Harmonik Sorunu Nasıl Giderilir

merhaba genc arkadaş kondastorlar 480 ama tr gücüm 400 degil özel tr oldugu için 460 volt

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
fevzi_sarıyıldız ' Alıntı:
merhaba genc arkadaş kondastorlar 480 ama tr gücüm 400 degil özel tr oldugu için 460 volt

O zaman kondansatörlerden kaynaklanmıyor problem. Çünkü 50 kVAr'lık kondansatör 46 kVAr değerinde, 75kVAr'lık kondansatör de 69kVAr değerinde çalışıyor.

Sizin problem, ya yüklerin hızlı girip çıkmasından kaynaklanıyor, ya da dengesiz yükten.
Fazlar arası yüklenme oranları nasıl? Çok bir fark yoksa eğer, tek akım trafolu röle ile de çözülmeliydi sorun.

genç arkadaş ' Alıntı:
fevzi_sarıyıldız ' Alıntı:
merhaba benim yüklerim dengesiz bunu biliyorum bir anda 650 700 A cıkıyor bir anda 50 A düşüyor bu makinelerin sık bir şekilde devreye girip cıkmasından panomdaki kademe dizilişlerim
1. kademe 50
2. kademe 50
3. kademe 50
ve diger 8 kademem 75 kwar
kondastörlerim 480 volt
akım trafolarım 2500/5
trafo gücüm 1600 kv
işletme nin maksimüm amperi şu anlık 700 A akım tr ile röle arasındaki mesafem yaklaşık 4 metre
kesiti 1x2.5
şu anda işletmede olmadıgım içinsınıfını hatırlayamıyorum yorumlarınızı bekliyorum

1.) 480V'luk kondansatörler, 400V'ta çalıştırılınca, güçleri, gerilimlerinin karesi oranında azalır:
50kVAr. 4002/4802=34,7kVAr
75kVAr. 4002/4802=52.1kVAr

2.) Trafo için sabit kondansatör var mı? Varsa gücü nedir (ve voltajı)

3.) Röleden kademe alma süresini kısaltın biraz.

4.) Trafonuz üçte bir yükte çalışıyor. akım trafosu tam yüke göre seçildiği için (1600kVA trafo azami çıkış akımı: 2312A) küçük yüklerde hassas ölçüm ve kompanzasyon yapılamıyor.

5.) Kapasitif oran nasıl? Çok küçükse eğer, röle PDF kılavuzunda (daha önce KBR kullanmadığım için) kapasitif yönde ayar yapılabildiği bilgisi var: "İstenen indüktif veya kapasitif güç faktörü değeri cihaz üzerinden programlanabilir"
Cosfi ayarını kapasitif yönde yaparak indüktifi düşürebilirsiniz (kapasitif yüksekde dokunmayın. cos fi 1,00'da kalsın.)

genç arkadaşa ek olarak akım trafonuzun sınıfı mutlaka CL 0,5 olmalı aksi taktirde doyma zamanı

uzayacagından kompanzen yüke göre geç kalacaktır birde hızlı girip cıkan yükün varsa daha kötü

50a - 700a arasında calışıyorsa tesis üstte arkadaşımın anlattıgı gibi akım trafon cok büyük

1250/5 CL 0,5 akım trafosu içinden 2*80/10 bara geçicek şekilde bulamassan benim gibi özel sardırman

lazım.

kompanzasyon da harmonık nasıl ölçülüyor daha dogrusu nasıl bır cıhaz bu kadar pahalı hemde

ARharmoniklaerin önlenmesi için yapılacak kompanzasyonda gh/Sn oranı kullanılabilir:
Gh/Sn
Gh:şebekede harmonik üreten yüklerin toplam görünen gücü(KVA)
Sn:trafonun görünen gücü(KVA)

standart tip kondansatör uygulaması:Gh/Sn oranı %15 ten küçükse standart tip yani 400v luk kondansatörler kullanılır..
Güçlendirilmiş tip kondansatör uygulaması:Gh/Sn oranı %15 ile %25 arasında ise yapılmalıdır...
Reaktör + güçlendirilmiş tip kondansatör uygulaması:Gh/Sn oranı %25 ten büyükse bu uygulamanın kullnılması önerilir..

arkadaşlar bnm verdiğim bilgiler kısa ve öz bu hesaplama yöntemini kullanarak sizde harmonikle mücadeleye başlayabilirsiniz..

benim kompanzasyonunu yaptığım bi yerde rölenin aşırı harmonik ledi yanıyor şu an endüktif kapasitif oranları normal cezalık bir durum yok ama öğrendiğim kadarıyla kondansatörlere ve mevcut tesisata zararı var kısaca ne yapmalıyım teşekkürler

Arkadasim,

Alron sisteminde sitemin kompanzasyon ihtiyacinin hic olmadigi anlarda bile dogasi geregi devamli devrede olmasi gereken bir kondansator var. Bu kondansatore seri harmonik filtresi konursa sorununuz buyuk olcude hafifler.

Klasik/Statik/Tristorlu (eski teknolojiler yani) sistemlerde harmonikleri engellemek icin kadem kondansatorlerine sri harmonik filtresi konulur. fakat eger sistemin kompanzasyona ihtiyaci olmamasi durumunda hic bir kademe devrede olmadigindan harmonik filtrede devrede olamayacagindan harmonik oratligi kasip kavuruyor.

ISte ALRON'un bir ustunlugu daha.

Kisaca anneannelerimizin teknolojisini artik muzelere kaldirmamizin zamani gelmedimi? .:)

Sadece harmonikleri ölçmek için portatif veya sabit bir cihaz almanız aslında gerekmez. Ancak sisteminizdeki Enerji Kalitesi problemlerini takip etmeniz amacı ile işletmelerde en azından 1 adet 3 fazlı veya tek fazlı bir portatif bir Enerji Analizörü bulunması gerekir. Harmonikler aslında bir Enerji kalitesi problemidir ancak olabilecek tek problem değildir.

Harmoniklerin yüksek olması göreceli bir kavramdır. Örneğin 100A geçen bir kabloda %80 Akım harmoniğin olması 1500kVA bir trafoda nerdeyse hiçbir etkiye sebeb olmaz. Veya bu 100A tek fazlı ve %80 3. harmonik var ise mesela bu harmonikler Nötr'de bir gerilim oluşturabilir, nötr direnci yüksekse sistemde problemlere yol açabilir.

Portatif Enerji Analizörü olarak Chauvin Arnoux CA 8220 Tek Fazlı Enerji Analizörü veya CA 8332B Üç Fazlı Enerji Analizörü veya CA 8335 Enerji Analizörlerini öneririz.

CA8220 1 Fazlı Portatif Enerji Analizörü - Portatif Ölçüm Ürünleri - SGE Mühendislik -- Mühendislik Ölçüm İle Başlar

Sistedeki harmonikleri powerlogic pm700 güç ölçüm cihazı ile görmek mümkünmü ?

PM 700 ile,sadece,toplam (akım,gerilim ) harmonik distorsiyonlar görülür.Ayrı ayrı harmonikleri görme şansı yoktur.PM820-PM850-PM870 ile,ayrı ayrı harmonikleri görebilirsiniz.

merhabalar, fabrikamızda yani alınan 11 adet poşet dolum makinesi kullanıyoruz makinelerde tartım yapan kefelerin kartlarında sürekli arıza çıkıyor, firma ile görüştüm şebekenizden kaynaklanıyor olabilir dediler bu nedenle enerji analizi yaptırmak istiyorum,
bu şekilde analiz yapıp rapor hazırlayan profesyönel firma varmıdır ?

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri