlerini anladım. Fakat neden 3V pilde gösterilen değerin üstünde değer çıkıyor? (Eskisi 3,17 V yenisi 3,37 V ) Onu anlamadım...

Bu arada fotonu bekliyorum. Seni çok merak ediyorum...

1.5 volt pilden daha fazla gerilim okumanız normal. Çünkü pillerin üzerinde yazan rakamlar temsili ya da ortalama değerler. Örneğin sizin de bahsettiğiniz gibi aslında 1.5 volt pilin ilk gerilimi daha fazladır, sonra yavaşça 1.3 volta düşer, son olarak da 1 volt hatta daha düşük değerlere düşer.

alkdischarge.gif

Burada bir pilin geriliminin saat olarak kullanım süresine göre değişimi verilmiş. Bu grafiğe bakarak pilin ne kadar kullanıldığını, ya da ne kadar daha kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Benzer şekilde şehir Şebeke gerilimi için 220 volt diyoruz ama gerçekte alt ve üst sınırları 198 ila 242 volt arasında değişebilir.

1.5 volt pilden daha fazla gerilim okumanız normal. Çünkü pillerin üzerinde yazan rakamlar temsili ya da ortalama değerler. Örneğin sizin de bahsettiğiniz gibi aslında 1.5 volt pilin ilk gerilimi daha fazladır, sonra yavaşça 1.3 volta düşer, son olarak da 1 volt hatta daha düşük değerlere düşer.

Burada bir pilin geriliminin saat olarak kullanım süresine göre değişimi verilmiş. Bu grafiğe bakarak pilin ne kadar kullanıldığını, ya da ne kadar daha kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Benzer şekilde şehir şebeke gerilimi için 220 volt diyoruz ama gerçekte alt ve üst sınırları 198 ila 242 volt arasında değişebilir.

Teşekkürler çok güzel bir açıklama olmuş. Özellikle şehir gerilimine benzeterek anlatımınız. Teşekkürler Sayın Erdem ve Sayın By Lent Ustam...

Evet Erdem arkadaşıma katılıyorum. Artıdan hava sıcaklığ ve basınç gibi çevresel faktörler de okuduğumuz voltajı etkiler sizin de iyi bildiğiniz gibi aynen deniz kenarı ve dağdaki ölçülen 1 kg domates gibi :) (neden domates demeyin aklıma ilk o geldi :D)
Foto konusuna gelince ben de saygı duyduğum büyüklerimin adımlarını beklemekteyim ona göre hareket edeceğim yine de şu an pasif olan face hesabıma bakabilirsiniz "Bülent Nur" Saygılarımla

Evet Erdem arkadaşıma katılıyorum. Artıdan hava sıcaklığ ve basınç gibi çevresel faktörler de okuduğumuz voltajı etkiler sizin de iyi bildiğiniz gibi aynen deniz kenarı ve dağdaki ölçülen 1 kg domates gibi :) (neden domates demeyin aklıma ilk o geldi :D)
Foto konusuna gelince ben de saygı duyduğum büyüklerimin adımlarını beklemekteyim ona göre hareket edeceğim yine de şu an pasif olan face hesabıma bakabilirsiniz "Bülent Nur" Saygılarımla
Sanırsam Sayın @binbaşı Hocamdan hamle bekliyosunuz...Face de foto bana gözükmüyor. Arkadaş değiliz ondandır.;)

Evet O da var ve bir kaç saygı duyduğum kişi daha dediğim gibi hesabım pasif fakat hatırladığım resimler "herkese açık" olacaktı.

Evet O da var ve bir kaç saygı duyduğum kişi daha dediğim gibi hesabım pasif fakat hatırladığım resimler "herkese açık" olacaktı.

Açık değil..Fotolar gözükmüyor.. Buradaki senin ve senin gibi yardımsever ustalara saygım ve sevgim sonsuz. Bunu bilmeni isterim. Zaten 'Haydi Gelin Fotolarımızı Koyalım' konusunu açmamın sebebi budur. Bu kadar kişilere bilgi paylaşımı sunan ustalarımızın simalarını görmek. Allah hepinizi kazalardan ve belalardan korusun. Saygılar ve Sevgiler.

Sn. öğretmen27 hocam,iyi akşamlar.Pillerin kutupları arasındaki bu voltaj farklarının ölçümünde,pilin üzerinde yazan değerler ortalama değerlerdir.Bu değerlerin ancak ortam,kullanma şartlarına bağlı ve belirli limitler içinde ölçülebileceğini,her zaman sabit olan voltajlarda olmayacağının da,sn.erdem'in de söylediği ve bir tabloyla da örneklediği şekliyle de varsayabiliriz.Ortam sıcaklığı da,kurşun-asit,ni-cd ve li-ion,li-polimer gibi değişik olan tiplerinde kutup başlarındaki voltajı ölçümlerde değiştirir,her 1 derecelik artışta,pilin kutuplarındaki voltaj da çok az da olsa (Sıcaklık çok fazla artarsa voltaj da daha fazla değişir) sıcaklık kademeleri boyunca artarak yükselir.1.5 voltluk kuru pili ilk satın aldığınızda ölçerseniz 1.58-1.59 volt olarak da ölçersiniz,ama etiket değeri 1.50 volttur.9 voltluk piller de ilk satın alındığında (üretilen tarihe,rafta bekleme süresine,içinde kullanılan kimyasalların kalitesine,vb) değişiklik gösterip 9.4-9.6 gibi üst değerlerinde de yine ölçülebilir,bu ölçümler normaldir.Kullanılmış pillerin ise voltajları akım verme kapasiteleriyle doğru orantılarda azalarak (Bu düşüşler ayrıca çok lineer de olmayabilir) bu voltaj düşüşleri sürer.

Voltaj ölçümünde belirli limitlerin altında çok düşük değerleri gösterenleri de,ölü veya hiç görev yapamaz olarak genellikle kabul edilirler.(Avometreyle voltaj ölçümünde)Bazen fazla olarak boşalıp beklediklerinde ise kutupları ters (+ kutupla - kutup yer değiştirmiş olarak) birbirleriyle yer bile değiştirebilir.Veya voltaj seviyesi normal sınırlar içinde olan bir pil,akım kapasitesi (amper-saat) üzerinden yeterli olmadığında,beklenen görevi de yapmayabilir,örneğin bir uzaktan kumanda cihazını çok zor da çalıştırabilir.Yani bütün bunlar pillerden bazı çalışma ve saklama koşullarında veya değişik uygulama durumlarında normal şekilde de beklenebilir,bunlar her zaman olabilir.

Bir de kuru pilleri,sanki şarj edilebilir piller gibi yanlış şekilde şarj edebilenler,rahatça da görebilirler ki,bir ni-cd şarj cihazından yeni çıkmış (sıcak) haldeyken voltajları iyicene yükselmiştir.Ancak ısınma nedeniyle bir sıcaklık artışıyla,geçici ve suni bir voltaj ölçümü okunmuştur.Pil iyice bekleyip de soğuduğunda ise bu ölçülen yüksekçe voltaj değeri yine eski değerine kolayca da inecektir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,232
Kullanıcılar
450,029
Son üye
ibrahim adan

Yeni konular

Geri