Apartmanda sürekli kaçak akım atıyor

mfybey

Üye
Merhaba, 2022 yapımı yeni binada toplam 10 daire var 2 daire boş diğer daireler dolu.
binanın sigorta sisteminde OAG marka sigortalar kullanılmış. daire sigorta kutusunda 40amper 30ma kaçak monofaze kaçak akım rölesi takılı ve bina giriş dağıtım panosunda ise 40amper 300ma yangın koruma için kaçak akım rölesi takılı bulunmaktadır.

Binada 3-4 dairede sürekli kaçak akım atma sıkıntısı yaşanmaktadır, sürekli olan bir şey olmayıp bazen 2günde bir bazen 2 saatte bir bazen günde bir defa kaçak akımları atmaktadır. toprak nötr arası daire içinde 1.8 v civarı görmekteyim ana dağıtım panosunda ise bu volt 3.5-4 lere çıkmaktadır.

binada asansör bulunmaktadır, sigortası atan komşular ile görüştüğümde dairedeki kaçak akım rölesinin attığını ana beslemedeki 300ma nın atmadığını söylemektedirler,monofaze sigortaları atmamaktadır sadece kaçak akım rölesinin attığını söylemektedirler.

sabah akşam gece farketmiyor ve kaçak akım sigortası atıyor. ve bunlar yaşanır iken kendi dairemde kaçak akım sigortasının atması yaşanmadı. kendi dairemde gerilim koruma rölesi yüksek-düşük voltaj akım koruma rölesi bulunmaktadır ayrıca.

ana dağıtım panosundaki bara sistemi bu şekilde olup görülen kablolar nötr kabloları erimiş takip edildiğinde gidilen yeri bulunamadığından dolayı işlem yapılmadı. sizce bu eriyenler 3-4 dairenin kaçak akım atmasına sebep midir?

Ekli dosyalar

• IMG_6214.jpg
    IMG_6214.jpg
    218.1 KB · Görüntüleme: 82
  • IMG_6215.jpg
    IMG_6215.jpg
    261.7 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_6216.jpg
    IMG_6216.jpg
    282.7 KB · Görüntüleme: 68
  • IMG_6375.jpg
    IMG_6375.jpg
    264.7 KB · Görüntüleme: 69
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba, 2022 yapımı yeni binada toplam 10 daire var 2 daire boş diğer daireler dolu.
binanın sigorta sisteminde OAG marka sigortalar kullanılmış. daire sigorta kutusunda 40amper 30ma kaçak monofaze kaçak akım rölesi takılı ve bina giriş dağıtım panosunda ise 40amper 300ma yangın koruma için kaçak akım rölesi takılı bulunmaktadır.

Binada 3-4 dairede sürekli kaçak akım atma sıkıntısı yaşanmaktadır, sürekli olan bir şey olmayıp bazen 2günde bir bazen 2 saatte bir bazen günde bir defa kaçak akımları atmaktadır. toprak nötr arası daire içinde 1.8 v civarı görmekteyim ana dağıtım panosunda ise bu volt 3.5-4 lere çıkmaktadır.

binada asansör bulunmaktadır, sigortası atan komşular ile görüştüğümde dairedeki kaçak akım rölesinin attığını ana beslemedeki 300ma nın atmadığını söylemektedirler,monofaze sigortaları atmamaktadır sadece kaçak akım rölesinin attığını söylemektedirler.

sabah akşam gece farketmiyor ve kaçak akım sigortası atıyor. ve bunlar yaşanır iken kendi dairemde kaçak akım sigortasının atması yaşanmadı. kendi dairemde gerilim koruma rölesi yüksek-düşük voltaj akım koruma rölesi bulunmaktadır ayrıca.

ana dağıtım panosundaki bara sistemi bu şekilde olup görülen kablolar nötr kabloları erimiş takip edildiğinde gidilen yeri bulunamadığından dolayı işlem yapılmadı. sizce bu eriyenler 3-4 dairenin kaçak akım atmasına sebep midir?
Olabilir de olmayabilir de . Kötü nötr temasında genelde gerilim dalgalanmaları gözükür genelde . Kacak akim rolesinin bu durum için atması mantık dahilinde değil. Ama belli de olmaz .

Kabloların yanması gevşeme dolaysıyla ark oluşumundandır. Sorunu atan/açan dairelerde aramak gerekir. Her dairede de atıyorsa öncelikle A tipi bir kaçak akım rölesi (K.A.R.) ile rölenin biri değiştirilerek gözlemlenmeli. Elektronik cihazların DC akımları toplamı 30mA'yı geçtiğinde K.A.R'ın atması doğaldır.

elektrikçi gelip yanan nötr kablolarını değiştirdi,sonuç takip ediliyor 2-3 güne tekrardan güncellerim,yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Kaçak akım rölesinin en önemli atma nedenlerinden birisi de elektrik bağlantılarında yanma, oksitlenme, gevşeme yoluyla oluşan istenmeyen bağlantılarla (zayıf bağlantılarla) olan küçük kıvılcım geçişleridir. Bu nedenle kaçak akım rölesi mutlaka bu nedenle atıyordur, bunda hiçbir şüphe olmamalıdır.

Yanmış kablolar yerinden çıkarılıp çok damarlı bakır teller gerekirse yeniden kablolar soyulup temizlenmeli ve yeniden çok temiz olarak yerine monte edilmelidir. Kolay gelsin.

güncelleme;apartman sakinlerinden geri dönüş yoktur. Nötr kablolarını kesip yeniden takmak işe yaradı demektir,teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri