Kacak akim rolesi

arkadaşlar merhaba
aumat arkadaşım merhaba
fatih özdamar arkadaşımı bu fikri hakkında destekliyorum.sahada kaçak akım sorunu ile uğraşan imza atan denetçimi yoksa işi yapan teknik elemanmı?bu tip teknik mühendis ve hocalar memleketimizi dar teknik bilgiye hapsediyorlar. bu gün firmalar bile teknik katolaglarında kaçak akım sayısını arttırılacağı hususunda teknik detaylar veriyorlar.örneğin; daha önce 300 mA kaçak akım sorunu hakında konu açtım.yabancılar ayar sahalı kaçak akım rölesi üretmişler biz hala 300 mA de ısrarcıyız.soğuk hava deposu olan yerlerde 300 mA kaçak akım bile kurtarmıyor istediğin kadar standarttan bahset.burada gereksiz polemik yapmaya gerek yok ideal çözüm kaçak akım sayısının arttırılmasıdır.
koay gelsin

Standartlarda hata yok, standartlar pek iyi ve bütünlük için de değerlendirilmiyor. Ben sizin sorun dediğiniz yapı için bir proje tasarımı yapmış olsaydım, hiç kimse hiç bir itiraz yapamazdı. Fakat, sadece proje ve uygulamacılar değil, onay ve denetlemedekiler de konulara tam vakıf değil, malesef.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Siz benim dediğimi ya iyi okumadınız, ya da okuduğunuzu anlayamadınız gibime geldi. İsterseniz bir daha okuyun. Ben kaçak akım rölesi maliyeti arttılır diye bir şey yazmadım. Eğer kaçak akım rölesi, tek bir priz yerine, birden çok prize bağlanırsa, o zaman hata durumu dışında da işletim sürekliliğinin kesileceğinin, maliyet ve müşteri memnuniyetsizliğine de bu durumun sebebiyet vereceğini yazdım.

Yorum yapmadan önce, yazılanı iyi anlamak gerek.

Ayrıca, topraklamanın olmadığı durumda, kaçak akım fonksiyonunun çalışmayacağı görüşünüze de katılmıyorum.

1. Ben maaliyeti arttırır diye yazdıgınızı öne sürmedim. Genel konuştum.
2. Topraklama olmayan yerde kaçak akım rolesi çalışmaz diye de yazmadım. Bir işe yaramaz dedim. Çünkü, cihazın gövdesinde kaçak halihazırda bulunur dokundugunuz anda sizin üzerinizden akarak toprağa gider böylelikle kaçak akım rolesi açar. Ama sizin üzerinizden toprağa akarak gidip karın açmasını arzuluyorsanız bu sizin tercihiniz. Aydınlatma üzerinden konuşursak aynı mesele. Gövdeye kaçak oldugu durumda bekler kim dokunursa üzerinden toprağa akarak 30 ma kaçağı buldugu anda kar açar. Sizde nasıl bir etki bırakır Allah bilir.
Bu arada 'Siz topraksız kar bağlayın.' diye yazdığınızı öne sürmedim yanlış anlaşılmasın.

Son olarak da polemik yapmaya gerek yok.

Son düzenleme:
1. Ben maaliyeti arttırır diye yazdıgınızı öne sürmedim. Genel konuştum.
2. Topraklama olmayan yerde kaçak akım rolesi çalışmaz diye de yazmadım. Bir işe yaramaz dedim. Çünkü, cihazın gövdesinde kaçak halihazırda bulunur dokundugunuz anda sizin üzerinizden akarak toprağa gider böylelikle kaçak akım rolesi açar. Ama sizin üzerinizden toprağa akarak gidip karın açmasını arzuluyorsanız bu sizin tercihiniz. Aydınlatma üzerinden konuşursak aynı mesele. Gövdeye kaçak oldugu durumda bekler kim dokunursa üzerinden toprağa akarak 30 ma kaçağı buldugu anda kar açar. Sizde nasıl bir etki bırakır Allah bilir.
Bu arada 'Siz topraksız kar bağlayın.' diye yazdığınızı öne sürmedim yanlış anlaşılmasın.

Son olarak da polemik yapmaya gerek yok.

Sizin aksinize, ben sizin ne yazdığınızın gayet farkındayım. Size bana [Sayın @aumat size katılmıyorum. Bence maaliyet göz önünde bulundurulmazsa harika bir uygulama. Bir evin içinde 15 priz oldugunu farz edelim. 5'erli grup halinde 3 adet kaçak akım rolesi varsa bir arıza durumunda arızayı bulmak daha kolaydır. Özellikle kaçak akım roleleri arızalı olmadıgı ve arada sırada atma durumunda arızayı bulmak daha da kolaylaşır. Bizim buralarda çoğu elektrikçi kaçak akım rolesi arızasında kaçak akım rolesini iptal ederek eve enerji veriyorlar. Ama kaçak akım rolesi arttırılırsa bu tür işgüzar elektrikçilerin işi daha kolaylaşır.] diye yazdınız. Bunu okuyan, benim bu uygulamaya karşı olduğumu, hatta maliyet sebebiyle karşı olduğumu düşünür.

İkinci olarak, 30mA'lik kaçak akım fonksiyonu, topraklamanın hatasız çalıştığı yerler için değil, zaten o topraklamanın işlevselliğini yitirdiği durumlara karşı tedbir olarak kullanılmaktadırlar. Kaçak akım fonksiyonu, sizin üzerinizden 30mA'lik akımın, sizin yaşam fonksiyonlarınıza zarar vereceği süreden önce açmasıyla âlâkalı. Topraklamanın zaten fonksiyonel olduğu bir yerde, 30mA'lik bir eşiğin ne önemi olduğunu düşünüyorsunuz?

Sizin aksinize, ben sizin ne yazdığınızın gayet farkındayım. Size bana [Sayın @aumat size katılmıyorum. Bence maaliyet göz önünde bulundurulmazsa harika bir uygulama. Bir evin içinde 15 priz oldugunu farz edelim. 5'erli grup halinde 3 adet kaçak akım rolesi varsa bir arıza durumunda arızayı bulmak daha kolaydır. Özellikle kaçak akım roleleri arızalı olmadıgı ve arada sırada atma durumunda arızayı bulmak daha da kolaylaşır. Bizim buralarda çoğu elektrikçi kaçak akım rolesi arızasında kaçak akım rolesini iptal ederek eve enerji veriyorlar. Ama kaçak akım rolesi arttırılırsa bu tür işgüzar elektrikçilerin işi daha kolaylaşır.] diye yazdınız. Bunu okuyan, benim bu uygulamaya karşı olduğumu, hatta maliyet sebebiyle karşı olduğumu düşünür.

İkinci olarak, kaçak akım fonksiyonu, topraklamanın hatasız çalıştığı yerler için değil, zaten o topraklamanın işlevselliğini yitirdiği durumlara karşı tedbir olarak kullanılmaktadırlar. Kaçak akım fonksiyonu, sizin üzerinizden 30mA'lik akımın, sizin yaşam fonksiyonlarınıza zarar vereceği süreden önce açmasıyla âlâkalı. Topraklamanın zaten fonksiyonel olduğu bir yerde, 30mA'lik bir eşiğin ne önemi olduğunu düşünüyorsunuz?
1. Burada yazan arkadaşlar yazdıgınızdan aynı şeyi anladı.
2.Siz o halde topraksız bağlayın kaçak akım rolesini. Madem ki toprağa bir şey olursa kaçak akım rolesi devreye gidiyor bildiğiniz yoldan şaşmayın. Cihazın gövdesinden size, sizden toprağa akarak ayaklarınızın altındaki izolasyon durumuna göre sizde nasıl etkiler bırakarak kar açar o zaman dediğimi anlarsınız. 2 şeyi karıştırmayın. Faza direkt dokundugunuz anda topraklamanın varlığı veya yokluğu bir şey değiştirmez. Üzerinizden 30 ma kaçak akım sizin üzerinizden toprağa akar. Siz de muhakkak bir etki bırakır az veya çok. Şimdi gelelim elektrikli cihazların gövdelerine. Elektrikli cihazların gövdesine kaçak olma durumunda topraklamadan akıp karın açmasını mı arzularsınız yoksa üzerinizden toprağa akıp karı açtırmasını mı? En çok karşılaşılan durum sizce faza direkt temas mı yoksa elektrikli cihazların gövdesine kaçak olma durumu mu?
Bir aralar bir haber çıktı halı yıkama makinesindeki kaçak yüzünden bir kişi hayatını kaybetti.
Yerler ıslak topraklama yok ve kar var. Bu mu?
Yoksa topraklama var kar var. Bu mu?
İşinizi şansa bırakmayın bence...

1. Burada yazan arkadaşlar yazdıgınızdan aynı şeyi anladı.
2.Siz o halde topraksız bağlayın kaçak akım rolesini. Madem ki toprağa bir şey olursa kaçak akım rolesi devreye gidiyor bildiğiniz yoldan şaşmayın. Cihazın gövdesinden size, sizden toprağa akarak ayaklarınızın altındaki izolasyon durumuna göre sizde nasıl etkiler bırakarak kar açar o zaman dediğimi anlarsınız. 2 şeyi karıştırmayın. Faza direkt dokundugunuz anda topraklamanın varlığı veya yokluğu bir şey değiştirmez. Üzerinizden 30 ma kaçak akım sizin üzerinizden toprağa akar. Siz de muhakkak bir etki bırakır az veya çok. Şimdi gelelim elektrikli cihazların gövdelerine. Elektrikli cihazların gövdesine kaçak olma durumunda topraklamadan akıp karın açmasını mı arzularsınız yoksa üzerinizden toprağa akıp karı açtırmasını mı? En çok karşılaşılan durum sizce faza direkt temas mı yoksa elektrikli cihazların gövdesine kaçak olma durumu mu?
Bir aralar bir haber çıktı halı yıkama makinesindeki kaçak yüzünden bir kişi hayatını kaybetti.
Yerler ıslak topraklama yok ve kar var. Bu mu?
Yoksa topraklama var kar var. Bu mu?
İşinizi şansa bırakmayın bence...

Birincisi, siz okuduğunuzu anlamayı öğrenin. Burada dediğimi yine çarpıtıyorsunuz. Ben topraklama gereksiz mi dedim, yoksa 30mA'lik kaçak akım fonksiyonu topraklamanın fonksiyonelliğini yitirdiği zamanlar için bir tedbirdir mi? İkincisi, teknik bilginiz yetersiz. 30mA'lik kaçak akım fonksiyonu anlıktır, yani zaman geçikmesiz. O dediğiniz yerde doğru bir projelendirme olması durumunda, öyle bir durumun gerçekleşmesine imkan yok. Dediğiniz haberi ben de izledim gerçi, haberlerde pano tek hat şemasını verdilerse, ben görmemişim... yanlışlığın ne olduğunu sizin kadar emin şekilde söyleyemeyeceğim... Ama durum dediğim gibi. Sizin inanıp, inanmamanız bir şey değiştirmiyor.

Neyse, sizinle daha fazla bu konuda tartışmayacağım, bilenler zaten biliyor; bilmeyenler de araştırıp görürler, kimin haklı olduğunu.

Birincisi, siz okuduğunuzu anlamayı öğrenin. Burada dediğimi yine çarpıtıyorsunuz. Ben topraklama gereksiz mi dedim, yoksa 30mA'lik kaçak akım fonksiyonu topraklamanın fonksiyonelliğini yitirdiği zamanlar için bir tedbirdir mi? İkincisi, teknik bilginiz yetersiz. 30mA'lik kaçak akım fonksiyonu anlıktır, yani zaman geçikmesiz. O dediğiniz yerde doğru bir projelendirme olması durumunda, öyle bir durumun gerçekleşmesine imkan yok. Dediğiniz haberi ben de izledim gerçi, haberlerde pano tek hat şemasını verdilerse, ben görmemişim... yanlışlığın ne olduğunu sizin kadar emin şekilde söyleyemeyeceğim... Ama durum dediğim gibi. Sizin inanıp, inanmamanız bir şey değiştirmiyor.

Neyse, sizinle daha fazla bu konuda tartışmayacağım, bilenler zaten biliyor; bilmeyenler de araştırıp görürler, kimin haklı olduğunu.

Ben okumayı anlamayı değil de sen yazmayı öğrensen iyi olur. Madem ki benimle aynı şeyi yazdın bazı arkadaşlar senin fikrine karşı çıkıp tartıştı ve benim mesajımı beğendi. Demek ki diğer arkadaşlar da aynı şeyi anladı.
Buradaki birçok tecrübeli ustam ve ben de elektrikle uğraşan bir öğretmen olarak bu kaçak akım rolesi zannettiğin gibi insan vücuduna zarar vermeden anında açmıyor. Ayaklarımızın altında izolasyona ve çeşitli sebeplere göre değişiklik arz ediyor. Kesin olan bir şey var açana kadar insan vücudunda bir etki bırakıyor.
Söylediğine katılmıyorum. Topraklamaya alternatif olarak kaçak akım rolesi bağlanmaz. Bunlar kılıç ve kalkan gibidir. Birlikte hareket etmek zorundalar. Sadece topraklama olsa faz ile temasta hapı yutarsın cihazdaki kaçak elbet toprak üzerinden akar. Sadece kaçak akım rolesi olup topraklama olmazsa cihazdaki kaçak vücudun üzerinden akıp -açana kadar sen de ne olur bilinmez- kar açar.
Şu soruma cevap ver lütfen. Yerler ıslak ve bu nemliliğin üstündesin. Topraklama yok. Kaçak akım rolesi var. Üzerinden akımın geçerek karın açmasını mı istersin yoksa topraklama olsa da bu kaçak senle irtibat kurmadan topraklamadan akıp karı açtırmasını mı?

Ben okumayı anlamayı değil de sen yazmayı öğrensen iyi olur. Madem ki benimle aynı şeyi yazdın bazı arkadaşlar senin fikrine karşı çıkıp tartıştı ve benim mesajımı beğendi. Demek ki diğer arkadaşlar da aynı şeyi anladı.
Buradaki birçok tecrübeli ustam ve ben de elektrikle uğraşan bir öğretmen olarak bu kaçak akım rolesi zannettiğin gibi insan vücuduna zarar vermeden anında açmıyor. Ayaklarımızın altında izolasyona ve çeşitli sebeplere göre değişiklik arz ediyor. Kesin olan bir şey var açana kadar insan vücudunda bir etki bırakıyor.
Söylediğine katılmıyorum. Topraklamaya alternatif olarak kaçak akım rolesi bağlanmaz. Bunlar kılıç ve kalkan gibidir. Birlikte hareket etmek zorundalar. Sadece topraklama olsa faz ile temasta hapı yutarsın cihazdaki kaçak elbet toprak üzerinden akar. Sadece kaçak akım rolesi olup topraklama olmazsa cihazdaki kaçak vücudun üzerinden akıp -açana kadar sen de ne olur bilinmez- kar açar.
Şu soruma cevap ver lütfen. Yerler ıslak ve bu nemliliğin üstündesin. Topraklama yok. Kaçak akım rolesi var. Üzerinden akımın geçerek karın açmasını mı istersin yoksa topraklama olsa da bu kaçak senle irtibat kurmadan topraklamadan akıp karı açtırmasını mı?

Söylediğiniz şeyleri tartışmayacağımı söyledim. O yüzden boşu boşuna yazmayın, ikimizin de yazdıkları ortada, isteyen istediğini kabul etsin.

Diğer konudaysa, anladığını, benim yazdıklarımla açıklasana, nasıl [5 prizin beslemesini 30mA'lik tek bir kaçak akım koruma fonksiyon cihazı üzerinden gerçekleştirdiğinizde, 5 prizden 6mA'lik kaçak akım (hatta bazen daha da küçük değerlerde kaçak akım) kaynaklandığında, gerçekte "çarpılma" olayı, yani insan sağlığına yönelik bir olumsuzluk olmaması durumunda dahi, normal çalışma koşulları altında, çalışma sürekliliği kesilmiş olacaktır. Bu da, herhangi bir hata durumu olarak atfedemeyeceğimiz durumlar sebebiyle bile, hem kullanıcı memnuniyetinin sağlanamaması, hem de bazı ekonomik maliyetlere sebebiyet verebilir.] 'dan, senin yazdığın tür bir yazı cevap olarak geliyor?

Söylediğiniz şeyleri tartışmayacağımı söyledim. Anladığını, benim yazdıklarımla açıklasana, nasıl [5 prizin beslemesini 30mA'lik tek bir kaçak akım koruma fonksiyon cihazı üzerinden gerçekleştirdiğinizde, 5 prizden 6mA'lik kaçak akım (hatta bazen daha da küçük değerlerde kaçak akım) kaynaklandığında, gerçekte "çarpılma" olayı, yani insan sağlığına yönelik bir olumsuzluk olmaması durumunda dahi, normal çalışma koşulları altında, çalışma sürekliliği kesilmiş olacaktır. Bu da, herhangi bir hata durumu olarak atfedemeyeceğimiz durumlar sebebiyle bile, hem kullanıcı memnuniyetinin sağlanamaması, hem de bazı ekonomik maliyetlere sebebiyet verebilir.] Çok merak ettim.
Tartışmayacağına göre kabulleniyorsun o halde.

Tartışmayacağına göre kabulleniyorsun o halde.

Kabulendiğim, bilenlerin kimin haklı olduğunu bildiğini, bilmeyenlerin de araştırıp göreceği. Ağız dalaşına girecek değilim sizinle. Siteden yasaklanmak istiyorsanız, tek başınıza yasaklanın, sizinle birlikte yasaklanmak gibi bir niyetim yok.

Kabulendiğim, bilenlerin kimin haklı olduğunu bildiğini, bilmeyenlerin de araştırıp göreceği. Ağız dalaşına girecek değilim sizinle. Siteden yasaklanmak istiyorsanız, tek başınıza yasaklanın, sizinle birlikte yasaklanmak gibi bir niyetim yok.
Kardeş yine de birbirimizin kalbini kırmayalım. Tatlıya bağlayalım. Kim haklıysa diğer ustalar da fikirlerini yazsın hep birlikte görelim.
Yazdığına dikkat ederek yazman lazım. Çok fazla ara söz kullanmışşın yazında. Cümleleri tane tane ve açık bir biçimde yazarsan daha anlaşılır olur. Bir cümleyi çok fazla dolandırırsan anlatmak istediğini anlatamazsın sonra da başkalarının okuyup anlayamamasına bağlarsın. Kaç tane arkadaş yazdı hepsi aynı şeyi anladı.
Yine de ustalağına saygı duyuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri