Arçelik 1505 T Saat Ayarlanmıyor

tneutral

Üye
Herkese Merhaba,

Arçelik 1505 T Fırınımızın dijital saati komut almamakta, sadece 00:00 konumunda yanıp sönmekte. Söküp baktım faz rezistans, ampul ve fana ulaşıyor ısı ve mod ayarı yaptığımda doğru şekilde fakat ne yazık ki dijital saatin bulunduğu karttan geçip nötrlenmiyor. Dolayısıyla fırına çalışması için start veremiyoruz.

Ne yazık ki fırın eski olduğundan yedek parçası yok, muadilini sordum maalesef onun da olmadığını söylediler. Üzerindeki röle kaynaklı olabileceğini düşündüm ama onu bile bulamadım yedek parça olarak.

Ne yapabileceğim alakalı önerilerinize açığım.

Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkürler,
WhatsApp Image 2024-02-20 at 19.14.36.jpeg

Kondansatörü ölçün. Değiştirmek gerekebilir. Devrenin alt yüzü görünmüyor.
Kristal varsa yenisi ile değiştirin.

Kondansatörü ölçün. Değiştirmek gerekebilir. Devrenin alt yüzü görünmüyor.
Kristal varsa yenisi ile değiştirin.
Merhaba,

Cevap için teşekkür ederim.

Kondansatör sağlam görünüyordu ihtimal vermemiştim ama ölçüp gerekirse değiştirmeyi deneyebilirim gibi.

Fiziksel bir hasar görünmese de rölenin bacakları oldukça kararmıştı. Öyle ki avometrenin uçlarıyla kazıyınca altındaki parlak metali ancak gördüm.

Rölenin kapağını açamayabilirsiniz diye o seçeneği pas geçmiştim .

Fırın eski olduğu için kondansatörü de değiştirmek yararlı olacaktır.
Kolay gelsin.

Muhtemelen röle kontağı yandığı için fırınınız çalışmıyor.

Röle piyasada bulunabilen bir röle. Değiştirip kullanabilirsiniz.

Herkese Merhaba,

Arçelik 1505 T Fırınımızın dijital saati komut almamakta, sadece 00:00 konumunda yanıp sönmekte. Söküp baktım faz rezistans, ampul ve fana ulaşıyor ısı ve mod ayarı yaptığımda doğru şekilde fakat ne yazık ki dijital saatin bulunduğu karttan geçip nötrlenmiyor. Dolayısıyla fırına çalışması için start veremiyoruz.

Ne yazık ki fırın eski olduğundan yedek parçası yok, muadilini sordum maalesef onun da olmadığını söylediler. Üzerindeki röle kaynaklı olabileceğini düşündüm ama onu bile bulamadım yedek parça olarak.

Ne yapabileceğim alakalı önerilerinize açığım.

Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkürler,

Ekli dosyayı görüntüle 105799

Fırın çalıştı fakat bu sefer de ana şarteri attırdı 200 derecede 3 dakikalık bir çalışma sonrasında. Ana şarter 40A'lik bir şarter ne olmuş olabilir? Neden mutfağa bağlı şarter atmadı da ana şarter attı?

Fırın çalıştı fakat bu sefer de ana şarteri attırdı 200 derecede 3 dakikalık bir çalışma sonrasında. Ana şarter 40A'lik bir şarter ne olmuş olabilir? Neden mutfağa bağlı şarter atmadı da ana şarter attı?

Geçmiş olsun.
Atan sigorta
Kısa devre .
Rölenin bacakları oldukça kararmıştı.
Sorun burada olabilir .
Fırın söküldüğunde kablo sorunu olmuş olabilir.

Kolay gelsin sağlıcakla

Son düzenleme:
Geçmiş olsun.
Atan sigorta
Kısa devre .
Rölenin bacakları oldukça kararmıştı.
Sorun burada olabilir .
Fırın söküldüğunde kablo sorunu olmuş olabilir.

Kolay gelsin sağlıcakla
Teşekkürler,

Evet atan kaçak akım koruma şalteri. Bu cihaz neredeyse 10 senedir kullanılmıyordu. Dolayısıyla rezistans nemi dolayısıyla kaçak akım yapıyor olabilir mi? Ya da kartı çıkartıp yeniden taktığımda kablolamayı yanlış yaptım belki de. Bunu için kablolama şeması lazım ama nasıl bulurum bilmiyorum tabi.

İhtiyacı olan birine lazım olur diye saati sıfırlamak ve yeniden ayarlamak için kullanım kılavuzunu buraya bırakıyorum.

Ekli dosyalar

• 1505 TA.pdf
    3.4 MB · Görüntüleme: 1

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular