Şebekeye kapasitif basmak cezaya girer mi?

Hocam benim tüketimimdeki değerlerim sınırı aşmıyor normal gesten öncede öyleydi ve gelen elektrik faturasında indüktif veya kapastif cezası yok . Yukarıdaki görselde de belirttiği gibi 14,076 kwh şebekeye verdiğim kapasitif faturalandırma yapılmış , yani veriş yönünde kabul için gelen ekiple görüştüm veriş yönünde de sınırları aşarsan ceza yersin dediler.
Sözleşmede böyle bir madde mi var benim takip ettiğim 500 kW lik sistemde veriş yönünde çok büyük miktarda aşmasına rağmen fatura edilmiyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sözleşmede böyle bir madde mi var benim takip ettiğim 500 kW lik sistemde veriş yönünde çok büyük miktarda aşmasına rağmen fatura edilmiyor.
Bağlantı anlaşmasına baktım aynen şöyle yazıyor : "Üreticinin dağıtım sisteminin her bir ölçüm noktasında çekecekleri endüktif reaktif enerjinin/verecekleri kapasitif reaktif enerjinin, aktif enerjiye oranının ilgili mevzuata uygun olmaması." Ozaman bunu mu anlamam gerekir çekişte reaktiften ceza gelebilir kapasitif ne olursa olsun sorun yok . verişte kapasitiften ceza gelebilir endüktifte sorun yok . tabi ki böyle düşünmeyeceğim ama cezası varmış 1320 kw ve 1400kw sistemimiz devrede şuan . Hocam biliyorum çok kafa şişirdim tek bir soru soracağım .

şimdi ges kabloları kompanzasyon akım trafosundan geçmeden trafo ag baralarına bağlı. Ben trafonun sabit kondansatör kademesini iptal etsem şebekeye verdiğim kapasitifin birazını orada harcayabilir miyim ?

Bağlantı anlaşmasına baktım aynen şöyle yazıyor : "Üreticinin dağıtım sisteminin her bir ölçüm noktasında çekecekleri endüktif reaktif enerjinin/verecekleri kapasitif reaktif enerjinin, aktif enerjiye oranının ilgili mevzuata uygun olmaması." Ozaman bunu mu anlamam gerekir çekişte reaktiften ceza gelebilir kapasitif ne olursa olsun sorun yok . verişte kapasitiften ceza gelebilir endüktifte sorun yok . tabi ki böyle düşünmeyeceğim ama cezası varmış 1320 kw ve 1400kw sistemimiz devrede şuan . Hocam biliyorum çok kafa şişirdim tek bir soru soracağım .

şimdi ges kabloları kompanzasyon akım trafosundan geçmeden trafo ag baralarına bağlı. Ben trafonun sabit kondansatör kademesini iptal etsem şebekeye verdiğim kapasitifin birazını orada harcayabilir miyim ?
Deneyebilirsiniz benim yaptığım uygulamalarda genelde yüzde 700-800 civarı kapasitif etkiye neden olduğu için ben sabit kondansatör leri iptal ediyorum.

Hayırlı işler konuyu hortlatıyorum ancak sorunu çözebildiniz mi?

Hayırlı işler konuyu hortlatıyorum ancak sorunu çözebildiniz mi?
evet sorunu çözüldü. kesin çözüm otoprodüktör akım trafosunu kullanarak OG kompanzasyon , fakat ben mevcut ag kompanzasyonlarımı kontrol ederek çözüm yöntemini kullandım. Aslına bakarsanız tek trafolu tesislerde sıkıntı yaşamıyorsunuz. Benim tesisimde paralelde 5 trafo olduğu için herhangi birinin kompanzasyonunda sıkıntı olursa şebekeye reaktif enerji basıyorsunuz. Bunu da dağıtım şirketi size fatura ediyor, şebekeye çok aktif enerji veremediğimiz içinde bu oran çabuk yükseliyor ve ceza sınırlarını aşıyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri