çıkışı düşüremiyorum!!

Arkadaşlar elimde bir adaptör var çıkısı 5 v diyor ama 9 v veriyor çıkısı düsürmek için elimden geleni yaptım koymadığım dirneç kalmadı nafile çıkıs yine 9v sorun nerden kaynaklı acaba

Elindeki adaptör voltaj değeri ayarlanabilen kademeli adaptörlerden mi, yoksa sabit voltaj veren adaptörlerden mi?

Yan sanayi ya da ucuz çin malı adaptörler bazen yapıyor. Kapasitöründe sorun olma ihtimali fazla. Bir keresinde benim başıma da böyle bir şey geldi. Adaptörün (-) ucu ile (+) ucunu zil teli diye bildiğimiz iletken vb. bir şeyi kullanarak kısa devre yap (Adaptör prize takılı olmamalı bunu yaparken). Kapasitör bi deşarj olsun iyice, ondan sonra prize tekrar takıp dene bir bence.

Eğer yine yüksek gerilim veriyorsa ve 5 v'luk sabit gerilim elde etmek istiyorsan elindeki 9 V veren adaptör ile L7805 gibi 5V sabit güç regülatörünü kullanabilirsin. İnternetten alıntıladığım 5V'luk sabit güç regülatörü resmini buraya ekledim. İnternette datasheet'ini arayıp kullanım ve bağlantı şekillerinden kolayca anlayabilirsin zaten işlevini arkadaşım.

Ekli dosyalar

• 7805 sabit güç regülatörü.jpg
    7805 sabit güç regülatörü.jpg
    16.9 KB · Görüntüleme: 14
mevcut entegreyi söküp bunu taksam sorun düzelir mi yani.Tam olarak anlamadım aslınad bu entegreyi ne yapmam gerekiyor Yalnız benim anlamadığım şarj cihazının uçlarını kestim + ucuna 2 tane 22 klık direnci sei bağladım buna ragğmen gerilim olduğu lyerde durdu bu mantıken nasıl olur bunu aklım almıyor sonuçta adaptörden bağımsız olan çıkısına direnç koydum düşmesi gerekmezmi

(+) uca bağlanmış bir dirençten sonra gerilimin düşmeyip de sabit kalmasını bi mantığa sığdıramadım ben de arkadaşım. Tabi eğer bu ucun artı olduğundan kesinlikle eminsek?
7805 olayına gelince... Bu entegrenin elindeki 9V ile çalışıp 5V vermesi gayet olağan. Bak bu forum içerisindeki arama yaptığımzda bile 7805 bağlantısı ile alakalı bir çok şekil ve arkadaşlarımızın güzel yorum ve önerileri bulunuyor. Arkadaşların, kurdukları bu devrelerde entegrenin pinleri arasına belli değerlerde kondansatör koyduklarını da göreceksin. Parazitlenmeyi önlemek amacı ile...

Bazı adaptörlerin çıkış voltajı üzerinde yazandan biraz yüksek olur, akım çekilmeye başlayınca düşer.22k direnç bağlı çıkıştan zaten yeterli akım çekişi olmadığı için gerilimide düşmez.

çıkışa 6 adet seri diyot bağlanırsa; 1n4001 gibi ,6x0.6=3.6 V
9-3.6=5.4 V çıkış gerilimi olur.

Direnci 2 ucada denedim zaten +ucu ölçü aletiyle bulmuştum.Sanırım elek arkadaşımızın dedigı bir sistem mevcut

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri