Kacak akim rolesi

Sayın @aumat size katılmıyorum. Bence maaliyet göz önünde bulundurulmazsa harika bir uygulama. Bir evin içinde 15 priz oldugunu farz edelim. 5'erli grup halinde 3 adet kaçak akım rolesi varsa bir arıza durumunda arızayı bulmak daha kolaydır. Özellikle kaçak akım roleleri arızalı olmadıgı ve arada sırada atma durumunda arızayı bulmak daha da kolaylaşır.
Bizim buralarda çoğu elektrikçi kaçak akım rolesi arızasında kaçak akım rolesini iptal ederek eve enerji veriyorlar. Ama kaçak akım rolesi arttırılırsa bu tür işgüzar elektrikçilerin işi daha kolaylaşır.
Sayın Galcon Temsilcisi aydınlatmalarda anladıgım kadarıyla topraklama olacak. Yoksa topraklama bağlanmadan kaçak akım rolesi bir işe yaramaz. Gövdede kaçak halihazırda bekler ve topraga akış olmadıgı için KAR açmaz.
Söyleceklerimin özü ne kadar çok kaçak akım rolesi olursa arızayı tespit etmek o kadar kolay olur ve çok da faydalıdır.

Siz benim dediğimi ya iyi okumadınız, ya da okuduğunuzu anlayamadınız gibime geldi. İsterseniz bir daha okuyun. Ben kaçak akım rölesi maliyeti arttılır diye bir şey yazmadım. Eğer kaçak akım rölesi, tek bir priz yerine, birden çok prize bağlanırsa, o zaman hata durumu dışında da işletim sürekliliğinin kesileceğinin, maliyet ve müşteri memnuniyetsizliğine de bu durumun sebebiyet vereceğini yazdım.

Yorum yapmadan önce, yazılanı iyi anlamak gerek.

Ayrıca, topraklamanın olmadığı durumda, kaçak akım fonksiyonunun çalışmayacağı görüşünüze de katılmıyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
TT ve TN sistemlerin hangisi daha faydali ve carpilma aninda ayni voltaj degerine sahip alternatif akim ile dc nin insan hayatinda etkisi diye sormamla basladi hersey :) sorularin cevaplari icin 1 hafta sonraya gun verdi bekliyorum bakalim ne diyecek ogretim gorevlimiz :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

TT ve TN sistemlerin hangisi daha faydali ve carpilma aninda ayni voltaj degerine sahip alternatif akim ile dc nin insan hayatinda etkisi diye sormamla basladi hersey :) sorularin cevaplari icin 1 hafta sonraya gun verdi bekliyorum bakalim ne diyecek ogretim gorevlimiz :)

Sizin bu sorunuzun cevabıysa, TN (özelikle TN-S), diğer sorunuzun cevabıysa AC-DC akım çarpmalarını kıyaslamak, elma ile armudu kıyaslamak gibidir. Ama ayrıntılarına burada değinmeyeceğim.

Fazla sayıda KAK takmanın cep haricinde bir zararı yok, gereksiz atmaları önlemek için linyeleri ayırmak gerekir.
yapı denetim görevlisi neye karşı çıkıyor anlamış değilim doğrusu..
imza attığı proje neyse o uygulanır, kendi imzasına mı karşı çıkıyor.

Projede tek kacak akim var biz proje tadilati yapicaz hocam

Projede tek kacak akim var biz proje tadilati yapicaz hocam

Yanlış anlamanızı istemem; ama, o öğretim görevlisinin bazı şeyleri bilmediği gibi, sizin de bilgi eksikliğiniz var. Yoksa böyle bir tartışmanın içinde kendinizi bulmazdınız.

Adam imzadan sorumlu denetci cok sukur eksigim yok meslegim konusunda imzadan sorumlu bir muhendis ile karsi karsiya kaldiginiz zaman bu problemler olagandir

Adam imzadan sorumlu denetci cok sukur eksigim yok meslegim konusunda imzadan sorumlu bir muhendis ile karsi karsiya kaldiginiz zaman bu problemler olagandir

Eksiğiniz olmasa, bahsettiniz konunun geçtiği standartı da biliyor olurdunuz ki, o zaman da denetçinin bırakın böyle olmaz demesini... sizden farklı bir uygulama türü istiyor olurdu.

Hangi standartlardan bahsediyorsunuz mesela anlatin eksigi olan herkes ogrensin

arkadaşlar merhaba
aumat arkadaşım merhaba
fatih özdamar arkadaşımı bu fikri hakkında destekliyorum.sahada kaçak akım sorunu ile uğraşan imza atan denetçimi yoksa işi yapan teknik elemanmı?bu tip teknik mühendis ve hocalar memleketimizi dar teknik bilgiye hapsediyorlar. bu gün firmalar bile teknik katolaglarında kaçak akım sayısını arttırılacağı hususunda teknik detaylar veriyorlar.örneğin; daha önce 300 mA kaçak akım sorunu hakında konu açtım.yabancılar ayar sahalı kaçak akım rölesi üretmişler biz hala 300 mA de ısrarcıyız.soğuk hava deposu olan yerlerde 300 mA kaçak akım bile kurtarmıyor istediğin kadar standarttan bahset.burada gereksiz polemik yapmaya gerek yok ideal çözüm kaçak akım sayısının arttırılmasıdır.
koay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri