Multimetre ile şarjlı pil ve akü kontrolü yapımı. Amper ölçümü

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Arkadaşlar kuru aküler ile şarjlı pillerin şarj durumları multimetre ile nasıl anlaşılır. Mesela ben 3 gündür bunu anlamaya çalışıyorum. bunun için denemeler yapıyorum çıkan sonuçlar hep farklı. mesela

Elimdeki 2300 Mah 1.2 volt şarjlı pillerde

1. gün şarjlı pillerde yaptığım denemede ( 6 saatlik şarjdan sonra ) pilin voltajı 1,21 civarı çıkar iken amperi ise 450 civarı bir değer çıkmış idi. Tabi amperi ölçmeye kalkınca amper değeri sürekli düşüyor. sanırım o da pilin şarjını amper ölçümü bitiriyor.

2. gün ölçtüğümde ( yaklaşık 20 saatlik şarj sonrası ) pilin voltajı 1,51 amperi ise 1600 mah çıktı.

3. gün ( yaklaşık 34 saatlik şarj sonrası ) pilin voltajı 1,61 amperi ise 1800 mah çıktı.

şimdi bu piller hala dolmadı mı? Birde ben bu pillerin amperini ölçmeye başlayınca amper hemen 1 2 ibre şeklinde inmeye başlıyor. bir miktar daha tutarsam pil bitiyor. Sanırım bu ölçümler bu pilin dolmasını engelledi.

Birde elimde 12 v 4.5 Amperlik güç kaynağı aküsü var. akü öldü sanırım ama aküyü multimetre ile ölçmeye kalkışınca 12,3 V civarı bir gerilim alıyorum. Akım olarak ise A yerine pilleri ölçtüğümdeki gibi 0,45 gibi değerler alıyorum. bu aküyü ups e bağladığımda sanırım şarj olmuyor. bu akü sağlam mı yoksa bozuk mu bunu multimetre ile nasıl anlarım?

Bu arada akülerde amper ölçümü yapılmazmış ama ben bu 1 tl cilerden aldığım 5 6 tl lik multimetre ile akım ölçümü de yaptım. ne gibi sorun oluşabilir?

amperi zaten yük üzerindeiken ölçebilirsin yükdeki değişmeler çıkan sonucu etkiler ve piller yanlış bilmiyorsam 24 saatlik şarj süresinde tam dolar.

Yok her pil farklı zamanda dönüyor. 600 mah piller mesela 4 5 saatte 2300 mahlar 30 saat falan sürüyor. ama önemli değil her halükarda şarj aleti dolduğunda akımı kesiyor ama şöyle bir olay var pillerim eski olduğu için durumları ne diye düşündüm. yani pillerin ne kadar ömrü kaldığını ölçmeye çalıştım. ama olmadı :)

amperi ise 1600 mah çıktı.
Merhaba. Size 2 sorum olacak:
Yukardaki 1600 mah değerini nasıl buluyorsunuz?
Akünün akımını nasıl ölçüyorsunuz? Çıkışına yük olarak ne bağlıyorsunuz?
Cevaplarınıza göre cevap yazacağım.

Hiçbirşey bağlamıyorum. aynen böyle ölçtüm. biliyorum yanlış bir ölçümmüş ama benim gibi bir çok kişi de ölçmüş. bu diğer ölçenlerin yazdıkları.

Evet, pil ve akülerin uçları kısa devre edilmemeli. 1600mah değerini nasıl bulduğunuzu yazmamışsınız. Eğer bu ölçümü yapabilmek için pil kutuplarını uzun süre kısa devrede tutmuşsanız o pilden pek beklentiniz olmasın.
12V'luk bir akü boş iken en düşük 12V değerini gösterir. Şarj oldukça gerilimi artar.Eğer akü gerilimi 12V'un altında ise ömrü bitmiş denebilir.Buna ek olarak bir akünün gerilimi ne kadar çabuk yükseliyor (şarj oluyorsa) ve azalıyorsa (deşarj oluyorsa)ömrü o derece azalmıştır.Bu yazdıklarım piller için de geçerlidir.

1600 mah değerini üstteki resimdeki gibi gördüm.1,60 yazıyordu ekranda. biraz uzun süre kısa devre konumunda tuttum ama bilmem sonucu ne oldu. bu arada bu akşam eklediğim bir akü daha var. değerleri resimler ile ekli ona da bi yorum yapabilirmisin? o akü ölmüşmüdür yoksa şarj mı olmuyordur nasıl anlarım onu? linki bu

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bu-ups-cihazı-için-modifiye.75271/

Evet, pil ve akülerin uçları kısa devre edilmemeli. 1600mah değerini nasıl bulduğunuzu yazmamışsınız. Eğer bu ölçümü yapabilmek için pil kutuplarını uzun süre kısa devrede tutmuşsanız o pilden pek beklentiniz olmasın.
12V'luk bir akü boş iken en düşük 12V değerini gösterir. Şarj oldukça gerilimi artar.Eğer akü gerilimi 12V'un altında ise ömrü bitmiş denebilir.Buna ek olarak bir akünün gerilimi ne kadar çabuk yükseliyor (şarj oluyorsa) ve azalıyorsa (deşarj oluyorsa)ömrü o derece azalmıştır.Bu yazdıklarım piller için de geçerlidir.

Merhaba,

bir 12V akünün minumum deşarj (boş) gerilimi 10,8 volttur. Bunun altına düşmüş akü çok zor şarj olur. Akünün modeline göre 6 hücreli olduğunu varsayarsak aksi belirtilmemiş ise hücre başına düşecek dolu gerlimi 2,3 volttur. bu da toplam da 13,8 Volt yapar. Dolayısı ile minumum şarj gerilimi 13,75V 13,8 Vol t olmalı. Ayrıca katalogda bahsi geçen Şarj akımıda uygun bir şarj devresi ile verilmelidir. Bu devre çekilen akıma göre şarj stop devresinede sahip olmalı.
Pil veya akünün doluluk oranı gerilimi ölçülerek öğrenlir. Akülerde 14,4 V ile 12,4V arasında ölçülen değerler akünün dolu olduğu anlamına gelir.Pillerde ise 1,45 ile 1,25V arasındaki değerler akünü dolu olduğu anlamına gelir. Bir pil veya akünün deşarj timingini ancak kullanıldığı cihaz veya devrede pil ve aküden çekilen total akımı bildiğimizde öğrenebiliriz. Yani nekadar akım çekiliyorsa bunu sağlayacak eş değer bir devre yülk kullanılarak pil veya akülerin doluk testti veya kalan şarj-deşarj süreleri hesaplanabilir-tahmin edilebilir.

Merhaba,

bir 12V akünün minumum deşarj (boş) gerilimi 10,8 volttur.

Üstad 10.8V değeri akü deşarj olurken yani yük bağlıyken ki değeri oluyor değil mi? Yoksa herhangi bir yük bağlı değil iken en az 12 V göstermesi lazım diye biliyorum. Boş-deşarj kavramları karışmasın?

Üstad 10.8V değeri akü deşarj olurken yani yük bağlıyken ki değeri oluyor değil mi? Yoksa herhangi bir yük bağlı değil iken en az 12 V göstermesi lazım diye biliyorum. Boş-deşarj kavramları karışmasın?

Doğrudur...Yükteki boş hali...Yani yükleme sonucu Akü gerilimi 10,8V altına düşmemeli. Bununla ilgili akü boş sinyali verecek bir gösterge led veya ses sinyali alınmalı. Aksi takdirde akünün kendisini toparlaması zor olur...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri