Çalışma saati

mesaili işler bana göre hiç bir zaman olmadı, belki de bu yüzden devlet memuru olmadım. çalıştığım iş yerlerinde işime hep sadık kaldım ama geç kaldığımda, insanlık halidir. laf söylediklerinde ertesi gün işi bıraktım. bir çalışanın ferformansı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. yani insani değerler benim için saatten daha önemli.
Bazı insanları disipline etmek için ceza , bazı insanları disipline etmek için ödül , bazı insanları disipline etmek için hafif yollu sopa makbuldür ama tabi ki herkese göre don biçecek hali yok idari sistemlerin. Senin talep ettiğin gibi sınırsız ama sorumluluk sahibi bir özgürlük ( böyle bir şeye sahip hiç kimseyi görmedim ben ) bizim ülkede herhalde dünyanın en büyük kaoslarından birini yaratabilir üstadım . Bu yüzden yalama olmayacak kadar vidaların sıkı olması ortalama olarak herkese uygulanabilecek bir çözümdür .

Bazı insanları disipline etmek için ceza , bazı insanları disipline etmek için ödül , bazı insanları disipline etmek için hafif yollu sopa makbuldür ama tabi ki herkese göre don biçecek hali yok idari sistemlerin. Senin talep ettiğin gibi sınırsız ama sorumluluk sahibi bir özgürlük ( böyle bir şeye sahip hiç kimseyi görmedim ben ) bizim ülkede herhalde dünyanın en büyük kaoslarından birini yaratabilir üstadım . Bu yüzden yalama olmayacak kadar vidaların sıkı olması ortalama olarak herkese uygulanabilecek bir çözümdür .
trol teknesinde, olmayan, işi çıkan kişinin yerine bir tane işi bilen, her yerde görev yapabilen "selef" alınır. 2/3 gün tekne çalışın çalışmasın parasını alır. ve selefler değerli elemanlardır. ne zaman bir tekneye selef gittiysem, gece nöbetlerinin tamamını ben tutardım. bir tek sabahçı ağ zamanı uzun olurdu, o zaman yatar uyurdum (1,5-2 saat kadar). "neden" diye sorduklarında, ben işim bitti mi yatıp uyuyacağım. 1-2 gün uykusuz kalmam sorun değil gemiciler uyusun derdim. denizin ekmeği acıdır tüm gece ve gündüz çalışırsın gecede 1-2 saat uyuyabilirsen bayramdır. kaptanından gemicisine herkes beni severdi. özelliklede sol vinç tarafı. solak değilsen en zor yer orasıdır. şimdileri nasıldır bilmiyorum.
benim o günlerim geride kaldı. şimdi günümüz işletmelerinde bir çok şey teknolojiye dayalı artık. eskiden demirci ocağını yakar örs üzerinde demir döverdi, şimdi pehlivan var. marangozlar ağaçları hızarlarda kendileri keserdi. şimdi otomatik hızarlar var. çiviyi bile çekiçle çakmıyorlar. nerdeyse her şey makine ile. zamana uymak lazım. bizim gibi eskiler artık sadece geçmişi anarak geçmişte yaşar. bizim zamanımız bir güzelliği de usta seni işten çıkardı mı, bir daha aynı sektörde oralarda çalışamazdın. ustadan izinsiz takım bile kullanamazdın.

Teknolojiniz ne kadar gelişirse gelişsin,in-
sanın olduğu heryerde % 51 kuralı ! geçer-
lidir.Bu kural yoksa,o işyeri mutlaka bat -
maya mahkumdurrrr.Nokta.
Nedir bu 51 kuralı sayın ustam?

İş otomasyon olsa bile sonuçta insan faktörü .

İşimize sahip çıkalım .
Saatinde işimize başlayalım , bırakalım ,ve maaşımızı alalım .
Anlayış içinde karşılıklı .
( Helal para kazanıp ve helal olarak harcayalım )

Üstteki mesajda yazmıştım.İşin % 51 i,
insana değerdir.%51 oradan geliyor.Geri
kalan 49 sermaye,makina vs. dir.

Şantiye sahasına girişte, fabrika kart bastirmakta. İş veren derki, " Saat 8 de sahada olunup ise başlanacak". Çalışan derki " O zaman benim 07:30 da kart basmam için 7 de yola koyulmam lazım". Bu durum içinden çıkılmaz bir hal aldı ve 10 gündür her gün aynı mesele. Kanun ne der onu merak ettim.
biraz ağır konuşacağım ama öyle işveren benim bokumu yesin. kartı bastığın anda mesai başlamış demektir. gerisi hikaye.

örnek bizde en geç 07:45 personel servisleri gelir kart basılır ,iş elbiseleri giyilir 08:00 vardiya teslim alınır .
diğer vardiya iş elbisesini değiştirir 08:15de servisler yürür.

servisler 07:00 personel toplamaya başlar

Kanunda 8 saat vardiya iş günü diye geçer. Arkadaşlarımın büyüklerimin belirttiği gibi resmi devlet dairesinde farklı özel sektörde farklı işler. Hatta hepimiz geçmişten biliriz saati gelmeden işe gelmeyen evrak kabul etmeyen resmi daireler meşhurdur, fakat onlar dahi mazereti yoksa belirtilen iş saati öncesi gelip işinin başında masasında olmak durumundadır. Özel sektörde üstünü değiş, çiçekleri sula, masaları sil, paspas yap, çay dağıt Mülayim ...

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri