akımtrafosu

usta_54

Üye
slmlar 50/5 akımtrafosunun maksimum çekeri kaç amperdir bir düğün salonunun 50/5 akımtrafoları var sayaçta (x5) gelen ilave ciyazlarla düğün zamanı her faz yaklaşık 80 ampere kadar çıkıyor 3*10(100)amperlik kombi sayaç takayım diyorum kompanzasyonu olan bir panosu var sormak istediğim üzerindede yazıyor gerçi 50 amper diye 80 amperde patlak verir dedim akım trafoları ama halen sağlam sınır olarak kaç ampere kadar dayanabilir diye gözlemleyen arkadaşlar oldumu yada bu anlamda bilgisi? birde dış beslemesi 3*25+16 nyy
yer altında kablonun çekeri 130 amper diye biliyorum havai hat olarakta 105 amper tesisin hattı yer altı sanırım sıkıntı olmaz ,saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
80 Amper nominal akım geçiyorsa 50/5 akım trafoları genede doğru ölçüm yapmasına rağmen , akım trafosu için tehlike olmasına karşılık Asıl tehlike Sayaç ve akım trafolarına bağlı olan diğer cihazlar yani ;Multimetre , Reaktif G.R. gibi cihazlardadır...Çünkü sayaç X/5 sayaçtır yani üzerinden geçmesine müsaade edilen akım 5 Amperdir...
Buna rağmen nominal akım değerinin bir miktar üzerinde de çalışabilirler...
Örneğin bir büyük markette 100/5 akım trafosundan 1 yıldır hemen hemen daimi olarak 120 Amper civarında çalışıyor ama Röle ,Sayaç ve akım trafosu hiç hata vermeden çalışıyor...

Ama gel gör ki daha önceki yıllarda da 150/5 akım trafosu olan bir tesiste de 170-180 amper civarında çalışmada multimetrenin ve daha sonrada akım trafosunun kavrulduğuna şahit oldum...
Herhalde bu her markada tolerensın farklı olabilmesi ile ilgili bir durumdur...Başkaca tecrübesi veya bilgisi olan arkadaşlar da belirteceklerdir...
Kablo kesitin ilgili akımı taşımak için yeterlidir... Tabii kablo uzunluğu -gerilim düşümü nasıl bilemem..Gerilim düşümü de sorun değilse kesit uygundur..

Son düzenleme:
50/5 akımtrafoları sadece sayaca bağlı kompanzasyondaki akım tarfoları 100/5
50/5 olan akımtrafosu sadece sayaca bağlı ama dediğimgibi 100 amperlik sayaç takmam daha iiyi olacaktır

50/5 akımtrafoları sadece sayaca bağlı kompanzasyondaki akım tarfoları 100/5
50/5 olan akımtrafosu sadece sayaca bağlı ama dediğimgibi 100 amperlik sayaç takmam daha iiyi olacaktır

O zaman 3x20(100A) Direk Kombi Sayaç mı takacaksın ?

Bunu resmi bir dilekçe ile yapman gerektiğini biliyorsundur... Çünkü çarpan 10 idi çarpan 1 e dönecek...

evet
akımtarfolarınıda devre dışı bırakıp direk 100 amperlik sayaş kombi sayaç
en sağlıklısı bu olur kanısındayım tesiste100
üzeri bir amper geçmez eklenecek başka cihaz kalmadı olsabile 10 amperi geçmez

___

tabiki deişikliği tek,e bildirme zorunluluğumuz var

Moderatör tarafında düzenlendi:
Genelde akım trafoları azami %20 fazlası yüklere dayanabiliecek şekilde imal ediliyorlar. Bu 50/5 akım trafosun da sürekli olarak 55A'e kadar yükta çalıştırabilirsiniz. 80A'e dayanmaz uzun sürede. Bir de malzemenin kalitesi de önemli (Kaliteli diye olayı abartmamak gerekli).
20-100A direk kombi trifaze sayaç en başında yapılmalıydı aslında. Biz 50kVA trafolara bu 20-100A direk kombi trifaze sayaçları bağlıyoruz (Zaten azami 75-80A yükleri olabilir).

Sayaç değişikliği için dilekçeyle başvurduğunuzda bu düğün salonunun kurulu gücü incelenecektir ve sonuçta da kompanzasyon ceza sınırlarınız %33-20 den %20-15'e düşürülebilecektir. Buna da hazırlıklı olun (50/5 akım trafosuna göre ceza sınırınız %33-20 dedir.)
75/5 akım trafosu ile bu %33-20 sınırında kalabilirsiniz: 1,73.380.75=49kVA
Biraz araştırmadan hemen başvurmayın derim...

33 kw ve sonrasına x/5 A sayaç takma zorunluluğu vardır. Sözleşme gücünüzü 33 KW'ın altına düşürmeden 3*10(100) A sayaç takıp dağıtım şirketine kaydını yaptıramazsınız.3*10(100) A sayaç takabilmeniz için sözleşme gücünüzü 33 KW'ın altında gücünüz olmalı.BUnun içinde yetkili bir elektrikçi ile görüşüp proje çizildikten sonra BEDAŞ VEYA TEDAŞ'ta güç düşümü için müracaat etmeniz gerekir. Yanlız güç düşümü müracaatınız ile ilgili kontrollerde sayaç üzerindeki maksimum demand bilgilerinden kullandığınız güç görülebildiğinden güç düşümü müracaatınız kabul edilmeyerek işlem red edilebilir. Bu konuyu ilgili kurumda netleştirmeden yetkili elektrikçilere boş yere ödeme yapıp ölçü devrenizi değiştirmeyin.
Başka bir alternatif ise Sözleşme gücünüzü artırarak 75/5 A veya 100/5 A akım trafosu takabilirsiniz tabi bu durumda ise besleme kablonuzun değiştirilmesi gerekebilir

Sn. moner69, bahsettiğimiz sayaç aktif-reaktif-kapasitif ölçümleri 100A'e kadar akım trafosuz, direkt olarak ölçebilen sayaçtır. Makel marka sayaçların T300.KMY.2221 kodlu sayacıdır.
İnceleyebilirsiniz: Makel T300.KMY.2221

Haklısınız ama bedaş için konuşuyorum sisteme x/5 A sayaç takılı ise bu işletmenin sözleşme gücü 33 kw veya bunun üzerindedir. x/5 A takılı iken bunu 3*10( 100 ) sayaca çevirebilmek için idareye kayıtlı 33 kw veya daha yuksek olan gücünün 33 kw'ın altına düşürürülmesi zorunludur.Bu da ancak güç düşümü ile ilgili proje hazırlandıktan ve bununla ilgili kontrol ve kabuller yapıldıktan sonra mümkün olur.

sözleşme gücümüz 26kw direk 100 amperlik sayaç dediğimde sayın genç arkadaşımızın tarif ettiğidir tüm ölçümleri yapabilen zaten takılmadan önce müracaat yapılıp sayacı teste tabii tutuyorlar okeylendikten sonra deişim yapılabiliyor bu durumdada 50/5 akım trafosu takmanında anlamıda kalmıyor zaten 100 ampere kadar okuyabilen sayaç için bu tür deişimi ben mekanik sayaç (aktif_ reaktif sayacı) kombi sayaçla deiştirmiştim normal günlerdede tesisin çektiği güç faz başına 5 amperi geçmiyor ortalamaya vurursak güç artırımına grek kalmaz diye düşünüyorum sözleşme gücümüz ile kombi sayacı takmak en ideali bence 50kwa üzeri güç olduğunda kompanzasyon oranları deişir diye biliyorum üzeri olduğunda reaktif%20kapasitif%15 altı değer olursa/güç için söylediğim reaktif%33kapasitif%20 ay boyunca ortalama ya bakılırsa tüketimin güç artırımıyla alakalı müracaat yapmanın gerekli olduğu kanısında değilim arkadaşlara bilgi paylaşımları için tşk ediyorum hayırlı işler hayırlı akşamlar diliyorum saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri