Kaçak Akım Rolesi Ara Ara Atıyor

Merhaba değerli arkadaşlar;

Oturmakta olduğum bina yeni olmasına rağmen maalesef elektrik işçiliği çok kötü yapılmış. Kaçak akım rolesi bazen haftada bir bazen 2 haftada bir bazen de 3-4 günde atıyor, anlık atmak olmadığı için hangi sigortadan olduğunu tespit edemiyorum, elektrikçi çağırdım, elinde bir cihazla akım ölçümü yaptı, birkaç çok güç tüketen cihaz açtırdı, sorun yok dedi. Sorun devam ederse evdeki tesisatın tamamen yenilenmesi gerekir dedi. Evde çok sayıda cihaz var ve ev büyükçe sayılır. Diğer evlerden farklı olarak 1 adet derin dondurucu, 1 adet kurutma makinesi ve 3 adet klima var. Sigorta genelde geceleri atıyor, sabah kaldırıyoruz sorunsuz çalışıyor. Kar markası legrand. Resimde de görüldüğü üzere tek adet kar var. Sigorta sayısı daha önce 6 adetti, 10'a çıkardım ancak hiçbir işe yaramadı. Şimdi 3'lü sıva altı sigorta kutusu alıp, duvarı kırdırıp bu kutunun yerleştirilmesini, sigortaların 3'e bölünmesini ve her kutuya da bir kar taktırmak istiyorum. Muhtemelen 1 sigortaya bir kaç kablo bağlıdır, bu şekilde her kabloya ayrı ayrı sigortalar takılacak. Prizler ve lambalar ayrılmış olacak. Bu şekilde, en azından röle attığında evin elektriği tamamen kesilmez ve tesisat da bir düzene girmiş olur. Ayrıca kar'ın hangi kablodan attığı daha kolay bulunmuş olur. İkinci olarak binada elektrik kesintisi olduğunda benim dairedeki kar da atıyor, acaba binada bir sorun olabilir mi? Topraklama yetersiz olabilir mi? Bu kaçağı tesisat yenilenmeden nasıl bulunabilir? Sigorta sayısını ve kar sayısını artırmak güvenlik için iyi midir?

sigorta.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
düşünceniz doğru ve mantıklı kaçak akım rölelerini arttırırsanız evin tamamının elektriği kesilmez ancak evde bulunan cihazlar monofaze devreler için çok fazla eğer imkanınız varsa sayacınızı trifazeye çevirin ve daire girişine her faza bir adet 30mA kaçak akım gelecek şekilde revize ettirin.Eğer buna imkanınız yoksa evin bölümlerini iki ve hatta üçe ayırıp 3 adet kaçak akım ve sigorta grupları ile yenileyin.
Soldaki 5 adet sigortanız B32 amper bunların yarı güçte akımda çalıştığını düşünürsek:16*5=80 A yapar sizin sayaçla daireniz arasında 16 mm kesitinde kablo olması lazım ki bu bir dairede kullanılmaz iç tesisatı yapan elektrikçiler B32 sigorta genellikle kullanmaz siz sigorta kutusunda revizyon yaptırmışsınız sanırım buda gösteriyor ki sizin evinizdeki elektrik tüketimi olması gerekenden daha fazla ve bu kadar çok tüketimi trifaze ile beslemeniz daha doğru bir işlem olacaktır.

düşünceniz doğru ve mantıklı kaçak akım rölelerini arttırırsanız evin tamamının elektriği kesilmez ancak evde bulunan cihazlar monofaze devreler için çok fazla eğer imkanınız varsa sayacınızı trifazeye çevirin ve daire girişine her faza bir adet 30mA kaçak akım gelecek şekilde revize ettirin.Eğer buna imkanınız yoksa evin bölümlerini iki ve hatta üçe ayırıp 3 adet kaçak akım ve sigorta grupları ile yenileyin.
Soldaki 5 adet sigortanız B32 amper bunların yarı güçte akımda çalıştığını düşünürsek:16*5=80 A yapar sizin sayaçla daireniz arasında 16 mm kesitinde kablo olması lazım ki bu bir dairede kullanılmaz iç tesisatı yapan elektrikçiler B32 sigorta genellikle kullanmaz siz sigorta kutusunda revizyon yaptırmışsınız sanırım buda gösteriyor ki sizin evinizdeki elektrik tüketimi olması gerekenden daha fazla ve bu kadar çok tüketimi trifaze ile beslemeniz daha doğru bir işlem olacaktır.
Teşekkürler. Cevap aydınlatıcı oldu.
Trifaze biraz zor olacak sanırım, aslında tüketim en yüksek düzeyde 10 amperi bile bulmuyor, klima sadece soğutmada kullanılıyor, en yüksek tüketim cihaz A++ enerji olmasına rağmen kurutma makinesinde. Kurutmayla çamaşır makinesi aynı prizden elektrik alıyor, ara ara ikisi birlikte çalıştığında sigorta atıyor, bu sebep bilinen birşey. Asıl sorun gece Buzdolabı ve derindondurucu cihaz dışında çalışan cihaz yokken kar’ın atması. Ayrıca her elektrik kesintisinde de kar atıyor. Her kesintide elektrik geldiğinde sigortayı da kaldırmak gerekiyor.

DD20DCC3-2252-43DA-978E-CB57881AC487.jpeg
9D2209D8-1B3B-4584-B7CB-570B3BFE05DF.jpeg
Resimdeki kaçak akım rolesi işimi görür mü? Ayrıca sigorta B16, B25, B32’den hangisi olmalı? Bu markanın piyasa da gerçeğinden çok sahtesinin olduğu söyleniyor. Sahtesini almaktan da korkmuyor değilim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomat sayısını arttırmak, gruplara ayırarak her gruba 1 KAR bağlamak;
Kaçak akımın oluşumu Faz-Toprak arasında ise işe yarayacak, ilgili grubun KAR'ni attıracak ve tüm evin elektriğinin kesilmesini önleyecektir.
Buna mukabil kaçak akımın oluşumu Nötr-Toprak arasında ise Nötr hatlarını her grup için ayırmadığınız takdirde yapacağınız işlemden sonuç alamazsınız.
Tedbiren öncelikle KAR için selektif tip Siemens kullanmanızı öneririm.

Son düzenleme:
evde kaçak akım rölesini attıran ilk cihazlar çamaşır makinesi bulaşık makinesi buzdolabı kettle yapacağınız iş bunların prizlerdeki topraklamayı söküp bir süre öyle kullanmak yada bu cihazların gövdelerinde iletken yerlere kontrol kalemi tutmak kk nın ışığı yanarsa zaten sorunlu cihaz yüzde 90 odur

kaçak akım sigortasının atması nötr ve toprak arasında kaçak vardır buzdolabı ve çamaşır makinesi prizlerini kontrol etmelisiniz siemens KAR rölesi kullanın

Sigorta amperajlarınız uygun değil, aydınlatmaya 32 Amper sigortayı neye göre bağladınız? Priz içinde aynısı geçerli 32 Amper sigorta bağlanmış.

Kaçak akım rölesi sayısını artırmak sizin sorununuzu çözmez, bu çözüm arızanın lokal olması istenen yerlerde (örneğin içerisinde tıbbi ilaç bulunan bir buzdolabı) yada çok sayıda ve mesafesi uzun linyelerin olduğu yerlerde kullanılır. Sizin evinizdeki sorunun kaynağı büyük bir ihtimalle bu değil.

Kışın klimayı kullanmıyorsanız, öncelikle klimaya yönelin. Dış ünitede olabilecek bir temas kaçak akımın açmasına sebebiyet verebilir.

Tüm müdahaleleri işin ehli bir elektrikçi yapmalı.

Sigorta amperajlarınız uygun değil, aydınlatmaya 32 Amper sigortayı neye göre bağladınız? Priz içinde aynısı geçerli 32 Amper sigorta bağlanmış.

Kaçak akım rölesi sayısını artırmak sizin sorununuzu çözmez, bu çözüm arızanın lokal olması istenen yerlerde (örneğin içerisinde tıbbi ilaç bulunan bir buzdolabı) yada çok sayıda ve mesafesi uzun linyelerin olduğu yerlerde kullanılır. Sizin evinizdeki sorunun kaynağı büyük bir ihtimalle bu değil.

Kışın klimayı kullanmıyorsanız, öncelikle klimaya yönelin. Dış ünitede olabilecek bir temas kaçak akımın açmasına sebebiyet verebilir.

Tüm müdahaleleri işin ehli bir elektrikçi yapmalı.
Kendim yapmaya kalkışmam zaten. Sigortaları hemen atmasın diye yüksek seçtim, elektrikçi bir kettle bile 16’lık sigortayı attırabilir dedi, ben de yüksek aldım. Sadece lambaların olduğu bir bağlantı yok, yazılar kabaca yazılmış, lamba olan yerde priz de var. Ben bu sistemi baştan yenilemek istiyorum. Bu sistemi yenilememe yardımcı olur musunuz? Şimdi 1+1 evlerde bile 15-20 otomat ve birden fazla KAR var. Trifaze sisteme geçmem zor, bina monofaze, bunu değiştirmek uzun iş. Bir arkadaş selektif tip KAR alın tavsiyesinde bulunmuş. Siemens markada hangi modeldir bu? Bulamadım. Ayrıca buna uygun otomat da mı almam gerekecek, kaçlık olursa iyi olur. Sistemi yeniledikten sonra kaçağı bulmaya çalışacağım. Bugün yine attı, kaldırmak istedim tekrar attı, tüm sigortaları indirdim, tek tek açtım, mutfak prizlerinin bağlı olduğu sigortada biraz, kıvılcım çıktı, sorun Buzdolabı bulaşık makinesi de olabilir.

Elektrik bir evde önem verilmesi gereken en önemli mevzu. Bu konuda para harcamaktan kaçınmam, ustasına da fazlasıyla ücretini öderim, tatile çıkıldığında sigortanın atmasını ve Buzdolabı ile derindondurucu ve içindeki yiyeceklerin ne hale geldiğini düşünmek korkutucu. Daha da kötüsü yangın elektrik çarpması. Alt kattaki komşum, bir zamanlar elektrikçi olan ve şimdi fabrikada çalışan birini çağırmış ucuz yapıyor diye, o da kaçağı bulamayıp KAR’ı söküp atmış buna gerek yok diye.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Kullandığınız ve kullanacağınız değerlere ( cihazlarınız ) göre siğortalar ( hesaplama yaparak ) taktırınız
ALLAH göstermesin yangın çıkarsa ne olacak .

Daire siğorta panosundan
Akım ölçen cihazla kontrolu ve takibi !!!

elektrik git ve gelmesinde kar akım atıyorsa ,
motorlu ve fazla güç çeken cihazlarınız devrede
yüksek akım çektiğinden kaçak akım atabilir .
akvaryumunuz varmı ? ısıtıcıdan sorun olabilir .
nem den yapabilir .
takip edilmesi gerekir .

Uzaktan kalp dinlenemiyor en yakın uzman ve üstü dr elk müracat .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın

Not : bilğilerin önemi büyüktür .

Bugün yine attı, kaldırmak istedim tekrar attı, tüm sigortaları indirdim, tek tek açtım, mutfak prizlerinin bağlı olduğu sigortada biraz, kıvılcım çıktı, sorun Buzdolabı bulaşık makinesi de olabilir.

mutfak prizlerini ve bağlı cihazları kontrol ettirin .

Bir daha atarsa bu siğortayı indirip ( enerjiyi kesip )
kaçak akımı açın . durum ne olacak test edin bakın .
büyük ihtimalle sorunu bulmuşsunuz diyorum .

Son düzenleme:
Kendim yapmaya kalkışmam zaten. Sigortaları hemen atmasın diye yüksek seçtim, elektrikçi bir kettle bile 16’lık sigortayı attırabilir dedi, ben de yüksek aldım. Sadece lambaların olduğu bir bağlantı yok, yazılar kabaca yazılmış, lamba olan yerde priz de var. Ben bu sistemi baştan yenilemek istiyorum. Bu sistemi yenilememe yardımcı olur musunuz? Şimdi 1+1 evlerde bile 15-20 otomat ve birden fazla KAR var. Trifaze sisteme geçmem zor, bina monofaze, bunu değiştirmek uzun iş. Bir arkadaş selektif tip KAR alın tavsiyesinde bulunmuş. Siemens markada hangi modeldir bu? Bulamadım. Ayrıca buna uygun otomat da mı almam gerekecek, kaçlık olursa iyi olur. Sistemi yeniledikten sonra kaçağı bulmaya çalışacağım. Bugün yine attı, kaldırmak istedim tekrar attı, tüm sigortaları indirdim, tek tek açtım, mutfak prizlerinin bağlı olduğu sigortada biraz, kıvılcım çıktı, sorun Buzdolabı bulaşık makinesi de olabilir.
Tarifle iş olmaz, olursa da ya eksik olur ya yanlış.

Sizin mevcut sigorta kutusunda eksikler var, elektrik tesisatları ''elektrik iç tesisleri yönetmeliği''ne göre hazırlanır. Tesisatta yapılacak değişikler için gene o yönetmelik referans alınmalıdır. Sizin mevcut sigortaların bir kısmının amperajı bu yönetmeliğe uygun değil, tabi bu basit bir prosedür anlamına gelmesin mevcut haliyle risk içeriyor. İşin ehli bir elektrikçi yerinde incelerse zaten yanlış yerleri size gösterecektir. Detay bilgi isterseniz buradaki üyelerde size yardımcı olur.

Elektrikli su ısıtıcısının (kettle) arızalı olmadığı sürece 16 Amperlik sigortayı açtırması mümkün değildir. Sigorta amperajlarını ezbere yükseltmek riskli bir iştir.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri