Kaçak Akım Rölesi Geceleri Atıyor

alfaxhe

Üye
Merhabalar,

Evimizde bir haftadır yoğun olarak gece 2-3'ten sonra sabaha karşı kaçak akım rölesi atıyor. Evde o saatlerde sadece kombi ve buzdolabı çalışıyor. Birkaç elektrikçi ile görüştüm bir tanesi eve gelip kontrol etti, evdeki sigorta kutusuna gelen voltaj 220-230 arası değişiyor sorun yok dedi. Prizlerde de yaptığı kontrolde sorun yok dedi. Zaten siemens olan kaçak akım rölesinin bozuk olabileceğini söyleyip yine siemens kaçak akım rölesi ile değişim yaptı. Gece sabaha karşı yine röle attı.

Evin ışıklarında da sürekli bir oynama oluyor, voltajdaki dalgalanma kaynaklı gibi... Tüm sigorta şalterlerini kapatıp tek tek açarak tüm odaları (prizlerde birşey takılı değilken) kontrol ediyorum ama bu durumda dahi sadece ışık açıkken ışıkta oynama oluyor.

Bu olanlar bana evdeki elektronik cihazlarda bir sorun olmayacağını düşündürüyor. Yine eve gelen elektrikçi tedaşı arayıp voltaj ölçümü yaptırmamı istedi aradım ama bir haftadır gelen giden olmadı.

Son olarak evimizde camlar terleme yapıyor ve duvarlarda bazen (cam altlarında) ıslaklık nem gibi durumlar olabiliyor. Eve gelen ve telefonla danıştığım iki elektrikçide oralarda priz yok ve bu kadar nemden birşey olmaz dediler...

Ben kendim elektrikçi değilim ve yazımdan anlamışsınızdır bu işlerden pek anlamıyorum. Bir haftadır sorunu çözemedik. Yardımcı olabilecek, yol gösterecek olan varsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar,

Evimizde bir haftadır yoğun olarak gece 2-3'ten sonra sabaha karşı kaçak akım rölesi atıyor. Evde o saatlerde sadece kombi ve buzdolabı çalışıyor. Birkaç elektrikçi ile görüştüm bir tanesi eve gelip kontrol etti, evdeki sigorta kutusuna gelen voltaj 220-230 arası değişiyor sorun yok dedi. Prizlerde de yaptığı kontrolde sorun yok dedi. Zaten siemens olan kaçak akım rölesinin bozuk olabileceğini söyleyip yine siemens kaçak akım rölesi ile değişim yaptı. Gece sabaha karşı yine röle attı.

Evin ışıklarında da sürekli bir oynama oluyor, voltajdaki dalgalanma kaynaklı gibi... Tüm sigorta şalterlerini kapatıp tek tek açarak tüm odaları (prizlerde birşey takılı değilken) kontrol ediyorum ama bu durumda dahi sadece ışık açıkken ışıkta oynama oluyor.

Bu olanlar bana evdeki elektronik cihazlarda bir sorun olmayacağını düşündürüyor. Yine eve gelen elektrikçi tedaşı arayıp voltaj ölçümü yaptırmamı istedi aradım ama bir haftadır gelen giden olmadı.

Son olarak evimizde camlar terleme yapıyor ve duvarlarda bazen (cam altlarında) ıslaklık nem gibi durumlar olabiliyor. Eve gelen ve telefonla danıştığım iki elektrikçide oralarda priz yok ve bu kadar nemden birşey olmaz dediler...

Ben kendim elektrikçi değilim ve yazımdan anlamışsınızdır bu işlerden pek anlamıyorum. Bir haftadır sorunu çözemedik. Yardımcı olabilecek, yol gösterecek olan varsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...
Başka bir elektrikçi bulun siz bence..kontrol edilmesi gereken noktalar sunlar.gelen ustaya bunları kontrol ettirebilirsiniz..ana kofre den faz faz arası ve faz nötr aralarını olcsun.degerler uygunsa sayaç ve ana buat nötr baglantilarinda gevşeme varmı kontrol etsin..lambaların pirpir yapması notr gevsekligi ile alakalidir..kacak akim ise buzdolabindan dolayı atıyor olabilir..klemens kutusu kontrol edilmeli.nemlenme olabilir.

Gece buzdolabını devre dışı bırakarak bir kaç gece test yapabilirsiniz . Kapağı kapalı olduğu sürece uzun süre içerisindeki soğuk hava etkisini kaybetmez . Sabah devreye alırsınız . Böyle bir süre test yaptığınızda atma olmuyorsa sorun buzdolabına ait hatta ya da buzdolabındadır . Kolay mantık.

Merhabalar,

Şimdiden teşekkürler...

Merhaba
Bizim evde de benzer sorun oldu; geceleri özellikle gece 22:00 Sonrası çok sık kaçak akım rölesi atıyor. Siz bu sorunu nasıl çözdünüz?

uzaktan yardım zor , bu kaçak akım koruma atması atıp enerji verildikten sonra tutması bu arızayı bulunmasını daha da güçleştiriyor ve verilen bilği verimsiz .

kaçak akım koruma atma zamanındaki tüm cihazlarınızı tek tek ve prizlerin kontrolu ile başlıyabilirsiniz .
siğorta atıyormu ?

ilğinç bir arıza şekli diyelim , bulunması zor arızalardan
denklemin formulu ?
normal priz ( boşta ) + çaydanlık + buhar ( su nem oluşumu ) = kaçak akım koruma varsa atması

priz çaydanlık ilişkisi.jpg

Doğalgazlı veya tüplü manyetik çakmaklı ocaklarda yağ ve yemek kirlerini bayanlar su ve deterjanla temizliyor bu ocaklarda elektrik vardır manyetik çakmağı çalıştırmak için bunlar yıkanırken araya giren su kaçak akımı attırabilir en çok da arıza bu ocaklardan çıkar eğer oacağınız manyetik çakmaklı ise temizlerken ve temizledikten sonra ocak fişini prizden çekin iyice kuruduktan sonra ocağın fişini takın

Merhabalar
Sorun iki haftadır yaşanıyor içerideki elektrik sigortaların olduğu panoya çatıdaki bağlantıdan su sızmış. Bu nedenle bir önceki ABB KAR bozuldu attırmaya başladı ve koku çıkarttı. Sonrasında bacada sızdırmazdık yaptırıp su damlamasını ve nemi kestik, panoyu kuruttuk ve sonrasında yeni Siemens 5S4V 344-0 RCCB 40A KAR cihazı taktırdım. Fakat sorun devam etti. Kaçak akım rölesi bütün gün atmıyor. Geceleri saat 22:00 civarında atmaya başlıyor. Gündüzleri sıkıntı yok hatta evde tüm gün temizlik yapıldı tüm Cihazlar çalıştırıldı KAR atma sorunu olmadı. gece saat 22:00 civarı kaçak akım rölesi atmaya başlıyor sabaha kadar 4-5 kez atıyor. Evdeki Cihazlarda prizlerde sorun olmuş olsa gündüz de KAR atardı.
Yeni aldığım ve taktırdığım söz konusu Siemens kaçak akım rölesinde sorun olabilir. Elektrik Sigorta panosu ve KAR fotoğrafları ilişikte verilmektedir.
İlginiz için teşekkürler
Selamlar
Ahmet

Ekli dosyalar

• F7BBBC21-A5DE-4B94-9D45-D284430C79C6.jpeg
    F7BBBC21-A5DE-4B94-9D45-D284430C79C6.jpeg
    242.7 KB · Görüntüleme: 76
  • AC809C43-8171-4F57-849F-45E00CCFA7A9.jpeg
    AC809C43-8171-4F57-849F-45E00CCFA7A9.jpeg
    188.5 KB · Görüntüleme: 69
Kaçak akım rölesi eğer arızalı değilse toprağa kaçak olmazsa atmaz ama saat 22:00 civarı atıyor demişsiniz eğer arızalı olsa günün her saati atar mutfakta temizlik yapılma saatleri bahsettiğiniz saatler bence buna dikkat edin

Merhaba başka konu açmamak adına buradan sorunu yazıyorum.Benzer sorunla karşı karşıyayım .kaçak akım rolesi Ara sira atıyordu.bekleyip açtığımda düzeliyor.Atan sigortanın fazını başka sigortaya değdirip denedim atacak mı diye birinde attı başka bir sigortada atmadı ona taktım o sigorta üzerinde kullanıyorum hattı.bir daha atmadı dikkat ettiğim kadarıyla aynı sıra sigortalarda biri de attırıyordu onu sigortayı kapatıp prizi kullanmamaya başladım.dun gece alt sıra sigortaların kar ı attı attıran sigortayı buldum kapatıp bekleyince düzeldi ama ara da atmaya devam ediyor.balkonda klimanın bağlı olduğu prizde bu sigortaya bağlı kontro ettim nemlenme ya da gevşeme yok.ayni sigortaya bagli diger prizlerde sikinti oldugunu dusunmuyorum ama kontrol edecegim en kisa zamanda.prizlerde kaçak olup olmadigini multumetre ile kisa yoldan bulma sansimiz var mi konuyla ilgili bilgisi olan yardımcı olabilir mi lütfen

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri