Kompanzasyon

Merhaba herkese
İşletme 400 kW trafo gücüne sahip bu trafo gücüne göre dizayn edilmiş 12 kademeli bir kompanzasyon panomuz var işletme yeni bu yüzden bir adet makina çalışmakta kapasitif den cezaya girmişler beni çağırdılar gittim baktım ki kompanzasyon panosunda 12 kademenin 5 tanesinin grup sigortasının kapalı olduğunu farkettim her hangi bir şekilde müdahale etmedim sayaç üzerinden endeksleri aldım 2 gün sonra geldim tekrar endeks aldım ve kapalı olan sigortaları açıp kademe testi yaptım daha sonrasında ise aldığım endeks değerlerini hesap ettiğim de endüktif reaktif yüzde 0.86 ve kapasitif reaktif ise yüzde 84.84 gibi sonuçlar aldım ve kompanzasyon şalterini komple kapattım ve 2 gün sonra tekrar endeks aldım ve yine hesap yaptım bu hesap sonucunda ise endüktif reaktif yüzde 130.06 ve kapasitif reaktif ise yüzde 74.64 değerlerini aldım günlük olarak endeks almaya devam edip sistemi takip edeceğim fakat bu aşamadan sonrasında nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilemedim uzunca anlattım daha belirgin olsun diye yardımlarınızı bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kompanzasyon şalterini komple kapattım hocam ona rağmen kapasitif reaktif yüzde 74 çıkıyor trafo çıkışına sabit kondansatör koyuluyor bazen ona da baktım göremedim
Onun dışında sabit kondansatör nerede olabilir başka nerelere bakmam gerekir

400 kw için,30 kvar yanlış ! rakam. Şönt reaktör,kompanzasyon akım
trafosundan önce bağlı olmazsa,
devreye kondansatör almaya sebep
olur.Kompanzasyon sisteminizin
3x7,5 kvar ( endeks takibi şart ) re -
aktör sürücülü yapılması daha doğ-
ru bir çözümdü.Ancak,akım trafola-
rınız çok büyük seçilmiş veya düşük
yükte çalışılıyor ise,biraz fazla cim-
nastik yapılması gerekebilir.Tesis
ne tesisidir ve kompanzasyon tesi-
sinizin özellikleri nedir ?

Tesis geri dönüşüm tesisi ana şalter çıkışında her fazda 2 şer adet olmak üzere 600/5 akım trafoları mevcut şönt reaktörler de kompanzasyon akım trafosundan önce bağlı olmayabilir bunu tekrar kontrol edeceğim bu başlık altında da bir haftalık endeks değerlerini de sizinle paylaşacağım

Sayaç ekranına bakınız.L1 L2 L3 sürekli yanıp sönüyorsa,sayaçtaki
bağlantı hatası ! nedeniyle Ri Rc ek-
ranlarının yer değiştirmesi ! nedeniy-
le endüktif kapasitif endeksleri farklı
olabilir.Yani,30 kvar şönt reaktör,30
kvar kapasitör gibi görünebilir.Saya-
cınız yeni bağlanmış ise,bu gözlemi
mutlaka yapın.Eğer L1 L2 L3 sürek-
li yanıp sönüyorsa,tedarikçiden bağ-
lantı hatasını düzeltmesini isteyin.

Arkadaşlar merhaba yeni sayfa açmayı beceremedim buraya yazıyorum
Bir aylık tüketim farkı