Dairem Binanın Ana Şalterini Attırıyor

Aslında 300mA lik olana yangın koruma denmesi tamamen bizim uydurduğumuz bir tabir. Yangından koruyacaksa belki ark hatasını algılayan cihaz koruyabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gelen usta 300mA lık KAR da açsaydı ne önerecekti?
Bildiğim, 300mA KAR yangın durumunda kabloların birbirine temasında sigorta atma akımından önce atması içindir.
30mA KAR ise elektronik cihazlarda herhangi bir kaçak durumunda canlıları koruma amaçlı devreyi keser. Bunun için olmazsa olmaz sağlam bir topraklama hattının olması gerekir (sıfırlama değil!).
300mA'yı sayaç panosuna sayaç çıkışına 30mA'yı da daire girişine takmak gerekiyor. Böylece 30mA'yı aşan kaçaklarda öncelikle daire panosundaki 30mA'lık KAR açar.
Önerisi, evin için transformatör falan koymak olabilirdi. Bir odayı hücre gibi kullanırdı artık. :)

300 mA yangın çıkarabilecek bir akımdır ancak 300mA lik rölenin yangından koruma garantisi yoktur diyebilir miyiz?
Yangınların çoğu seri arklardan çıkıyormuş, kaçak akım rölesi de seri arkı algılamadığından dediğiniz gibi yangından koruma garantisi yoktur. Yangından koruma faydası düşük, bu yüzden yangından koruma denmesi bence de doğru değil. 30ma arızalanıp açmazsa 300ma yedekte bekliyor olacaktır, çarpılma ve kaçaklarda her ikisi de önemli.

Priz takarken 30ma'in açmayıp 300ma'in açmasıyla karşılaştım, nasıl olduysa daha önce davrandı, faydasını gördüm. 300ma yangından pek korumuyor zaten diye düşünüp gereksizmiş gibi düşünmemek lazım.

Yangınların çoğu seri arklardan çıkıyormuş, kaçak akım rölesi de seri arkı algılamadığından dediğiniz gibi yangından koruma garantisi yoktur. Yangından koruma faydası düşük, bu yüzden yangından koruma denmesi bence de doğru değil. 30ma arızalanıp açmazsa 300ma yedekte bekliyor olacaktır, çarpılma ve kaçaklarda her ikisi de önemli.

Priz takarken 30ma'in açmayıp 300ma'in açmasıyla karşılaştım, nasıl olduysa daha önce davrandı, faydasını gördüm. 300ma yangından pek korumuyor zaten diye düşünüp gereksizmiş gibi düşünmemek lazım.
Kesinlikle gereksiz değil, yangın koruma rölesi denmesi yanlış.Faz toprak arası kaçak olursa o zaman yangın çıkmasını engeller.

Forum istatistikleri

Konular
128,173
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri