Kompanzasyon Takip Ücreti

gördüğüm kadarıyla kompansasyon takip ücretini herkes kendi kafasına göre belirliyor,belirli bir rakam yok yani.bunun yerine biz kendimiz bir standart oluşturamazmıyız kendi aramızda.mesela istanbul içi km başına şu kadar ytl veya kVA başına şu kadar ytl şeklinde bir rakam belirlesek (TABİ Kİ PİYASA ŞARTLARINI GÖZETEREK).fazla mı uçuk bir fikir olur acaba.
ben iki senedir kompanzasyon işine araverdim.şu anda karaköyde toptan elk.mlz. satan bir işyerinde çalışıyorum ama tekrar kompanzasyon arıza ve Bakım işlerine dönmeye niyetim var.teknik bilgi konusunda pek sıkıntım yok ama yaptığımız hangi işten ne kadar ücret talep etmeliyiz konusunda kafa karışıklığı var.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bir sorum olacak? genelde fabrikalarda motorlar kullanıldığı için yükleri indüktiftir, kapasitif yükleri olan fabrikalar nelerdir,var mıdır? Eger varsa çok güzel bi sorum olacak o da şudur:
şimdi bildiğim kadarıyla tedaş aylık indüktif ve kapasitif cosæ yi takip ediyor yani, misal ben saat 11 itibariyle indüktif sınırı aşıp(ki bunun cezası vardır) yine bir saat sonra kapasitif sınırı açtığımda(cezalı) bana ceza uygulamıyor, çünkü anlık olarak takip etmiyor. Madem öyle biz neden kompanzasyon yapıyoruz burda bi mantık hatası yok mu? bu yazdıklarım yanlışsa lüften uyarın!

FURKANN__ ' Alıntı:
bir sorum olacak? genelde fabrikalarda motorlar kullanıldığı için yükleri indüktiftir, kapasitif yükleri olan fabrikalar nelerdir,var mıdır? Eger varsa çok güzel bi sorum olacak o da şudur:
şimdi bildiğim kadarıyla tedaş aylık indüktif ve kapasitif cosæ yi takip ediyor yani, misal ben saat 11 itibariyle indüktif sınırı aşıp(ki bunun cezası vardır) yine bir saat sonra kapasitif sınırı açtığımda(cezalı) bana ceza uygulamıyor, çünkü anlık olarak takip etmiyor. Madem öyle biz neden kompanzasyon yapıyoruz burda bi mantık hatası yok mu? bu yazdıklarım yanlışsa lüften uyarın!

Bir fatura dönemini baz alır Tedaş. Fatura son endeksi ile ilk endeksi arasındaki değerlere göre hesap yapar.

FURKANN__ ' Alıntı:
mantık hatası olduğu gibi (benim de kullandığım) bazı röleler var ki,önce kasıtlı olarak endüktif yazdırıyor,sınıra dayanınca kasıtlı olarak kapasitif yazdırıyor ve sistemi dengeliyor.Haklısınız ama,size maaş ödeyen ve ceza ödemek istemeyen patron daha haklı :)
yanlız bu aralar,tedaş nedense okuma aralıklarını değiştirdi,atıyorum ayın 10 unda okuyan ve bir dahaki ayın 10 unda okuması beklenen tedaş,ayın 5 inde ya da 1 inde gelebiliyor.Kısacası ne zaman ve ne aralıkla geleceği belli olmuyor.Ama bunu,sizi yeni gelecek zamma dahil etmek için yapıyor,ama kompanzasyondaki bu acaipliğin farkına vardıkllarından yapıyor,bilmiyorum.

tedaşın tek derdi var:kasasını doldurmak.hizmet verdikleri abonelere adam gibi hizmet vermek diye bir düşünceleri yok.niyet böyle olunca akıbet te böyle oluyor.deveye sormuşlar sırtın niye böyle eğri.o da nerem doğru ki demiş.

mantık hatası olduğu gibi (benim de kullandığım) bazı röleler var ki,önce kasıtlı olarak endüktif yazdırıyor,sınıra dayanınca kasıtlı olarak kapasitif yazdırıyor ve sistemi dengeliyor.Haklısınız ama,size maaş ödeyen ve ceza ödemek istemeyen patron daha haklı :)
yanlız bu aralar,tedaş nedense okuma aralıklarını değiştirdi,atıyorum ayın 10 unda okuyan ve bir dahaki ayın 10 unda okuması beklenen tedaş,ayın 5 inde ya da 1 inde gelebiliyor.Kısacası ne zaman ve ne aralıkla geleceği belli olmuyor.Ama bunu,sizi yeni gelecek zamma dahil etmek için yapıyor,ama kompanzasyondaki bu acaipliğin farkına vardıkllarından yapıyor,bilmiyorum.

Bi de bu sayaçların okuma mantığı nedir? Yani Röle-Sayaç uyumu(verimi) olması için bence aynı marka kullanmak gerekli? Mesela bazı Sayaç üreten şiketler, röle üreten şirketleri karalıyor; onlar hatalı röle yapmıış diye aynı zamanda bunun tersini Röle üreten şiketler de yapıyor. O zaman hem röle hem sayaç üreten firmadan, 2 ürünü de almak daha mantıklı mıdır ???

arkadaşlar ben genelde ofis tarzı ve küçük mağza ve işyerlerinin kompanze işlerini yapıyorum.öncelikle bir işe başlamadan önce faturadan ve sayaçtan günlük değerleri takip ediyorum.kompanze yokken kapasitif yük varmı sayaçtan bir iki günlük takip ile bu işi çözebilirsinizsistemi kurduktan sonra istenen değerleri belirleyip kondansatörleri takıp iki ile üç gün takibe alıyorum aradaki oranları dengeledikten sonra yeni ilave bir yük eklenmesse sistem saglıklı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.tabiki işi alırken ceza gelirse karşılamak şartı ile işe başlıyoruz.konuşulan rakamlar çok düşük rakamlar alın teri ve emek bu kadar ayağa düşmemelibu işi öğrenene kadar anlımızın çatı çatladı, emeğimizin karşılığını almalıyız çünki kumanda işi kompanze işler her yiğidin harcı değil.

Benim bildiğim kadarıyla avrupada bu sorun yok.bu işi enerjiyi ileten ve parasını alan firmalar(tedaş gibi)kendileri yapmaları lazım.ekim ayında 600kva lık sıfır tesis kuruldu.tedaş sayacı kendi dağıtım hücresine koydu.trafo ile sayaç arası 200 metre daha kondansatör devreye alınmadan sayaç kapasitif yazıyor.hiç devrede yük yok.trafoya 50kw yük bağlandı.hiç kondansatör devreye almadan kapasitif değer %70 den%15 e bir haftada geldi.şimdi bu firma 1 ay kapanırsa hiç yük yok kapasitifden cezaya girecek.bu haksız bir kazanç bence tedaş buna bir önlem almalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri