Sayaç kapasitif yazıyor.

Merhaba değerli üyeler.
İlk defa başıma çok garip bir şey geldi. 3 aydır çözemiyorum. Bu arada kendimde elektrik ve otomasyon işleri ile uğraşıyorum.
İş yerinde 3 faz ve 1 faz motorlar ve 1 faz rezistanlar var. Tabi bunların cos değerlerinin düzeltilmesi için kompanzasyon yapıldı. 3 aydır anlaşılamayan bir şekilde kapasitif değer 3-4 hatta bazen 8-9 gün hiç değişmiyor. Ama bir gün sayacı okuduğumda aktif güçten bile fazla kapasitif yazıyor. Sistemde bulunan bütün kondansatörleri devre dışı bıraktım. Yine takip ettim 6 gün sıkıntı olmadı. 7.gün yine yüksek şekilde kapasitif yazmış. Bu işlemi sadece geceleri yapsa diyeceğim, geceleride yapmıyor. Ne zaman yaptığınıda göremiyorum. Geceleri iş yerinde çalışan bir buzdolabı ve 8 kameralı kayıt cihazı var. Şimdi bazı arkadaşlar kameralara veya güç kaynağına bağlayacak ama bunu her gün yapmıyor. Sayaç bu değerleri bir yerlerde toplayıp toplumu yazıyor bunları çözemedim. Başına böyle bir olay gelen varmı acaba.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba değerli üyeler.
İlk defa başıma çok garip bir şey geldi. 3 aydır çözemiyorum. Bu arada kendimde elektrik ve otomasyon işleri ile uğraşıyorum.
İş yerinde 3 faz ve 1 faz motorlar ve 1 faz rezistanlar var. Tabi bunların cos değerlerinin düzeltilmesi için kompanzasyon yapıldı. 3 aydır anlaşılamayan bir şekilde kapasitif değer 3-4 hatta bazen 8-9 gün hiç değişmiyor. Ama bir gün sayacı okuduğumda aktif güçten bile fazla kapasitif yazıyor. Sistemde bulunan bütün kondansatörleri devre dışı bıraktım. Yine takip ettim 6 gün sıkıntı olmadı. 7.gün yine yüksek şekilde kapasitif yazmış. Bu işlemi sadece geceleri yapsa diyeceğim, geceleride yapmıyor. Ne zaman yaptığınıda göremiyorum. Geceleri iş yerinde çalışan bir buzdolabı ve 8 kameralı kayıt cihazı var. Şimdi bazı arkadaşlar kameralara veya güç kaynağına bağlayacak ama bunu her gün yapmıyor. Sayaç bu değerleri bir yerlerde toplayıp toplumu yazıyor bunları çözemedim. Başına böyle bir olay gelen varmı acaba.
Sayacanız LUN 23 modeli mi?

Merhaba değerli üyeler.
Reaktif röledeki kapasitif değerinin sayaç ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Sayaç

1 Önce tecrübeli biri tarafından herhangi bir "yanlışlık" veya arıza varmı ona bakmak lazım.

2. Eğer bağlı bir UPS veya SMPS devreli, (fazla akım çeken tipte) cihaz varsa bunlara bakmak lazım. Bunlar kapasitif güç tüketirler.

3. Bütün kontrollerde COS Fİ metre kullanmak şarttır.

4. Hatta daha ciddi ölçümler yapabilmek ve sonuç alabilmek için:
Güç parametrelerini ölçen ve kaydeden analizör kullanmak gerekir.
Mesela, rms voltajını, rms akımını, THD'sini, voltaj ve akım harmoniklerini, aktif gücü, reaktif gücü, güç faktörünü (Cos fi), aktif enerjiyi reaktif enerjiyi ölçmek gerekir.

Bu tür cihazlar "log" tutarak, saati ve değerleri sürekli kaydeder.

Mesela Fluke 1736 veya 1738 model cihazı olan birini bulup ölçüm yaptırın.

kabloların çok olmasından kaynaklanır. led li aydınlatmada reaktif kapasitife yazar. çözümü ben yapıyorum. istersen cepten arayabilirsin. 05058177681

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri