İlk CNC Denememiz

teşekkürler kardeşim Allah işini rast getirsin şimdilik bıraz düşünme aşamasındayım önce iyi bi araştırma yapmak lazım. bu arada sormak istediğim bi kaç konu var bu tezgah ile ilgili acaba mail adresni gönderebilrmisin. tekrar başarılar dilerimmm

[email protected]

Çağatay öncelikle çok güzel ve profesyonel olmuş emeği geçenlerin ellerine sağlık.sormak istediğim x ekseninde sağlı sollu 2 adet vidalı mil lullanmşınız bunların bir birine olan bağlantısını nasıl yaptınız yada sadece birindemi step var yada kayışlamı hareketi iletiyorsunuz.bir sorumdaha var tornaya gitti dedin büyük ihtimalle rayların delik yerleri açılmak için gitti.bunları nasıl ayarladınız en ufak dengesizlik kasılmalara neden olur bilgilendirirsen sevinirim.yine tekrarlıyorum çok başarılı.

Çağatay öncelikle çok güzel ve profesyonel olmuş emeği geçenlerin ellerine sağlık.sormak istediğim x ekseninde sağlı sollu 2 adet vidalı mil lullanmşınız bunların bir birine olan bağlantısını nasıl yaptınız yada sadece birindemi step var yada kayışlamı hareketi iletiyorsunuz.bir sorumdaha var tornaya gitti dedin büyük ihtimalle rayların delik yerleri açılmak için gitti.bunları nasıl ayarladınız en ufak dengesizlik kasılmalara neden olur bilgilendirirsen sevinirim.yine tekrarlıyorum çok başarılı.

Selamlar,

Y ekseninde 2 adet vidalı mil ve 2 adet motor kullandık, kendi aralarında kayış vb. bir mekanik bağlantı yok, vidalı mil somunları X ekseni köprüsüne bağlı, 2 motor eş özellikte,

tornada vidalı miller işlendi, mekanikçi değilim ama rayların delikleri tornada delinmez, (yanlışım varsa düzeltin,) yine tam emin olmamakla birlikte, tasarım aşamasında ray delikleri arası mesafe CAD programında çizildikten sonra, lazer de markalandı, daha sonrasında da delinip hatasız bir şekilde rayların montajı yapıldı.

Çağatay benim demek istediğimde rayların karşılığı olan deliklerdi zaten.onlar için tornaya gitmiş olabilir diye düşünmüştüm.çift step ve mil sanki biraz fazla gibi geldi bana.agır bi iş yapılmayacaksa ortadan tek mil-step yeterli gibiydi.benim çalıştığım işyerinde gerber marka cnc vardı 150*250 ebatlarında onda bile ortada tek mil vardı.ama yine tekrarlıyorum çok başarılı ve bizler için çok önemli bir model.bilgin varmı bilmem stede bir arkadaş cnc sini satıyodu gerçek 3 eksen 2,5 deyil bu konu hakkında bilgin varmı 2,5 nasıl oluyo.

Selam,

mekanikçi olmadığım ve tasarımını arkadaşım yaptığı için çift mil konusunda bir şey söyleyemem, arkadaşımın seçimi, ama bence çift mil kullanılması iyi oldu.

3 eksen buradaki cnc yani Z ekseni diğer eksenler gibi hareket edebiliyor, 2.5 eksen için örnek vermek gerekirse z ekseninde motor yok pinömatik silindir olduğunu varsayalım, silindir sadece ileri geri hareketi yapıyor.

gerçekten çok güzel olmuş

bu ilk cnc denemenizse 2. de hatta 3. de nasıl bir alet meydana çıkar hayal bile edemiyorum

saygılar

gerçekten çok güzel olmuş

bu ilk cnc denemenizse 2. de hatta 3. de nasıl bir alet meydana çıkar hayal bile edemiyorum

saygılar

Teşekkürler,

cnc olarak ilk denememiz, fabrikada bakımcı olduğumuzdan ve makinalarla, çocukalarımızdan daha çok uğraştığımız için yansımaları birazcık,

son olarak maliyet kaça çıktı Çağatay.

masrafın bir kısmını ben bir kısmını arkadaşım yaptı, ticari olarak bir düşüncemiz olmadığından da oturup hesaplamadık, ilk sayfalarda maliyet ile ilgili bazı bilgiler var, sonrasında kendim tarafından yapılan ve aklıma gelen malzemeler için ise,

4 eksen usb interface kartı 500TL.

5-24VDC power suplly 35TL.

22mm. buton, ledli klamens sigorta, vb. malzemler için ise 200TL. civarında bir harcama oldu,

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,265
Son üye
Rudem

Yeni konular

Geri