Hobi Amaçlı ilk CNC Denemem

Merhabalar modelcilikle uğraşmaktayım kırılan parçaları tekrar yapabilmek için baya hassas bir çalışma gerekiyor böyle bir makine yapabilmek ne kadar bütçe ayırmak gerekir , strofor kesimi ,3mm lik alüminyum levha ve balsa levhalar işlemek için kullanacağım yani ağır işler değil böyle bir işler için hangi motorları kullanmam gerekir

Merhabalar modelcilikle uğraşmaktayım kırılan parçaları tekrar yapabilmek için baya hassas bir çalışma gerekiyor böyle bir makine yapabilmek ne kadar bütçe ayırmak gerekir , strofor kesimi ,3mm lik alüminyum levha ve balsa levhalar işlemek için kullanacağım yani ağır işler değil böyle bir işler için hangi motorları kullanmam gerekir

Merhaba.

Bende ufak tefek model işleriyle hobi olarak uğraşıyorum. Daha çok tekne modelciliği ile. Bu cnc tezgahını yapmamın nedeni de buydu zaten. Bu tip bir tezgahı çeşitli malzemelerden daha ucuza maal edebilirsin.tahminim 1000-1500 Tl arası.(ben malzeme konusunda acımadım.)Ben ağır işler yapmayacağım için 1 amperlik step motorlar kullandım.Servo motorlarda kullananlar var. Fakat ince iş için step motor kullanılmasında yarar var.1 tur dönüşü 200 adıma kadar ayarlayabiliyorsun,buda ince iş olanağı sağlıyor.Ben tezgahı yaparken gerek elektroniği ve malzeme konusunu epey araştırdım.Eğer yardımcı olabileceğim başka bir şey varsa yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.iyi günler.

merhabalar elinize sağlık
5 eksen bir cnc freze yapmaya çalışıyorum
step motorlarla yolaçıktım ardiuno ve easy drive ile sürmek için test yapıyorum ama servo motorlara geçmek gerekecek sanırım

ucuz çıkma servo ve lineer yatak
nereden bulurum bilginiz varsa sevinirim

merhabalar elinize sağlık
5 eksen bir cnc freze yapmaya çalışıyorum
step motorlarla yolaçıktım ardiuno ve easy drive ile sürmek için test yapıyorum ama servo motorlara geçmek gerekecek sanırım

ucuz çıkma servo ve lineer yatak
nereden bulurum bilginiz varsa sevinirim

Merhaba
öncelikle çalışmanızda başarılar diliyorum.Nereden yazdığınızı bilmiyorum, ben izmirdeyim. Eğer sizde izmir de iseniz 2. onur çarşısında ve 1. sanayi sitesinde uygun fiyatlı malzeme bulma şansınız var.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri