Şarj dinoması hakkında uzman olanlardan yardım

sse07

Üye
arkadaşlar şarj dinoması ile ilgili merak ettiğim bi kaç konu var bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.
60 amper/saat şarj dinoması bu kapasiteye ulaşabilmesi için dk da kaç devir ile dönmesi gerekir bir diğer merak ettiğim konu varsayalım saatte 60 ampere ulaştı bu alternatör ile 600 amper aküyü şarj edebilir miyim ? şimdiden tşkler

aküler genelde 10 saat gibi sürede şarz edilmesi gerekir örnek 60 amp bir akü 6 amp şarz ederek 10 saatte dolar gerekli durumlarda daha çok amp kullanarak bu süreyi kısaltıp uzata biliriz

aküler genelde 10 saat gibi sürede şarz edilmesi gerekir örnek 60 amp bir akü 6 amp şarz ederek 10 saatte dolar gerekli durumlarda daha çok amp kullanarak bu süreyi kısaltıp uzata biliriz

iyi ya bende 60 amper/saat alınan alternatörden 600 amper aküyü şarj edebilir miyim dedim yani 10 saat ediyor

Şayet elindeki dinamodan anlık 60 amper alabiliyorsan 10 saat süre içinde 600 amperlik aküyü şarj edebilirsiniz. Yalnız henüz 60 a. elektrik üreten dinamo ve şarj cihazı yok sanıyorum. Araba dinamoları genelde rölantide çalışırken 800-900 devirde üretime başlar.

Motorlar genelde minimum 500 devirde dönerler.Bu devirde dahi ufakdan şarj yapabilirler.
Yükselen devirle birlikde gerilimde yükselir ve elektronikler cihazın izin verdiği sınırlar içerisinde şarjı yükseltir.
500 de şarj edebilen 3000 leri gördüğünde sınırları aşmaması için konjektör devreye girer.Genelde alternatör regülatörüde diyorlar şimdilerde.
Kesin değerler için söz konusu cihazın üretim değerlerine bakmak lazım.

İş makinaları ve gemi makinaları için 150 A sıradan değerlerdir.

anladığım kadarı ile 60 amper araba alternatörüyle 600 amper akü şarj edebilirim yani zamanlama sorunum yok illa 10 saat olacak diyede yok önemli olan 60 amperlik araba alternatörüne yüksek amper aküler bağlanabilirmiydi bunun cevabını sanırım aldım tşkler arkadaşlar

anladığım kadarı ile 60 amper araba alternatörüyle 600 amper akü şarj edebilirim yani zamanlama sorunum yok illa 10 saat olacak diyede yok önemli olan 60 amperlik araba alternatörüne yüksek amper aküler bağlanabilirmiydi bunun cevabını sanırım aldım tşkler arkadaşlar

Taksi v.b. küçük araçlarda basit bir hesap ile bu araçlarda şarj dinamosu kaç Amper verir ...;

Sağ+Sol Far Lambaları = 9A
Fren+Park Lambaları = 4A
Elektronik Cihazlar (İç) = 4
Toplam = 17A
Bu değerin 20A olduğunu varsayalım.(Ki Şarj dinamosu bobin çapına bakılabilir)..
...
20A verme kapasitesine sahip bir dinamo ile 200A/h bir akü rahatlıkla şarj edilebilir (3000d/d gibi hızda).Bunun üzerindeki Akü Kapasitesi için yeterli gelmeyebilir.

yaptığınız hesap doğru ancak alternatörün kapasitesi ile doğru orantılı değil adı üstünde 60 amper saat oto alternatöründen bahsediyoruz yani 1 saatte 60 amper veriyor demek bu. 3000 d/d doru olabilir ama bu maximum devirde 60 amper üretmesi lazım yok neden 60 amper saat lik alternatör densinki 20 amper saatlik denirdi. 1960 model araçlarda bile 30 amperlik alternatörler var.

yaptığınız hesap doğru ancak alternatörün kapasitesi ile doğru orantılı değil adı üstünde 60 amper saat oto alternatöründen bahsediyoruz yani 1 saatte 60 amper veriyor demek bu. 3000 d/d doru olabilir ama bu maximum devirde 60 amper üretmesi lazım yok neden 60 amper saat lik alternatör densinki 20 amper saatlik denirdi. 1960 model araçlarda bile 30 amperlik alternatörler var.

Acaba bunların Akım kapasiteleri Amper olarak mı yoksa Amper/Saat olarak mı nitelendiriliyor.

benim bildiğim amper saat tam kapasitede çalışınca saatte 60 amper veriyor diye biliyorum ama bu 60 amper kaç devirde verir 60 amperlik bir alternatör 600 amper akü şarj edermi bunları merak ediyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,545
Kullanıcılar
450,544
Son üye
my guner

Yeni konular

Geri