İleri geri asenkron sayıcı

latifoguz

Üye
arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum ileri geri asenkron sayıcıyı 0-9 arası saydırcam ama 0-F 15 arası saymakta 7447 ile yapmak istedim ama olmadı yardım ederseniz memnun olurum cumartesi en geç pazar gününe kadar yardım ederseniz memnun olurum.ısısteki resmi kendim çizdim alıntı degildir başkan yerden alıp hazır yaptırmaya çalışmıyorum.teşekkür ederim yardımlarınız için.

Merhaba
Flipfloplarla olması şart mı?74192 ve 7447 kullanabilir miyiz?

malesef şart yaa:(enerji verdikmi kendi saymaya başlıcak 0-9 arası butona 0 1 2 3 diye butona bastıgımızda 4 5 6 iken bastıgımızda 5 4 3 diye gitcek yani her bastıgımızda sayı artmıcak o kendi kendine artıyo olcak biz butona bastıgımıda ya ileri yada geri saycak.benim yapmış oldugum devrede gördügü gibi ama 0-9-0 saaymıyo 0-f-0 sayıyo 7447 baglayarak nasıl onu giderebilirim onu çözemedim

devreyi jk flip flop ile yapmak istersen 4 tane flip flop kullanacaksın 1. flip flopun clock unu verdikten sonra bu 1. flip flopun çıkışını 2. nin clock una vereceksin daha sonra 2.nin çıkışı 3.nün clock u 3.nün çıkışı 4.nün clock u olacak.bütün ff ların j ve k girişleri 5 v ile beslenecek. Q çıkışına probeları bağlarsan geri sayar, Q'nun tersi çıkışı da ileri sayar aynı anda sayabilirler.kolay gelsin

dedigini yapmaya çalıştım ama olmadı kardeş eger sen yaptısan buraya koyabilirmisin resmini falan.teşekkür ederim.

flip floplarla 1 den 15 kadar ıleri geri sayacak devre konusunda yardım edebilir mısınız yardımlarınızı beklıiyorum bu bi proje ödevi bi hafta içinde teslim etmem gerekiyor proje hakkında bilgi istiyorum tşkler ...

merhaba ben burada kudretuzuner abiyi eleştırcem :)abi bağişla yaşını neden belırtmıyorsun delikanlı yardımcı oldun benım garıpsedığım arkadaş gıbı davranması ama delıkanlının suçu yok:) bu forumda yenı olduğu bellı tanımıyor yaşinizida goremedığı için arkadaş kendı yaşiti gıbı davrandı yaşınızı yazsanız emınım saygıda kusur etmıyecektır ıyı akşamlar dılıyorum kudretuzuner abim beni yanlış anlamaz duşuncesıyle konuyu açtım

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Geri