Kacak akim rolesi

sizde aynı görüştesiniz fakat aradaki tek fark zaman faktörü ben 6 yıl önce yaptıgım uygulamalarda bile nötr kesmeli sigorta kullandım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sizde aynı görüştesiniz fakat aradaki tek fark zaman faktörü ben 6 yıl önce yaptıgım uygulamalarda bile nötr kesmeli sigorta kullandım

Her linyeye mi nötr kesmeli sigorta takmayı kastediyorsun ustam? Pardon kaçırdım galiba bir ayrıntıyı. Ben sadece kaçak akım rolesinden sonra 1 adet nötr kesmeli sigorta anladım. Saygılar...

evet dogrudur her linye kestirimci mantıgına uygun amperde nötr kesmeli sigorta ile donatılmalıdır.unutulmamalıdırki kak lar termik manyetik koruma yapmazlar

evet dogrudur her linye kestirimci mantıgına uygun amperde nötr kesmeli sigorta ile donatılmalıdır.unutulmamalıdırki kak lar termik manyetik koruma yapmazlar

Hiç bu şekilde tesisat döşendiğini görmedim. Ama kulağa hoş geliyor.

Kacak akim rolesi ile korunan tesiste notr toprak arasi temas olmaz. Varsa eger bu ariza durumudur. Ariza oldugunda da goz ardi edilemeyecegine gore. Ariza bir sekilde tesbit edilip sorun cozulur. Her linyeyi iki kutuplu sigorta ile ayirmak ariza tesbitinde kolaylik saglayabilir fakat sirf bu yuzden kullanmak biraz fantazi olur.

sn oonurr belli ki hiç bu tür arızalar ile karşılaşmamışsınız ve önemini anlayamamışsınız ben bu tip bir arıza için 370 km yol kat ettim biz büyük bir beton firmasının müşavirligini yapıyoruz aynı firma bizden bir dagıtım panosu talep etti tek hat şeması aynı firma tarafından düzenlenmişti ben şemayı inceledigimde girişinde 250 A 30mA -5 A bir ayarlı schneider marka kak vardı çıkışlar ise 3 kutuplu sigorta ile düzenlenmişti ben panonun bu şekilde düzenlenmesinin hatalı oldugunu söyledim ve bunda ısrarcı oldum fakat pano tarafımızdan firmanın istedigi şekilde düzenlenip imal edildi ve yerine tespit edildi bu pano sistemi çalıştıran su pompaları hidrofor ve bazı kombinasyon panolarına enerji veriyordu bundan tam bir hafta sonra gece 11de tesis operatörü tarafından arandım kak tutmuyor sürekli atıyordu tüm çıkış sigortalarını kapattırdım kak yine tutmuyordu ertesi sabah tesise gittik baradaki tüm nötr kablolarını tek tek söküp test ettik kombinasyon panolarından birine giden 5*6 ttr kablonun nötüründe arızayı yakaladık arızanın nedeni de operatör tarafından montajı yapılan uyarı ve ikaz tabelalarından birinin montajı esnasında matkap uclu trapez civatasının kabloyu delerek nötüre temas etmesiydi tüm gövde topraklı oldugundan dolayı nötr -toprak teması olmuştu buda kak ı açtırıyordu eğer üretim olsaydı ben gece yarısı yola çıkacaktım, eger nötr kesmeli sigorta kullanılsaydı bir kombinasyon prizi iptal edilerek üretim devam ettirilecekti yani kayıp olmayacaktı arızalı kısım ayrılmış olacaktı bu sadece basit bir örnektir.

Evet Sn gama haklı bir tesiste basit bir arıza bir bölgenin lokal olarak felç geçirmesine sebebiyet verebilir. Bulunması zaman alan bu arıza noktası lokal bölgenin önemine göre sıkıntıyı arttırır. Bu nedenle kaçak akım röleleri ile çalışma bölgeleri olabildiğince ayrılmalı ve arıza tespiti ve arızanın sistemden izole edilerek sistemin çalışırlığına devam edebilmesi için çift kutuplu sigorta kullanımı son derece önemlidir.

Sayin gama su cumlenize istinadan cevap yazma geregi duymustum. Bu cumleden anlasiliyorki kacak akim roleli sistemlerde muhakkak cift kutuplu sigorta kullanilmali. Hayir bu sizin kendi tercihiniz kendi ek guvenliginiz. Bunu belirtmek istedim. Soz konusu isletme veya uretim alanlari olunca tabiki daha baskada ek onlemler alinmali alinabilirde.

Sayin gama su cumlenize istinadan cevap yazma geregi duymustum. Bu cumleden anlasiliyorki kacak akim roleli sistemlerde muhakkak cift kutuplu sigorta kullanilmali. Hayir bu sizin kendi tercihiniz kendi ek guvenliginiz. Bunu belirtmek istedim. Soz konusu isletme veya uretim alanlari olunca tabiki daha baskada ek onlemler alinmali alinabilirde.
Onur ustam ben işin içinde değilim ama gerçekten bu tür büyük işletmelerde bu tür alternatifleri düşünüp tesisata dahil edersek arıza bulma olaylarında çok sıkıntı içerisine girilmez. Siz de zaten aynı fikirdesiniz de içimden geldi yazdım.

Sonuçta bu iş paraya bakar duygusal yani :) bizim ayağımız yorgana göre uzanıyor, güvenlik yok veya çelik kapı, elalem alarm kurar olmadı bekçi olamdı çok duygusal ise koruma tutar ...

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri