Multimetre ile şarjlı pil ve akü kontrolü yapımı. Amper ölçümü

Bu yaptığım işlem pile veya aküye kısa devre mi yaptırıyor. dolayısı ile bu işlem pillerimi ve akümü bozmuş olabilr mi? bu şekilde amper ölçmek

Bu yaptığım işlem pile veya aküye kısa devre mi yaptırıyor. dolayısı ile bu işlem pillerimi ve akümü bozmuş olabilr mi? bu şekilde amper ölçmek
evet kısa devre yaptırıyorsun ama adi pil ise üzülme maliyeti az olur sağlıklı yöntemi düşük değerli direnci (alternatif bir yol da uzunca emaye bir teli aynı mantıkla kullanmak ama formulü bende yok tam da anlayamadım) devreye seri bağlamak yük olarak motor, ampul koymak. direncin her iki ucuna probları temas ettir kutuplara dikkat ederek (kırmızı her zaman pilin artısından gelen kabloya)!

Bir de daha önce paylaştığım şu devre var (ucuz masa saati cin malı) bununla saat kaçta durursa pilden o kadar faydalanabiliyorsun bir nevi "pil kapasitemetre" tabi 24 saati aşma ihtimalini göz önünde tutmakta fayda var

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/8-4-v-batarya-pack-de-ki-sorun.83244/#post509436

Bu yöntem süpere benziyor. saatin üzerine saate paralel bağlı bir direnç bağlıyorsun. mesela 10 ohm kadarlık. sonra 1.2 V lik pil bu devreyi çalıştırınca 1,2 V / 10 = 0,12 Ma gibi bi formül ile çekilen akım bulunuyor. saatin çalığtığı süreye bakılarak ta miliamper değeri ortaya çıkmış oluyor. Doğru anlamışmıyım?

öyle ise bu süper bi yöntem...

Bu yöntem süpere benziyor. saatin üzerine saate paralel bağlı bir direnç bağlıyorsun. mesela 10 ohm kadarlık. sonra 1.2 V lik pil bu devreyi çalıştırınca 1,2 V / 10 = 0,12 Ma gibi bi formül ile çekilen akım bulunuyor. saatin çalığtığı süreye bakılarak ta miliamper değeri ortaya çıkmış oluyor. Doğru anlamışmıyım?

öyle ise bu süper bi yöntem...
Doğru yalnız direnç değeri şemadaki değerde olacak 10 ohm deil. Akü ile sorunun var gibi onun için başka bi devre var aynı mantıkta-yaklaşımda yine masaüstü saat ile ;) Korhan Sökmen - Amper-Saat-Metre

Doğru yalnız direnç değeri şemadaki değerde olacak 10 ohm deil. Akü ile sorunun var gibi onun için başka bi devre var aynı mantıkta-yaklaşımda yine masaüstü saat ile ;) Korhan Sökmen - Amper-Saat-Metre

Bu da süpermiş. gerçekten mac gayver gibi adamsın :D

bu arada oradaki direnç tablosunu bulamadım. oraya adam kullandığınız direnç değerine bölün çıkan 1 saatte verdiği akım olur demiş. yani mah yi buluruz demiş. 5 yerine 10 ohluk direnç bağlarsan mah yarıya iniyor demek olmuyor mu? illa 5,6 ohmluk mu bulacağız??

[FONT=Georgia, Arial, georgia, sans-serif]Benim anladığım bu devre ile ne pilden kadar süre faydalanabileceğimizi anlıyoruz bilhassa şarjlı piller çin [/FONT]1.2 V / 5.6 Ω = 214 mA (pilin iç direnci ile akıttığı akım sonucu) Değerli arkadaşlar daha iyi bilgi verirler kıymetli yorumlarıyla konuyu zenginleştiriler.

vw4kd.gif

Merhaba,sn by lent.Bu devre ile saat pilinin kapasite kaybı değil de,sedece 12 voltluk bir akünün,desulfatör ile kapasite kazanımından sonraki bu kapasitesi ne kadar artabilmiştir,tam olarak da bu ölçülüyor.Lm 393 entegresi bir komparatör olarak kullanılıyor.100k.lık direncin bizim tarafımızdan SET edilen değerine kadar (Bizim akünün boşaldığını farzettiğimiz ve daha fazla boşalmasını istemediğimiz kritik noktaya kadar.) bu elimizdeki mevcut akü kapasitesinin,1/10'u kadar test yükü kullanıp,bu seçtiğimiz kritik noktaya kadar (örneğin 11.8 volt gibi) tam gelince de rölenin bu saat devresini (Yani 2. ve ayrı bir devreyi) röle ile de kapatmasını bekliyoruz.

Ampermetre ile aküden bu test yükünün (Örneğin 5 amper,12 voltluk bir halojen ampül seçerek,yani 50 amper-h'lik bir akü kapasitesinin onda birini) bu esnada aküden örneğin 5 amperi çekerken,saatin tam resetlendiği 12.00'den,röle ile duruncaya kadar tam olarak ne kadar ilerlediğini (Örneğin 6 saat gibi) görüp,bu sabit iki değeri çarptığımızda, 5*6=30 amper-saat çıkıyor.Bizim akümüz eğer 45 amper-saat'lik ise bu aradaki fark kadar akümüzde bir kapasite kaybı da vardır diyoruz ve bu akümüzü de desulfatör (Sülfat giderici devre) ile,bu eksik,kaybolmuş olan olan kapasitesinin yeniden geri kazandırılması için kutup uçlarına yaptığımız desulfatör adlı bu devreyi bağlıyoruz.

Yani sonuç olarak benim anladığım bu devre ile sadece kurşunlu akülerde bir kapasite kaybı var mıdır,varsa desulfatör cihazına bağlanacak mıdır,tam olarak da buna karar veriyoruz.Ama saat pili veya ni-cd pil gibi,nispeten çok daha küçük voltajlı pillerin varsa eksik olan kapasitesini,kapasite kaybını bu mevcut devre ile de sınamıyoruz.Benim bu devreden tam anladığım ve tam sonucunu çıkarabildiğim yorum sadece budur sn.by lent.Saygılarımla.

Değerli açıklamalarınız için çok teşekkürler ama yanlış anlaşıldım yaptığım açıklama

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/8-4-v-batarya-pack-de-ki-sorun.83244/#post509436

devre için idi / google dan tercüme ettirdim. Akü test devresinde dediğiniz gib kazancı görürüz ama ben yeni akünün de zamana kaşı kaybının da gösterdiğini 4-6 ayda bir peryodik ölçüm yapmamız halinde takibini yapabileceğimizi düşünüyorum.

Değerli açıklamalarınız için çok teşekkürler ama yanlış anlaşıldım yaptığım açıklama

devre için idi / google dan tercüme ettirdim. Akü test devresinde dediğiniz gib kazancı görürüz ama ben yeni akünün de zamana kaşı kaybının da gösterdiğini 4-6 ayda bir peryodik ölçüm yapmamız halinde takibini yapabileceğimizi düşünüyorum.

Bu siteye girdiğimde benim anladığı şey şu yönde.
V / R = i formülünden 1.2 Voltluk pil ile 4 ohmluk bir direnç bağlar isen 1,2 / 4 = 0,3 amper yani 300 miliamperlik bir akım geçer diyebilirmişiz. yanlışmı anlamışım?

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri