Ülkemizin Enerji Nakil Hatları ve Kayıplarının İncelenmesi.

Sayın Ahmet Plc
Enerji nakil hatlarındaki kopmalardan bahsediyorsunuz.
154 kV. ve 380 kV.luk hatlara Enerji iletim hatları (EİH), 6,3 kV.-34,5 kV. arasındaki hatlara Enerji Nakil Hatları(ENH), yerleşim yerleri ve çevresindeki 220/380 voltluk hatlara da Alçak Gerilim dağıtım hatları veya doğrudan AG şebekesi denir. EİH ve ENH. larında toprak kaçağı koruma sistemleri vardır. Hatlar kopunca veya herhangibir sebeple toprağa kaçak olsa hemen devreyi açarlar. ENH.larında bazen bu korumalar çalışmıyor olabilir. Ancak bu çok nadir görülen bir durumdur. AG hatlarında ise kopma olduğunda hat başına konan sigortalar toprağa kaçan akımı bazen alıcılar tarafından çekilen akım olarak görebilir ve sigortalar atmayabilir dolayısı ile devrenin enerjisi kesilmez. Bu tehlikeli bir durumdur. Hem toprağa kaçak vardır. Hem de çevredekiler için hayati tehlike arzeder. Böyle bir durumda kopan iletkene yaklaşmamak, yaklaştırmamak en kısa zamanda yetkili kişi ve kurumlara haber vermek gerekir. Görevliler gelinceye kadar orada beklemek yaklaşanları uyarmak bir insanlık borcudur.
Görevliler geldiğinde önce enerjiyi keserler. Duruma göre bazen araya iletken parça koyarak ek borusu veya presli eklerle ek yaparak kopan hattı yerine koyarlar. Ancak AG şebekelerinde her zaman uygun malzeme bulunmadığından klemenslerle ek yapılıyor. Bu uygulama her ne kadar sağlam gibi görülse bile tekniğine uygun değildir. En kısa zamanda tekniğine uygun şekilde yeniden yapılmalıdır. Ne yazık ki geçici olarak yapılan bu ve benzeri uygulamalar unutuluyor ve hiç umulmadık bir zamanda birilerinin hayatını tehlikeye sokabiliyor. Yapanlar ortaya çıkmadığı için de asıl suçlular bulunamıyor. Buna benzer bazı olaylar yaşadım. Ölen öldüğü ile kalıyor.
Sağlıkla kalın...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri