Harmonik Sorunu Nasıl Giderilir

Sn. ethemgüner

* Bilgiler için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. 4. Maddede, sıcaklığın 7 derece artması, kondansatörlerin ömürlerinin %50 azalttığını belirtmişiniz. Bu bilgi için emin misiniz, teorik bir açıklaması var mıdır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
fevzi_sarıyıldız ' Alıntı:
merhaba kullanmış oldugum rölenin markası KBR
benim her iki panomdada bu marka röle var ayrıca başka markalarıda denedim sonuç aynı cıktı yani sorun rölede degil

rölenin markasını sormamdaki maksat rölenin cos:ind:0,8 cap.0,8 ayar sahası varmı diye madem elle

150-200 kvar kondanstör alınca reaktif düzeliyor ozaman cos:ind.1,00 ayarlı ise cap:0,9 yapıp

sistemine açıgın kadar kondanstör otomatik aldırabilirsin ayrıca kbr-bk12 röle mükemmel bir röledir.

saygılar..

Sayın meslektaşım
Kondansatörlerin sıcaklık-ömür ilişkileri ile ilgili standart eğrisini gönderiyorum
SAYGILARIMLA

Ekli dosyalar

• SICAKLIK İLİŞKİSİ.rar
    2.7 KB · Görüntüleme: 2
Sn. ethemgüner

* Gerçekten bu kadar etkilediğini bilmiyordum, çok teşekkür ederim. Meslektaşlarımızın hepsi, bunu bilmesi gerekiyor, kompanzasyon panosounun aşırı ısınması bir kenara, sıcaklık kontrlü yapılması gereklidir.

merhaba sayın meslektaşlarım
yorumlarınız ve önerileriniz için cok tşk
şimdi benim kulandıgım röle KBR-BK12 ama hiç bir zaman düzgün bir kompanize yapamadım bir cok firma ile görüştüm ölcüme cegirdim ama hepsi degişik şeyler söylediler
kimi röleden dedi röleyi degiştirdim cözüm olmadı sayac dediler onuda degiştirdim oda cözüm olmadı yani her gelen farklı bir şeyler söyledi ayrıca benim panom otomatikte iken aldıgı kademeler ile birlikte röle nin cp si 1.0 ama reaktifim yine önde ben manuel olarak 150 200 kwar daha ekleyince cp yine 1.0 bu sefer reaktifim düzeliyor işte bu sorunu cözemiyoruz aklım iyice karıştı bu arada pano içi sıcaklıgımı her zaman kotrol ediyorum degerli yorumlarınız icin şimdiden tşk

fevzi arkadaşım.Yükleriniz dengelimi ?Biliyorsunuz KBR röleler referansını tek fazdan alıyor.Eğer yükleriniz dengesiz ise,harmoniğe ilaveten,böyle bir sorununuzda var demektir.Röleler,Cosq faktörünü takip ederken,sayaçlar pf faktörünü
yazıyor biliyorsunuz.Sizin,Cosq yi kontrol altında tutuyor olmanız,sayacınızın doğru yazacağı anlamına gelmiyor.Sorununuz,dengesiz yüklenmeden kaynaklanmıyor ise,harmonik probleminizi çözmekten başka çareniz yok.

Sn. ethemgüner

* Yrd. Doç. bu konu üzerine uzman bir hocaya sordum, bunun abartılı bir rakam olduğunu belirtti. Teorik hesaplaması var mıdır. Eğer böyle olmuş olsa, kompanzasyon pano sıcaklıklarının çok üzerine düşülür, hatta pid kontrollü iklimlendirme yapılırdı.

merhaba sayın meslektaşlarım
yorumlarınız ve önerileriniz için cok tşk
şimdi benim kulandıgım röle KBR-BK12 ama hiç bir zaman düzgün bir kompanize yapamadım bir cok firma ile görüştüm ölcüme cegirdim ama hepsi degişik şeyler söylediler
kimi röleden dedi röleyi degiştirdim cözüm olmadı sayac dediler onuda degiştirdim oda cözüm olmadı yani her gelen farklı bir şeyler söyledi ayrıca benim panom otomatikte iken aldıgı kademeler ile birlikte röle nin cp si 1.0 ama reaktifim yine önde ben manuel olarak 150 200 kwar daha ekleyince cp yine 1.0 bu sefer reaktifim düzeliyor işte bu sorunu cözemiyoruz aklım iyice karıştı bu arada pano içi sıcaklıgımı her zaman kotrol ediyorum degerli yorumlarınız icin şimdiden tşk

kompanze panonuzla ilgili detayları verirseniz ona göre bir cok arkadaşımız yorum yapacaktır.

kademe dizilimi kvar/volt ,akım trafosu o.g/a.g trafo güçü kva , işletmenin max amperi

akım trafosu ile röle arası kablo mesafesi +kesiti , akım trafosu sınıfı (class)

merhaba benim yüklerim dengesiz bunu biliyorum bir anda 650 700 A cıkıyor bir anda 50 A düşüyor bu makinelerin sık bir şekilde devreye girip cıkmasından panomdaki kademe dizilişlerim
1. kademe 50
2. kademe 50
3. kademe 50
ve diger 8 kademem 75 kwar
kondastörlerim 480 volt
akım trafolarım 2500/5
trafo gücüm 1600 kv
işletme nin maksimüm amperi şu anlık 700 A akım tr ile röle arasındaki mesafem yaklaşık 4 metre
kesiti 1x2.5
şu anda işletmede olmadıgım içinsınıfını hatırlayamıyorum yorumlarınızı bekliyorum

merhaba benim yüklerim dengesiz bunu biliyorum bir anda 650 700 A cıkıyor bir anda 50 A düşüyor bu makinelerin sık bir şekilde devreye girip cıkmasından panomdaki kademe dizilişlerim
1. kademe 50
2. kademe 50
3. kademe 50
ve diger 8 kademem 75 kwar
kondastörlerim 480 volt
akım trafolarım 2500/5
trafo gücüm 1600 kv
işletme nin maksimüm amperi şu anlık 700 A akım tr ile röle arasındaki mesafem yaklaşık 4 metre
kesiti 1x2.5
şu anda işletmede olmadıgım içinsınıfını hatırlayamıyorum yorumlarınızı bekliyorum

1.) 480V'luk kondansatörler, 400V'ta çalıştırılınca, güçleri, gerilimlerinin karesi oranında azalır:
50kVAr. 4002/4802=34,7kVAr
75kVAr. 4002/4802=52.1kVAr

2.) Trafo için sabit kondansatör var mı? Varsa gücü nedir (ve voltajı)

3.) Röleden kademe alma süresini kısaltın biraz.

4.) Trafonuz üçte bir yükte çalışıyor. Akım trafosu tam yüke göre seçildiği için (1600kVA trafo azami çıkış akımı: 2312A) küçük yüklerde hassas ölçüm ve kompanzasyon yapılamıyor.

5.) Kapasitif oran nasıl? Çok küçükse eğer, röle PDF kılavuzunda (daha önce KBR kullanmadığım için) kapasitif yönde ayar yapılabildiği bilgisi var: "İstenen indüktif veya kapasitif güç faktörü değeri cihaz üzerinden programlanabilir"
Cosfi ayarını kapasitif yönde yaparak indüktifi düşürebilirsiniz (kapasitif yüksekde dokunmayın. cos fi 1,00'da kalsın.)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri