Trifaze Sistemlerde Kaçak Akım Rölesi (Nötr'süz)

Arkadaşlar merhaba,

Trifaze çalışan bir elektrik panosuna (Nötr yok) besleme hattından önce 30mA Kaçak Akım Rölesi ve Trifaze Sigorta bağlarsam ne kadar doğru çalışır?

Pano, Nötr'süz Trifaze çalıştığından K.A.R. nötr giriş ve çıkışlarından herhangi bir bağlantı yapmadım.

Faz-Nötr, Nötr-Toprak kaçağı oluşamayacağından ve de Faz-Toprak kaçağında zaten sigorta atacağından Nötr'süz Trifaze güçlerde K.A.R. mantığını merak ediyorum.

Bu şekilde çalışan bir sistemde K.A.R. şart mıdır, şart ise koruma hangi durumlar ile sağlanır?

Not: Pano topraklaması yapılıdır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
panonun beslediği yerlerde de topraklama yapılırsa canavar gibi çalışır. pano gücü ya da akımı nedir?

Arkadaşlar merhaba,

Trifaze çalışan bir elektrik panosuna (Nötr yok) besleme hattından önce 30mA Kaçak Akım Rölesi ve Trifaze Sigorta bağlarsam ne kadar doğru çalışır?

Pano, Nötr'süz Trifaze çalıştığından K.A.R. nötr giriş ve çıkışlarından herhangi bir bağlantı yapmadım.

Faz-Nötr, Nötr-Toprak kaçağı oluşamayacağından ve de Faz-Toprak kaçağında zaten sigorta atacağından Nötr'süz Trifaze güçlerde K.A.R. mantığını merak ediyorum.

Bu şekilde çalışan bir sistemde K.A.R. şart mıdır, şart ise koruma hangi durumlar ile sağlanır?

Not: Pano topraklaması yapılıdır.

İster monofaze ister trifaze olsun yada toroidal röle olsun kaçak akımın çalışma mantığı aynıdır.Monofazlarda kıyaslama faz nötür yüklerinin girişi çıkış akımı kıyaslanır.Trifaze olanlarda ise vektörel giren çıkan akıma kıyaslama yaparak açma yapar.Temel prensip akımlar kanunu gereği giren akım çıkan akıma eşit olmak zorundadır.Bu eşitliğin bozulması toprağa kaçak olarak algılanır.Trifaze olanlarda 4 kutup bulunur ve hem monofaze hemde tirfaze yüklerin kaçak akımını hesaplayabilir eş zamanlı olarak.Yani yükler monofaze ve trifaze eş zamanlı çalışsa dahi giren çıkan akım eşitliğine bakarak koruma sağlanır.

Gelelim yanlış yaptığınız şeylere monofaze yük olmasa dahi kaçak akım rölesi trifaze bağlantı yapılarak ta kullanılabilir ve açma yapar herhangi bir toprak sızıntısı durumunda.Bu tanımınız hatalı '' faz-nötr,Nötr -toprak kaçağı'' faz nötür hatası olmaz çünkü monofaze yükler faz-nötr ile çalışır.Faz toprak kaçağında sigorta atmaz her zaman mesafe uzun ve toprağa bağlı iletkenin direnci yüksek ise sigorta bunu yük gibi algılar ve akım toprağa akar gider sürekli olarak ek tüketime neden olur açma yapmaz.

Eğer röleniz trifaze ise yüklerinizde trifaze ise 3 fazı bağlamanız (giriş -çıkış) yeterlidir.Monofaz yükler sistemde olacaksa mutlaka nötür bağlantısı da yapılmalıdır.Pano olduğu için içinde sinyalizasyon,kontakör v.s elemanlar monofaze dir.Nötür bağlanmazsa en ufak güçte monofaz yük verildiği an röle anında açma yapar.

Pekala, Faz-Toprak arasında her hangi bir sızıntı akımı oluşursa yani 30mA değerini geçer ise Kaçak Akım Rölesi açar.

Sızıntı akımlarında yani sigortanın algılayamayacağı kadar fakat (30mA) den fazla ise ancak o zaman Kaçak Akım Rölesi görevini yapacaktır buna katılıyorum.

Nötr bağlantısının mutlaka yapılması gerektriğini belirtmişsiniz panoda 10 adet 380V AC 5KW fan ve bunların kumandası için 380V AC - 24V DC Güç kaynağı mevcut bu durumda ben nötr'ü nereye bağlayacağım Allah aşkına :D

Bahsettiğim panoda nötr hattı yok yani kısacası Faz-Nötr kısa devresi ya da Nötr-Toprak kısa devre durumu olmayacaktır bunu belirtmek istemiştim.

Panoyu test aşamasında denemek istedim ben bu kaçak akım rölesini nasıl attırırım diye bildiğimiz klasik yöntem Nötr-Toprak kısa devresini yapamadığım için Faz-Toprak ve Faz-Faz kısa devresi kalıyor geriye bu durumda da zaten sigorta atıyor K.A.R. değil.

Eğer kısa devre değil de Faz-Toprak arasında 30mA'i geçen bir almaç kullanırsak o zaman giren akım çıkan akım eşitsizliği sonucu K.A.R. açma yapar mı? mantıken yapar :)

Bir de yanlış yaptığım bir şey yok ben de zaten Nötr uçlarını boş bıraktım şu an bu şekil çalışıyor tek sıkıntım K.A.R.'ni attıramamak onu da yarın Faz-Toprak arasına bir almaç bağlayarak test etmek :)

Konuyu çarpıtma mesajıma dikkat ettiysen monofaze yükler sistemde olacaksa nötür bağlanmalı dedim.Yoksa zaten bağlamana gerek kalmaz ama herhangi bir nedenle bir kontaktör bile bağlamaya kalksan nötürü kaçak akım rölesinden geçirmeden röle tutmaz bilgin olsun nötürün bağlanmaması durumunda

Emrullah bey,

Kendi senaryo tahmininize göre hareket ediyorsunuz. Burada satranç oynamıyoruz. Sizin şah çekermişcesine verdiğiniz cevaplar hiç de doğru birer hamle değil.

Ben ki zaten en başından panoda nötr olmadığını belirttim. Monofaze yük bağlayacak olsam zaten nötr hattının lazım geldiğini bilmiyor muyum?

Defaat ile Trifaze nötr'süz dediğim bir sistemde monofoze yük arayışınız nedendir anlamış değilim. Geçersiz hamle...

Emrullah bey,

Kendi senaryo tahmininize göre hareket ediyorsunuz. Burada satranç oynamıyoruz. Sizin şah çekermişcesine verdiğiniz cevaplar hiç de doğru birer hamle değil.

Ben ki zaten en başından panoda nötr olmadığını belirttim. Monofaze yük bağlayacak olsam zaten nötr hattının lazım geldiğini bilmiyor muyum?

Defaat ile Trifaze nötr'süz dediğim bir sistemde monofoze yük arayışınız nedendir anlamış değilim. Geçersiz hamle...

Konu açtın cevap verdik madem bu kadar engin bilgiye sahipsin neden soruyorsun bildiğini oku o zaman.Olayı kavgaya çekmeye çalışıyorsun hevesim yok akşam akşam senle uğraşamam.Yazdıklarım gayet açık farklı anlıyorsan o senin sorunun.Ben hem nötürlü hemde nötürsüz olarak anlatmaya çalıştım burası forum ve konuyu sadece sen okumuyorsun yüzlerce binlerce insan okuyor.Okuyan yanlış anlamasın diye detaylı anlattım mevzuyu. (Bu arada satrancı da iyi oynarım canım oynamak isterse)

50 kw yük olan bir panonun girişine 30 ma röle bağlanmaz..

• Beğen
Tepkiler: Pey
Konu açtın cevap verdik madem bu kadar engin bilgiye sahipsin neden soruyorsun bildiğini oku o zaman.Olayı kavgaya çekmeye çalışıyorsun hevesim yok akşam akşam senle uğraşamam.Yazdıklarım gayet açık farklı anlıyorsan o senin sorunun.Ben hem nötürlü hemde nötürsüz olarak anlatmaya çalıştım burası forum ve konuyu sadece sen okumuyorsun yüzlerce binlerce insan okuyor.Okuyan yanlış anlamasın diye detaylı anlattım mevzuyu. (Bu arada satrancı da iyi oynarım canım oynamak isterse)

Konu açtım diye kafandan senaryo uydurma o zaman.

Hem nötr'lü hem nötr'süz olarak olarak anlatmaya çalışmışsın bunu da kamuya arz etmişsin eyvallah ama gel gelelim yanlış yaptığınız şeylere diyerek konuya girmek ya da himmet buyurup yardımcı olmaya çalıştığınız bu konuya konu açtın cevap verdik işte demeni de yüzlerce binlerce kişi okuyor sen kafanı kuma mı soktun?

Bende satrancı severim ama oynamayı bilenle tabi ki...
50 kw yük olan bir panonun girişine 30 ma röle bağlanmaz..

Fanlar ayrı mahallerde bulunuyor hepsi aynı anda çalışmayacak tek tek çalışacak K.A.R.'ni attırmaz diye düşünüyorum ama?...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri