Yeni alınan gesli yüksüz tesis için kapasitif ceza önleme ?

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
merhaba,
şirketimiz yeni bir tesis aldı çatısında 500kw ges var depo tarzı kullanılıyor aydınlatma( tüm aydınlatmalar led) harici hiç bir tüketim yok trafo gücü 1000kva , eski sahibi önceden hiç dikkat etmemiş endeks takibi yaptığımızda %130-170 arası kapasitif cezaya girdiği fark ettik kompanzasyon panosu var fakat kapalı sabit grup devre dışı bırakılmış nasıl bir şönt reaktör veya başka uygulama önerirsiniz .

endeks profilini excel halinde ekliyorum saatlik,günlük,ay sonu şeklinde ekledim

Ekli dosyalar

• portal-secimli_tuketim_raporu_spDmV.xlsx
    8.1 KB · Görüntüleme: 15
  • portal-guncel_endeks_raporu_W4BE9.xlsx
    7.1 KB · Görüntüleme: 9
  • portal-aysonu_endeks_raporu_HW65t.xlsx
    7.4 KB · Görüntüleme: 7
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Büyük bir ihtimalle mevcut kompanzasyon kondansatör lü olabilir önce bunu kontrol edin eğer öyleyse işinize yaramayacak.
İkincisi sadece aydınlatma var ise akım trafoları 1000 kVA trafo ya göre takıldıysa bunlar da mevcut sistem için yüksek gelecektir.
Bence mevcut kapasitif tüketime gôre devreye sabit şönt reaktör koymak hem daha basit hemde ucuz çözüm olacaktır.

sayac ve reaktıf kontrol rölesinin, akım gerilim uclarının kontrolunu yapmak/yaptırmakla işe baslayın
sayaç köşkde anahtarı daha teslim etmediler osos ile kontol ettim endeksleri. Anahtarı teslim alır almaz kontrol edicem
Kompsnzasyon uygulaması GES tipi
rölelimi ?Sizi,biraz meşgul edecek gibi !
hayır ges uygulamalı değil ag panosundan şalteri kapatmışlar ,sanki giderken sökeceklermiş gibi hali var

arasından az bi mesafe var ama sürekli kontrol atında tutmaya çalışacağız ne kadar mümkün olursa

Öyleyse,komp. referansının OG den
alınması gerekir diye bilyorum.Geç-
miş günlerde,Sn. Etem abimizin,bu
konu ile ilgili bir bilgilendirmesi var-
dı,onu okumanızda yarar görüyorum.

Ekli dosyalar

• GES KOMPANZASYONU.docx
    22.2 KB · Görüntüleme: 32
Merhabalar; Çalışmakta olduğum fabrikada 2,8 MW GES var. 1 yıldır devrede. ( 100 KW lık 28 Adet invertör var) Tesis gece çalışmıyorsa genelde gece kapasitif yazar. Nedeni Paneller arası kullanılan kablolardır. 2x6 mm2 veya uzun hatlarda 2x10 mm2 solar kablo kullanılmakta binlerce metre. Trafonuzda sabit grup varsa basit bir zaman rölesi ile sabit grubunuzu devre dışı bırakabilirsiniz. Tesis çalışmıyorsa sabit grubu tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Çünkü gece kapasitif yamakta. Şönt reaktör satın alınabilir fakat bunun bir kurulum ve işletme maliyeti var. Şönt reaktörden önce GES kuran firmalar CosØ yi 1 yapmaktadır. CosØ = 0,99 yapılabilir. Bunu yapmak istediğinizde kurulum yapan firma online olarak bilgisayardan CosØ=0,99 yapabilir. CosØ =0,99 yapmak yatırım yapmadan bir çözümdür.
Sabit grubu gece zaman rölesi ile devre dışı bırakabilirsiniz eksik olmuş onu ilave ettim

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri