İlk yerli elektrikli otomobilimiz üretime geçebilecek mi?

Merhaba arkadaşlar...

arama motorunda YG (Yüksek Gerilim) ile ilgili bazı araştırmalar
yaparken bu siteyi gördüm...aranıza yeni katılan biri olarak
tüm arkadaşlara tekrar merhaba diyorum....

İçinde bizimde bulunduğumuz Müslüman Coğrafyasında sömürü,kandırma aldatma ve gericilik bugün böylesine hat safhaya ulaşmışken endüstrileşme konusunda bir ürünü sıfırdan üretip,halkına kullandırma yeteneğine sahip bir Müslüman ülke göremiyorum...
Hele ki kendi yaşam seviyelerini yükseltmek,rahat yaşamak,huzur içersinde dünyada bedava dolaşabilmek-sömürebilmek için her türlü kılığa girebilen bir hristiyan dünyası varken...
Otomotiv sektöründe çalışan bir arkadaşım bir defasında dünyadaki bütün araba motorlarının GM (General Motor) lisansı ile üretildiğini söylemişti...GM lisans vermeden (günümüzde izin vermeye kibarca lisans diyorlar biliyorsunuz) en basit bir motosiklet motorunun dahi üretilemeyeceğini söylediğinde ciddi anlamda şaşırmıştım...
Şimdilerde ülkemizde ISO denilen bir seviyelendirme ve ölçeklendirme yapılıyor,çoğu kişi ne olduğunu bilmez,beyler ISO etiketi bir ingiliz iznidir,ingilizler dünyada ismini ISO koydukları derecelendirme sistemi ile bütün üretim ve yatırımların (abartma olmasın) neredeyse %99'unu elinde tutmaktadır...Bu sistemde ISO lu bir ürün,kaç tane üretilecek,nerede satılacak,kaça satılacak,içine neler koyulacak,nerede-nasıl üretilecek,üretiminde kaç kişi çalışacak,üretimi için gereken hammadde nereden nasıl ve kim tarafından temin edilecek belirlenmiş olur ve yasal kanunlarla da perçinlenip adeta kelepçe altına alınmış olur...

Bu bilgiler ışığında Ülkemiz ve diğer Müslüman Coğrafyası komşularımız,birilerinin adeta bir lunapark sahasıdır,bırakın diğerlerini sadece ülkemiz yaklaşık 75 milyon ile hiç azımsanamayacak-küçümsenemeyecek bir pazardır,bu pazarda insanlar basit bir ürünle bile bir gecede zengin olmaktadırlar,bizim ülkemizde çok değişik ticari teknikler uygulanmakta,namusun,şerefin,aile-terbiye kavramının ayaklar altına alındığı bir dizideki basit bir obje bile bir anda insanların gözdesi ve harıl harıl aradıkları ticari bir meta haline getirilebiliyor...Buna bağlı olarak Ülkemizde elektrikli araçlar tabii ki olacak ama ne yazık ki benzin parası derdi omayan bir araba yolda çok ağır vergilerle ve korkunç sigorta tedbirleri ile yürüyebilecek,zaten yolların çoğu paralı olmaya başladı,örneğin gelecekte Ankara Kızılay Meydanından geçmek için 5tl ödenicek,İstanbul'a giriş zaten birkaç yıl içersinde pasaporta tabii olacak,pasaportu ve yeterli parası olmayan İstanbul'a giremeyecek,ana caddelerinde araba sürmek için zaten cebinize sağlam miktarda para koymanız gerekicek....

Zaten Avrupa ve Abd de artık araba üretimi 3.Dünya ülkeleri için yapılıyor,insanlar araba alımına özendirilmiyor,mümkün olduğunca azaltılıyor,buna karşılık bizim buralarda trafik gürültüsünden sokağa çıkılamaz hale geldi,artık hava kirliliği,insanların hasta olmasından bahsetmiyoruz bile..

Sıcak bir yaz gününde,yani sadece bir günde,yani sadece 24 saat içersinde ülkemizde 20 milyon tane nin üzerinde her nevi,yani kolası,gazozu,meyve suyu vs.,coca cola menşeli sulu ürün satılabildiğini biliyoruz...bunun ne anlama geldiğini sanırım açmama gerek yok....

Son olarak demek istediğim,ecnebi endüstri devlerinin bu kadar pahalı ve rahat bir şekilde,bir sürü kandırmaca ve aldatmaca-yasal çerçevelerde,üretim maliyetinin kat kat üstünde ürün satabildikleri bir ülkede görülen rüyalar pek hayra yorulmamalı...
Masaya yumruk vurup efelik yapanlara,timsah göz yaşı döküp vah tüh diyenlere bakmayın siz,hepsi bu gizli ve kirli sistemin robotu olmuş....

Bunu ancak Ulu Önder Mustafa Kemal gibi sağlam,gerçek,dürüst bir milliyetçi yapabilir,gerisi yalan yapar.....Şu an ufukta öyle biri görünmüyor.....

yazılan bütün mesajları okumaya çalıştım. bildik konular veya cevaplar demek doğru değil herkez kendince doğru olanı yazmış. belki benim vereceğim cevabı da yazan olmuştur. Ama ben yinede yazmadan edemeyeceğim. elektrikli otomobil üretmek bence çok yüksek teknoloji istemez. çok büyük yatırımda gerekmez. elektrik ile çalışan o kadar makina ve techizat varki zaten bir çok konu çözülmüş durumda. örnek olarak bu günlerde sokaklarımızda boy gösteren çin üretimi elektrikli motorsikletler, bu motorsiklet kullanılacak duruma gelmiş ki kullananlar var. ama maalesef elektrikli otomobillere binmemiz biraz zor nedeni bence çok açık gibi, akaryakıt diye bildiğimiz benzin, diesel, lpg vb. maddeler dünyada ve ülkemizde bir çok insanın geçim kaynağı ve ülkemizde toplanan verginin hatırı sayılır bir kısmı.. şimdi bu otomobiller için yasal bir düzenleme yok. düşünüm bi otomobili olan bir kişi ayda minimum 1000 km yaparsa devlete ödediği vergi + akaryakıttan geçim kaynağına sağlayanlara ne kadar aktarıyor. basit bi hesapla 1000km 250 TL lik benzin eşdeğer gibi 150 TL si devlete vergi olarak 100 TL lik kısmıda akaryakıt temin edenlere. bu hesap bir çok ülkede aşağı yukarı böyle iken, elektrikli araca binmek yasal bir düzenleme olmadan hayal gibi. bu benim fikrim belki katılan olur, belki katılmayan ......

Herşeyin bir başlangıcı olmalıdır. Biz bu işi yapamayız, bu iş pahalıya çıkar gibi düşüncelerle yaklaşırsak hep başkalarından satın alırız. Yukarıda arkadaşlardan biri yazmış: Zamanında F16 üretimine girmesek, şimdi ANKA'ları yapamazdık. Devletin bu tür projeleri desteklemesi gerekir. Zarar etse bile. Bir eksiklik daha var ülkemizde: Yarı iletken dizayn ve üretimine ön ayak olmalı bence devlet. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Eğer bir teknoloji geliştirildiyse transfer et, gitsin. Bunu herkes böyle yapıyor. 2. Dünya savaşı biter bitmez Alman bilimadamları kapanın elinde kaldı. Amerika ve Rusya'nın uzay araştırmalarına temel bu oldu. Japonlar dersen, onlar da öyle yaptı, G.Kore de. Şimdi Çin de aynı yolda.
İnşallah bu tür haberleri daha çok duyarız.

petrol için savaş çıkartan abd varken, petrol devleri bu tarz sistemlere nasıl bakıyordur, herkez bunun farkında

Kore yada Malezya nın kendi patenti ile yaptığı herhangi bir proje var mı acaba?
Ucuz iş gücü ve ham maddeden faydalanmak isteyen batılı firma yatırımları ile sömürülen ülkeler bunlar.
Türkiyeyi bu ülkelerle kıyaslamak bile hata başlı başına..
Kardeşim onları bırak bir kenara.
Mitsubishi L300 patentiyle Hyundai H100 yapmaya başladılardı, şimdi bak bakalım dünyaya, kaç L300 kaç H100 satılıyor? Artı, şimdiki H100 aslından çok daha iyi teknik olarak ta.
Korelilerin kendi patentleri ve innovasyonlarını soruyorsan, etrafına bi bakınıver:)
Samsung yeter tek başına, ne diyeyim daha. Hitachi bile onun kuyruğuna yapışarak sürdürüyor hayatını...

buradaki paylasımın ne oldugunu cozemedım arkadaslar.. hepimiz elestiriyoruz ama hep baskalarını.......

herkese selamlar yazılarınızı okudum ve sadece şunu belirtmek istiyorum biz artık altyapımızın bir kısmını bu bağlamda hazırlıyoruz.Gelecek bunu mecbur kılıyor bu teknoloji nezamn gelir bilemiyoruz ama gelmesi kaçınılmaz diyebilirim.Bahsettiğiniz diğer faktörler politika,altyapı,sermaye gibi şeyler abartılcak şeyler değil.

saygılarımla,

Bu kadar karamsar olan arkadaşlara şaşıyorum. Her işin bir başlangıcı,her icadın bir prototipi vardır. İşe bir başlansın arkası gelir. Yeter ki büyük petrol tröstleri bu işe çomak sokmasın. Dünyadaki su ile çalışan araba çalışmasına ne oldu?...Emperyalist petrol şirketleri engelledi.

çalıştırılabildiğini ve üretilebildiğini biliyoruz zaten ama önemli olan bence türkiye kendi elektrik enerjisini zor karşılıyor zaten üstüne birde motorsikletler çıktı zaten biliyorsunuz enerjisi çabuk tükendiğinden belli bir km. üzeri yasak bu araçların şarj süresini ve bizim yollarımıza uyumluluğu nasıl olcak yarin elektrik enerjizi benzini geçmesin :) biz mesela şirkette doğalgazdan konjenler aracılığı ile elektrik üretimine geçtik neyse inş. hayırlısı olur..

Forum istatistikleri

Konular
128,314
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri