Şimşek ve KAR

Sami Bey selamlar, elektrikçi dediğinizin çok pahalı olduğunu ve eskisi ile aynı şekilde değiştireceğini söyledi, sorun devam ederse ücretsiz tekrar bakarım dedi. bilginize.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sami Bey şimdi eskisi-yenisi ile değiştirilince sizce bu şimşek çarpınca sadece benim dairemde giden elektriğin çözümü olacak mıdır? tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
teşekkürler.

Bir de evin içindeki sigorta kutusunda 5 tane şigorta var ama Kaçak akım rölesi yok, ancak alt katta depoda tüm binaların ve fotoğraftaki gibi ana şalter olduğunu düşündüğüm şalterlerin yanında daire başına sayaç ve attığım fotodaki gibi 2 sigorta ve Kaçak akım rölesi var tüm binada. bu neden böyle yapılmıştır acaba?

neden evin içindeki sigorta kutusunda yok da alt katta sayacın altında her dairede 2 tane sigorta ve yanında Kaçak akım rölesi konumuş olabilir?

merakımdan soruyorum :)

Son düzenleme:
Sami Bey şimdi eskisi-yenisi ile değiştirilince sizce bu şimşek çarpınca sadece benim dairemde giden elektriğin çözümü olacak mıdır? tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
teşekkürler.

Bir de evin içindeki sigorta kutusunda 5 tane şigorta var ama Kaçak akım rölesi yok, ancak alt katta depoda tüm binaların ve fotoğraftaki gibi ana şalter olduğunu düşündüğüm şalterlerin yanında daire başına sayaç ve attığım fotodaki gibi 2 sigorta ve Kaçak akım rölesi var tüm binada. bu neden böyle yapılmıştır acaba?

neden evin içindeki sigorta kutusunda yok da alt katta sayacın altında her dairede 2 tane sigorta ve yanında Kaçak akım rölesi konumuş olabilir?

merakımdan soruyorum :)
Daire içindeki sigorta kutusuna 30mA kaçak akımı alabilirsiniz bir sorun olursa hemen oradan açılabilir sayacın yanında 300mA olmalı bu yangından koruma için gerekli 30mA de hayat koruma kaçak akım elektrikçinizin dediği gibi bu cihazlar standartlar dan pahalı ama böyle problemli yerlerde daha sağlıklı çalışıyor üreticiler standart kaçak akımların hatalarını görüp bu seriler de kaçak akım üretmişler standart kaçak akımlar sanayii de makineler de de çalışırken sorun çıkarır buyüzden böyle yerler için özel kaçak akımlar kullanmak gerekiyor

Cüneyt Bey merhaba.
Elektrik bilgim olmadığı için bugun gelen elektrikçi bina da 300 mA lık bir KAR olmadigini soyedi. Sadece daire başına 30 mA lık KAR var. Nasil izin verdi belediye bilmiyorum.

Eskisini yenisi ile değiştirdik maalesef yine aynisini taktik. Elektrikci topraklama zayifsa bu problemin her dairede degil de bazi dairelere etki edebilecegini soyledi. Hatta bi arkadasina da danismis.

Sizin de dediginiz gibi ayni sorun olursa evin icine alalim dedi elektrikci.

Tesekkur ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri