Şofben Sigorta Atması

Peki bu sofben linyesi kaclik kablo cekilmis yukarida arkadaslarimizinda soyledigi gibi 4 mm2 likmi cekilmis. 16 amperlik sigortanizi 40 amper ile degistiriniz kablo kesiti ince ise kalinlastiriniz.

Hocam şofben linyesi 2.5 mm2 ile çekilmiş şofbene 16 amperi taktım 32 yide linyeye taktım şuan sorun yok.

Bu sofben hizli isitici olanlardan mi? Etiketi varmi?

Hizli isitici sofbenler 7 kw dir. Hesap ederseniz 30 amper civarinda akim ceker. 16 amper sigortaniz bir sure sonra atacaktir atmazsa bile uzun sure kullanimlarda yanabilir.

Tesisatiniz 2.5 mm2 cok uzun degilse simdilik calisir. Eger uzun ise bir kez test edin 10 yada 15 dakika bir kisi banyo ettikten sonra kabloya bir dokunun sicakmi kontrol edin. Sicak oldugunu goreceksiniz.

Yani tavsiyelerimiz sizin can guvenliginiz icin en uygun olanlardir. Ama sizin bunlara uyup uymamaniz sahsiniza kalmis.

tabi ki misal veriyorum ana su borunuzu 16 cm yapmışınız musluk borusunu 32 yapmışınız buradan 32 su gelmez sizin ana sigortanızı da 40 veya 63 a ile değiştirmeniz gerekiyor
40 veya 63 a sigorta peki bu sigortalar kabloların akım taşıma kapasitesine uygunmu. ani tip ısıtıcıları monofaze ile beslanan tesisatlarda kullanmamak gerekir. güç arttırımına giderek trifaze ile güçlendirmeniz gerekir. yani aboneliğinizi trifaze tesisata uygun hale getirmeniz gerekir. aksi halde 40-63 gibi yüksek amperli sigortalar can ve mal güvenliği için tehlikelidir. ayrıca kak rolesi kullanmanız gerekir.

Bu sofben hizli isitici olanlardan mi? Etiketi varmi?

Hizli isitici sofbenler 7 kw dir. Hesap ederseniz 30 amper civarinda akim ceker. 16 amper sigortaniz bir sure sonra atacaktir atmazsa bile uzun sure kullanimlarda yanabilir.

Tesisatiniz 2.5 mm2 cok uzun degilse simdilik calisir. Eger uzun ise bir kez test edin 10 yada 15 dakika bir kisi banyo ettikten sonra kabloya bir dokunun sicakmi kontrol edin. Sicak oldugunu goreceksiniz.

Yani tavsiyelerimiz sizin can guvenliginiz icin en uygun olanlardir. Ama sizin bunlara uyup uymamaniz sahsiniza kalmis.

tavsiyeleriniz benim için önemlidir hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum dikkate alacağm

Kablonun direnci o kadar akıma çok dayanmaz bi yandan sigortayı yükseltmeyi dene bi yandan da rezistansı kontrol et kireçlenme varmıdır. Suyun tazziği bunlar akımın fazla çekilmesine etkendir. Yakma haa:).

Sigortayıda değiştirsen kablo kesitin zayıf ise çalışsa bile ilerki zamanlarda ısınacak ve şofbene zarar verecektir.Ayrıca kablo kesiti zayıf olduğundan tam anlamıylada ısıtma yapmayacaktır.

Selamun Aleyküm arkadaşlar bugün eve yeni şofben taktım. Şofbene 32Amperlik sigorta taktım çalıştı. Daha sonra banyonun bağlı oldugu ana sigorta atmaya başladı. Ana sigortalar 16 amper acaba sorun bu amper farkındanmı kaynaklanıyor ?

Merhaba sigorta kutusundan direk cekmeni 10-13 metreden uzun ise mesafe 4 luk kablo kullanmani tavsiye ederim.

tabi ki misal veriyorum ana su borunuzu 16 cm yapmışınız musluk borusunu 32 yapmışınız buradan 32 su gelmez sizin ana sigortanızı da 40 veya 63 a ile değiştirmeniz gerekiyor
Sakın 63A bağlamayın evdeki kabloların kesiti 2,5mm dir ve normal şartlarda 25A kadar dayanır 32A kısa süreli dayanır!32A veya 40A bağlayabilirsiniz.Benim tavsiyem en fazla 32A bağlayınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri