“Sıfır Emisyonlu” Bir Dünya

Bu konuda duyarlı olan kiş sayısı üç.
Durumu kurtarmaya yeterli değil:)
Altı saydım.
Artıyor...........

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Enerjiyi tasarruflu kullanmak istiyoruz.

Tavanda 20 w tasarruflu ampul var.
Çok enerji harcıyor degil mi? Evet.

Yeni bina yapılıyor.

Tasarruf yapilacak ya; Tüm aydınlatmalar led ampul.

Bu ne? Perhiz.

15 led spot artı şerit led ile alçıpan gömme tavan aydınlatması yapılmış.

Her biri 1 watt bile olsa toplamda en az 15-20 watt harcama.

Peki bu ne? Lahana turşusu.
Yani şu an için en tasarruflu ışıklandırma led gibi duruyor. Fakat janjanlı olacak diye gerçekten abartılıyor ve tüketiciye öyle sunuluyor. Bu tüketici talebi değil, üretici/müteahhitlerin daha çok albeni adına rekabeti sonucu oluşan bir durum. Nasıl ki her bina için enerji karnesi isteniyorsa, bu durum da iskanda kontrol edilerek bir nebze aşırı tüketimin önüne geçilebilir. Asıl kontrolü de aylık 100kW/h şu kadar kuruş, 150kW/h şu kadar gibi bariz caydırıcı fiyat farkı ile sunulursa kendiliğinden tasarruf tedbirleri geliştirilir.;)

Konu sahibi SN.Binbaşı'ndanda değerli yorumlarını bekliyorum

Yani şu an için en tasarruflu ışıklandırma led gibi duruyor.
Benim çok sevdiğim değerli bir abim var.1950 civarı Berlin üniversitesi mezunu elektrik mühendisi:)spot lambalar için ıstma aleti,yan ürün olarak'da aydınlatma aleti diye söylüyordu:)

Geçemedik durum kötü:(

Benim çok sevdiğim değerli bir abim var.1950 civarı Berlin üniversitesi mezunu elektrik mühendisi:)spot lambalar için ıstma aleti,yan ürün olarak'da aydınlatma aleti diye söylüyordu:)
Akkor lambaların hepsi öyle maalesef.:confused:
O zamanlar ya enerji ucuzdu ya biz çok zengindik, onca tüketime katlanıyorduk. Daha çok mecburiyet, alternatifi yoktu (led vardı da mı kullanmadık;)). Şimdi devir tasarruf devri ama mecburiyet olmadığından yapan yok. Bütün bedeni, fiziksel, ruhsal enerjimizi tüketime kaptırıyoruz! Daha biz çalışmadan birilerinin eli cebimizde açık halde bekliyor halde oluyor!

LED'lere tasarruflu diyenler sıraya girsinler.
Hepsini teker teker yiyeceğim :D

Led'lerin en büyük sorunu ısınma.Aydınlatma aleti iseler neden ısınıyorlar?
Bilemedin.
YEDİM SENİ :D
Isınma sadece kayıp enerjinin bir şeklidir.
Ancak çok daha önemli şeyler vardır.
Yemekler (idda edenler) artarsa herkes ile bilimsel bir tartışma başlatıp yemeyi düşünmekteyim :D

Bilemedin.
YEDİM SENİ :D
Isınma sadece kayıp enerjinin bir şeklidir.
Ancak çok daha önemli şeyler vardır.
Anlat bakalım aydınlatmak için kullandığımız bir alet 10w/h enerji tüketiyor,bunun 7w/h'i ısı olarak ortaya çıkıyor.Bu alet ısıtma aletimi?aydınlatma aletimi?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri