Kacak akim rolesi

eltekenerji

Galcon Temsilcisi
Selamlar sayin arkadaslarim bir dairede veya isyerinde aydinlatma ve priz devrelerine ayri ayri kacak akim rolesi baglamanin zararlari veya faydalari hakkinda fikirlerinizi belirtirmisiniz

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çok ayrıntılarına girmeyeceğim burada; ama, basit bir örnek vermek gerekirse, 5 prizin beslemesini 30mA'lik tek bir kaçak akım koruma fonksiyon cihazı üzerinden gerçekleştirdiğinizde, 5 prizden 6mA'lik kaçak akım (hatta bazen daha da küçük değerlerde kaçak akım) kaynaklandığında, gerçekte "çarpılma" olayı, yani insan sağlığına yönelik bir olumsuzluk olmaması durumunda dahi, normal çalışma koşulları altında, çalışma sürekliliği kesilmiş olacaktır. Bu da, herhangi bir hata durumu olarak atfedemeyeceğimiz durumlar sebebiyle bile, hem kullanıcı memnuniyetinin sağlanamaması, hem de bazı ekonomik maliyetlere sebebiyet verebilir.

Bunun tabî ki, birçok başka ayrıntısı var, ben yukarıdaki söylemi, sadece bir örnek olsun diye yazdım.

Sayın @aumat size katılmıyorum. Bence maaliyet göz önünde bulundurulmazsa harika bir uygulama. Bir evin içinde 15 priz oldugunu farz edelim. 5'erli grup halinde 3 adet kaçak akım rolesi varsa bir arıza durumunda arızayı bulmak daha kolaydır. Özellikle kaçak akım roleleri arızalı olmadıgı ve arada sırada atma durumunda arızayı bulmak daha da kolaylaşır.
Bizim buralarda çoğu elektrikçi kaçak akım rolesi arızasında kaçak akım rolesini iptal ederek eve enerji veriyorlar. Ama kaçak akım rolesi arttırılırsa bu tür işgüzar elektrikçilerin işi daha kolaylaşır.
Sayın Galcon Temsilcisi aydınlatmalarda anladıgım kadarıyla topraklama olacak. Yoksa topraklama bağlanmadan kaçak akım rolesi bir işe yaramaz. Gövdede kaçak halihazırda bekler ve topraga akış olmadıgı için KAR açmaz.
Söyleceklerimin özü ne kadar çok kaçak akım rolesi olursa arızayı tespit etmek o kadar kolay olur ve çok da faydalıdır.

Tabiki aydinlatmalarda topraklama olmasi gerekir yaklasik 10 yildan bu tarafa aydinlatma linye ve sortilerine topraklama cekiyoruz bu gidislede mecburi olacak zaten aydinlatmaya toprak hatti verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim

2 ayri kacak akim koruma rolesinde yapi denetim kuruluslari ile anlasamiyoruz aydinlatma ve prizleri ayirirsak kabul vermiyorlar :) cok ilginc bir durum gercekten bahaneleride şu;
2 farkli noktada 20+20 =40mA kacak olursa acma yapmaz diyorlar ama tek olsaydi acardi diyorlar bunu defalarca izah etmeme ragmen birturlu ikna olmuyorlar cokbkatli bir apartmanda 2 farkli daireye 2 ayri kacak akim baglamak neyse ayni daireye birden fazla kacak akim baglamak ayni seydir bana gore ama bunu gelde anlat denetci muhendise

Kaçak akım rolesindeki sınır neden 30 ma'dir? Çünkü insan hayatı için tehlike 30 ma'den başlar. Ondan anma kaçak akımı 30 ma'dır. Bu yüzden varsın atmasın dedikleri durumda. Aynı anda iki ayrı 20 ma kaçakları tutup çarpılacak halimiz yok. Yarın bir gün Kaçak akım rolesi kaliteli ve sağlamsa arada sırada kaçak akım rolesinin atma arızasıyla karşı karşıya gelindiğinde bunun meyvesini yersiniz. Saygılarımı sunarım.

Aynisini bende izah ediyorum fakat anlayan yok ben isi malzemeli aldim aslinda tek kacak akim takmak benim isime gelir ama sonucta insan hayati soz konusu parayla olculmez kullandigimiz 2 marka haric diger markalari zaten insaata sokmayiz ABB ve SCHNEIDER harici gerekirse yapi denetim kuruluslari birligine skayet edip yinede takicam 2 kacak akimi

fatih arkadaşım merhaba
artık firmalarda bu tip uygulamaları tavsiye etmeye başladı.ideal sistem; sayaç çıkışında 300 mA lik gecikmeli tip kaçak akım şalteri takılır.daire içi panoda da;aydınlatma,diğer prizler ve banyo için ayrı ayrı kaçak akım kullanılarak sorunsuz çalışan bir sisitem oluşturulmuş olur.
kolay gelsin

2 ayri kacak akim koruma rolesinde yapi denetim kuruluslari ile anlasamiyoruz aydinlatma ve prizleri ayirirsak kabul vermiyorlar :) cok ilginc bir durum gercekten bahaneleride şu;
2 farkli noktada 20+20 =40mA kacak olursa acma yapmaz diyorlar ama tek olsaydi acardi diyorlar bunu defalarca izah etmeme ragmen birturlu ikna olmuyorlar cokbkatli bir apartmanda 2 farkli daireye 2 ayri kacak akim baglamak neyse ayni daireye birden fazla kacak akim baglamak ayni seydir bana gore ama bunu gelde anlat denetci muhendise

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.[/QUOTE
fatih arkadaşım merhaba
avrupada bile nemli yerlere ayrı kaçak akım takıyorlar yani minimum 2 kaçak akım kullanıyorlar.birde 30mA lik kaçak akımın görevi insan hayatını korumaktır,hattı korumak değildir.sayaç panosundan sonraki takılan 300 mA lik kaçak akımın görevi nedir o zaman? yapı denetimci arakadaşların bu konuda eksiği olduğu kesindir.
kolay gelsin

Aslinsa olay biraz farkli statu meselesi oldu ben bunun farkindayim denetci ODTU mezunu ve ogretim gorevliligi yapmis ben RUSYA MOSKOVA DEVLET UNIV. mezunuyum olay burda basliyor Zaten :) oda gercegin bilincinde ama dahada israr ederse yapi denetim kuruluslari birligine yazi yazip uzman mufettis isteyim olayi aydinlaticam :)

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri