Şebekeye kapasitif basmak cezaya girer mi?

eskici09

Üye
Merhabalar , şebekenden çekilen kompanzasyonum normal ama sisteme girip baktığımda gördüm ki şebekeye kapasitif basıyorum GES santrali mevcut ,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar , şebekenden çekilen kompanzasyonum normal ama sisteme girip baktığımda gördüm ki şebekeye kapasitif basıyorum GES santrali mevcut ,

Yanılıyorsunuz alış ve satış değerleri olarak ikiye ayrılır. Alış değerleri yani cezaya tabi olan kısım sizin tüketiminizdir trafo ve invertörlerden kaynaklanan . Satış değeri ise sizin dağıtım şirketine sattığınız değerdir burada ki reaktif değer faturalandırmaya tabi değildir. Sadece aktif üretiminizi fatura eder ve bu çift yönlü sayaç kullanılarak ölçülür.

Yanılıyorsunuz alış ve satış değerleri olarak ikiye ayrılır. Alış değerleri yani cezaya tabi olan kısım sizin tüketiminizdir trafo ve invertörlerden kaynaklanan . Satış değeri ise sizin dağıtım şirketine sattığınız değerdir burada ki reaktif değer faturalandırmaya tabi değildir. Sadece aktif üretiminizi fatura eder ve bu çift yönlü sayaç kullanılarak ölçülür.
Teşekkür ederim ben de bunu öğrenmek için yazmıştım tüketimim şebekeden çektiğim normal , aslında sisteme girip bir anda %38 değerini görünce şaşırdım çekiş yazıyordu endekslere baktım hesapladım aslıdan veriş kısmıymış sonradan düzeldi , şebekeye kapasitif basmam dağıtım şirketinin işine gelir sanırım sonuçta illaki bir kapasitif tüketim oluyor şebekeden

Sn.eskici09,şebekeye kapasitif basmanız GES yatırımcılarından başka kimsenin işine gelmiyor. Kapasitif bastığınız ENH sık sık açmalara elektrik kalitesinde rezalalete yakın yörelerinizdeki vatandaşa ve tesislere büyük zararlara yol açıyor. Konu ile ilgili düzenleyici kurumlardaki liyakatsiz yetkililer yüzünden şimdilik köpeksiz köy bulup değneksiz geziyorsunuz. Ama birgün liyakatli birileri işin başına geçip sizlere zorunlu olarak reaktör tesis ettirmelidir. Sn eskici09 lütfen siz üzerinize almayın benim eleştirim gözünü para hırsı bürümüş yalaka yatırımcılar ile liyakatsiz devlet adamalarınadır. Dürüst yatırımcılarıda tenzih ediyorum.

Hocam bugün elime bir fatura geçti normal parakende şirketinin kestiği elektrik faturası değil UEDAS dağıtım şirketi kesmiş "üretici sistem kullanım reaktif bedeli" diye benim sisteme veriş kısmındaki kapasitiften cezaya girmişim , veriş kısmında böyle bir ceza yok diye biliyordum fakat karşılaşan var mı ?

@sami inci @emodiyator @tknsyn Hocam şimdi ges tesisim üretim yaptığı sırada şebekeye kapasitif veriyor , aynı zamanda iç tüketim olarak aktif enerjiyi kullandığım için oranları sağlayamıyorum . Şimdi bu durumu nasıl çözerim inverterler güç faktörünü 1 durumunda ama onlar ürettiğine göre yapıyor sanırım şebekeye vermediğimi anlamıyor. GES tarafına şönt reaktör garanti çözüm gibi duruyor. mesela ürettiğim aktif enerjiyi iç tüketim için kullanıyorum , mevcut ag kompanzasyonumdan kademe çıkartsam ürettiğim kapasitif enerjiyi iç tüketimde kullanabilir miyim veya sabit kademelerimi iptal etsem ?
manyas.png

@sami inci @emodiyator @tknsyn Hocam şimdi ges tesisim üretim yaptığı sırada şebekeye kapasitif veriyor , aynı zamanda iç tüketim olarak aktif enerjiyi kullandığım için oranları sağlayamıyorum . Şimdi bu durumu nasıl çözerim inverterler güç faktörünü 1 durumunda ama onlar ürettiğine göre yapıyor sanırım şebekeye vermediğimi anlamıyor. GES tarafına şönt reaktör garanti çözüm gibi duruyor. mesela ürettiğim aktif enerjiyi iç tüketim için kullanıyorum , mevcut ag kompanzasyonumdan kademe çıkartsam ürettiğim kapasitif enerjiyi iç tüketimde kullanabilir miyim veya sabit kademelerimi iptal etsem ?
Ekli dosyayı görüntüle 75031

Sizin yanıldığınız durum şu olabilir, şimdi sizin sayacınız çift taraflı ölçüm yapıyor ve toplam reaktifin hem gündüz hem gece cezalı geldiğini söylüyorsunuz. Eğer uzaktan okuma şifresini alır akursanız alış veriş değerlerini hangisinden cezada olduğunuzu görürsünüz. Önceki mesajlarımda belirttiğim gibi üretim den kaynaklı kapasitifi fatura etmiyor dağıtım şirketleri. Şahsi görüşüm üretim den değil gece yükün düştüğü zaman diliminden invertörlerden kaynaklı kapasitif var yada sabit gurup kondansatör var bu nedenlerden dolayı ceza yiyorsunuz. Bunun tespitini gece ölçüm yaparak ,yada uzaktan okuma sistemi ile görebilirsiniz. Yada dağıtım şirketinin osos'una Bakım hangisinden dolayı ceza yiyorsunuz bunu tespit etmelisiniz. Bu konuda siz haksız çıkabilirsiniz yapmanız gereken svc li kompanzasyon sistemi kurarsanız bu problem büyük ihtimalle düzelir

Sizin yanıldığınız durum şu olabilir, şimdi sizin sayacınız çift taraflı ölçüm yapıyor ve toplam reaktifin hem gündüz hem gece cezalı geldiğini söylüyorsunuz. Eğer uzaktan okuma şifresini alır akursanız alış veriş değerlerini hangisinden cezada olduğunuzu görürsünüz. Önceki mesajlarımda belirttiğim gibi üretim den kaynaklı kapasitifi fatura etmiyor dağıtım şirketleri. Şahsi görüşüm üretim den değil gece yükün düştüğü zaman diliminden invertörlerden kaynaklı kapasitif var yada sabit gurup kondansatör var bu nedenlerden dolayı ceza yiyorsunuz. Bunun tespitini gece ölçüm yaparak ,yada uzaktan okuma sistemi ile görebilirsiniz. Yada dağıtım şirketinin osos'una bakım hangisinden dolayı ceza yiyorsunuz bunu tespit etmelisiniz. Bu konuda siz haksız çıkabilirsiniz yapmanız gereken svc li kompanzasyon sistemi kurarsanız bu problem büyük ihtimalle düzelir
Hocam osos verilerinden baktığıma göre gündüz üretim esnasında kapasitif üretiyorum , şimdi ges tarafındaki sayaç değerlerimi alıyorum oranlar normalse invertörlerimde bir sorun yoktur kablolamalardan dolayı kapasitif basıyor olabilirim muhtemelen svc li kompanzasyon olacak yine de teşekkür ederim.
qwe.png

Peki bu svc li kompanzasyon sistemini şöyle yapsam. Şimdi gesten gelen ac kablolar trafonun ag girişine bağlı mevcut kompanzasyondan geçmiyor , sadece ges tarafına svc li bir kompanzasyon sistemi mevcut kompanzasyona hiç bulaşmadan ?

Son düzenleme:
Hocam osos verilerinden baktığıma göre gündüz üretim esnasında kapasitif üretiyorum , şimdi ges tarafındaki sayaç değerlerimi alıyorum oranlar normalse invertörlerimde bir sorun yoktur kablolamalardan dolayı kapasitif basıyor olabilirim muhtemelen svc li kompanzasyon olacak yine de teşekkür ederim. Ekli dosyayı görüntüle 75038
Peki bu svc li kompanzasyon sistemini şöyle yapsam. Şimdi gesten gelen ac kablolar trafonun ag girişine bağlı mevcut kompanzasyondan geçmiyor , sadece ges tarafına svc li bir kompanzasyon sistemi mevcut kompanzasyona hiç bulaşmadan ?

Osos dan bakınca kapasitif görmen mesele değil bu sana fatura edilmiş mi . Yapman gereken senin tüketimdeki kapasitif mi yoksa üretimden kaynaklanan kapasitif mi sana fatura edilmiş. Eğer tüketimden kaynaklı kapasitif sana fatura edilmiş ise sen burada haksızsın kompanzasyon panosu kurmak zorundasın. Üretimden kaynaklı kapasitif çok daha büyük miktarlarda olur ve müşteriye fatura edilmez. Benim takibini yaptığım tüm GES lerde durum böyle. Anlamadığımız konu sen üretimden kaynaklı kapasitifin sana fatura edildiğini söylüyorsun ve gerçekte hangisinden kaynaklı kapasitifin sana fatura edildiğini bilmemektesin sorun burada işte biz sana bundan emin ol çünkü ülkemizdeki uygulama bu şekilde diyoruz.

Osos dan bakınca kapasitif görmen mesele değil bu sana fatura edilmiş mi . Yapman gereken senin tüketimdeki kapasitif mi yoksa üretimden kaynaklanan kapasitif mi sana fatura edilmiş. Eğer tüketimden kaynaklı kapasitif sana fatura edilmiş ise sen burada haksızsın kompanzasyon panosu kurmak zorundasın. Üretimden kaynaklı kapasitif çok daha büyük miktarlarda olur ve müşteriye fatura edilmez. Benim takibini yaptığım tüm GES lerde durum böyle. Anlamadığımız konu sen üretimden kaynaklı kapasitifin sana fatura edildiğini söylüyorsun ve gerçekte hangisinden kaynaklı kapasitifin sana fatura edildiğini bilmemektesin sorun burada işte biz sana bundan emin ol çünkü ülkemizdeki uygulama bu şekilde diyoruz.
Hocam benim tüketimimdeki değerlerim sınırı aşmıyor normal gesten öncede öyleydi ve gelen elektrik faturasında indüktif veya kapastif cezası yok . Yukarıdaki görselde de belirttiği gibi 14,076 kwh şebekeye verdiğim kapasitif faturalandırma yapılmış , yani veriş yönünde kabul için gelen ekiple görüştüm veriş yönünde de sınırları aşarsan ceza yersin dediler.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri