İlk CNC Denemem

Videoları izledim. Elinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş darısı bize :)

Kafama takılan bir yer var. Cnc sanki normalden yavaş çalışıyor gibi. Yani step motorlar eksenleri yavaş hareket ettiriyor. Bu yavaşlık motorların küçüklüğünden mi kaynaklanıyor yoksa programdan ilerleme hızını mı düşüyorsunuz ?

Videoları izledim. Elinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş darısı bize :)

Kafama takılan bir yer var. Cnc sanki normalden yavaş çalışıyor gibi. Yani step motorlar eksenleri yavaş hareket ettiriyor. Bu yavaşlık motorların küçüklüğünden mi kaynaklanıyor yoksa programdan ilerleme hızını mı düşüyorsunuz ?

Kesme hızı hızı programdan da ayarlanabiliyor ama buradaki asıl boştaki hız düşüklüğü gijon kullanmamdan kaynaklanıyor. 5 yada 10 hatveli 16mm lik mil ile benim kullandığım 1.25 hatveli 10mm lik mil arasında ciddi hız farkı oluyor.

Hatve değeri hıza nasıl etki ediyor ?
1,25 hatveli gijon bağlı step motor tam bir tur yaptığında (genellikle 200step) gijon üzerindeki yük 1,25mm ileri gider.
aynı şekilde 5mm hatveli vidalı mil üzerindeki yük tam turda 5mm gider. Haliyle 5mm hatveli mil, 1,25mm hatveli gijondan 4 kat hızlıdır.

1,25 hatveli gijon bağlı step motor tam bir tur yaptığında (genellikle 200step) gijon üzerindeki yük 1,25mm ileri gider.
aynı şekilde 5mm hatveli vidalı mil üzerindeki yük tam turda 5mm gider. Haliyle 5mm hatveli mil, 1,25mm hatveli gijondan 4 kat hızlıdır.

Cevabınız için Teşekkür Ederim :)

o kartın acil stop veya limit switch lerini kullandınızmı ?
kullandıysanız bi tarif edermisiniz.
Ayrıca projeniz çok güzel olmuş elinize sağlık...

15 pinli portun arkasındaki 5 pinlik beyaz dikdörtgen içindeki uçların en dışındaki COM portu. Bu üç ile kalan 4 ucun hangisini temas ettirirseniz o input devreye girer. NO yada Nc switch ile kullanabilirsin mach den hangi işlem için kullanacaksan bu inputları ayarlarsın.

cnc nın tamamının resmini koysanız nasıl bi görelim

cnc nın tamamının resmini koysanız nasıl bi görelim

Makinanın alt milleri 15 likti 20 lik ile değiştiriyorum. Ayrıca basit bir torna yapıyorum. Torna ile CNC yi aynı tezgah üzerinde kullanıp spiral kesimler yapmayı planlıyorum. O yüzden şu an CNC dağınık vaziyette toparlayınca Ayrıntılı resimler koyarım.

Makinanın alt milleri 15 likti 20 lik ile değiştiriyorum. Ayrıca basit bir torna yapıyorum. Torna ile CNC yi aynı tezgah üzerinde kullanıp spiral kesimler yapmayı planlıyorum. O yüzden şu an CNC dağınık vaziyette toparlayınca Ayrıntılı resimler koyarım.
Öncelikle çok iyi bir iş çıkarmışsınız tabrik ederim. Ben de sizinkine benzer ama daha ufak çaplı bir makine üzerinde çalışıyorum. Alt milleri 20 lik almıştım daha sonra montaja başlarken "acaba abarttım mı? 50 cm mile 20mm çap çok mu" diye düşündüm ve hala düşünüyorum.
Benim sorum, siz ne yaşadınız da 15liğin yetersiz olduğuna kanaat getirdiniz? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Forum istatistikleri

Konular
128,607
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri