Bitmiş Hobby CNC Projeleri

mekanik olarak sisten tamam gibi
kontrolu nasıl oluyor yapıyorsunuz. program yazılımı CAD filesini o program alıyor mu?

vs şimdiden tşk.

mekanik olarak sisten tamam gibi
kontrolu nasıl oluyor yapıyorsunuz. program yazılımı CAD filesini o program alıyor mu?

vs şimdiden tşk.

Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum doğrusu heralde makinayı manuel kullanmayız elbette tasarlama kısmında makinanın bilgisayarla kontrolü vardır dimi ??

metinata arkadaşım , bu tip makinelerin kontrolü bilgisayardan cnc kontrol programlarıyla oluyor. En meşhuruda mach3 tür. Bu makine bence mach3 kontrollüdür. Forumumuzda mach3 le ilgili konular mevcut. Cad files NC dosyalarını powermill , autocad , cut2d , cut3d gibi programlarla oluşturup bu dosyaları mach3 ile açıyoruz. Bu dosyaları g-code , M-code ları otomatik olarak tanıyıp işlemeye başlıyor ve eksen hareketlerini sağlıyor.

metinata arkadaşım , bu tip makinelerin kontrolü bilgisayardan cnc kontrol programlarıyla oluyor. En meşhuruda mach3 tür. Bu makine bence mach3 kontrollüdür. Forumumuzda mach3 le ilgili konular mevcut. Cad files NC dosyalarını powermill , autocad , cut2d , cut3d gibi programlarla oluşturup bu dosyaları mach3 ile açıyoruz. Bu dosyaları g-code , M-code ları otomatik olarak tanıyıp işlemeye başlıyor ve eksen hareketlerini sağlıyor.

Bende CNC Router gf 3200 kullanıyorum dediğiniz gibi makinayada ısındım. Evet Benim bilgisayar kontrolü Cad Files NC dosyasıyla G ve M Codeları çevirilmiş haliyle Ucancam V8de yaptığım çizimlerde export işlemi ile çeviriyor.Cevabınız için Teşekkür ederim...

Bu konuyu bilmeyen biri olarak aklıma takılan bir soru var. Yapılan bu makinalarda milleirn uzunluğunundan kontrol kartının yada pc programının bir haberi oluyormu. Örnekle açıklamak gerekirse 80 cm uzunlukta mil kullandım bunu programa tanıtıyormuyum ? Yada bu iş nasıl oluyor? Bunun bir standardı varmı ?

Her eksenin alt ve ust limitlerini belirliyorsunuz, calisma esnasinda bu limitler asilamiyor. Buna soft limit deniyor.

Bir de alt ve ust limit noktalarina sensorler koyuyorsunuz. Sensorler, soft limit noktalarindan biraz ileride oluyor. Bir sekilde soft limitler asilirsa sensorden sinyal geliyor ve makine isleyisi durduruluyor. Buna da hard limit deniyor.

Makine ilk acildiginda pozisyonun ne oldugu bilinmediginden home'lama (her ekseni sifir noktasina gonderme) yapilarak pozisyon bilinir hale getiriliyor. Bu islem icin de her eksende birer home sensoru kullaniliyor veya limit sensorunu home'lama esnasinda home sensoru gibi kullaniyorsun.

hocam merhaba bizim bitirme projemiz var bu şekilde bir cnc yapacağız senin bu makinandan faydalanmak istiyoruz bize nasıl yardımcı olabilirsin.bize iletişim kurabileceğimiz msn falan verebilirmisin

güzel çalışma olmuş elinize sağlık

Ellerinize sağlık. Benim de oldukça ilgi duyduğum bir konu ama henüz bunlar için ayıracak zamanım yok. Umarım ileride değerli bilgilerinizden faydalanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri