Arçelik 5094 nf buzdolabı kompresör sorunu

srdrgkdmr

Üye
Sorum:
1.kompresörün çok uzun süre (24 saatte 3-4 defa 30 ar dk duruyor) çalışması normal mi? değilse ne yapmam gerekiyor?
2.dondurucu bölümün soğutması normal ama ekranda hiç bir çizgisi çıkmıyor?
3.gaz kaçağı olsa şimdiye kadar bitmez miydi?

Arçelik 5094 nf buzdolabım (13yıllık)kurban bayramında dondurucu bölüm yüklemesi sonucu sorunlar başladı: önce ekranda ünlem işareti ve max yazısı çıktı, sonrasında alt bölüm tavan kısmındaki hava deliklerinde terleme gibi damlalar ve alt soğutucu bölüm tam soğumamasıyla devam etti, sonrasında:
- kompresörün bulunduğu bölümü ızgaraları vs tertemiz yaptım
- fan pervanesi gayet güzel dönüyor
- kompresörün yanındaki tel bölümün dolaba yukarı çıkan ucu soğuk değil, ne sıcak ne soğuk ılığa yakın gibi,
- soğutucu bölümdeki su kanal dirseğini çıkarıp su akıttım arkaya sorunsuz indiğini gördüm, dirseği çıkardığım yerden yukarı doğru plastik sert olmayan bir pipeti uzatıp dondurucu bölümdeki ızgaralara kadar gittiğini yolun açık olduğunu anladım kendimce,
- defrost yaptığını kompresör kısmındaki su birikmesini takip ederek baktım,
- kompresörün bulunduğu yerin plastik kapağını çıkarıp buzdolabını açık bi alana çıkardım
- kapı contalarını temizleyip sıcak suyla yumuşatıp tam yapıştığını güzel vakum yaptığını gördüm
- dondurucu bölüm kapısı birkaç mm düşmüş araya plastik kelepçe atıp boşluğunu aldım
- ünlem işareti için anakarttan reset atıp ekrandan sildim,
- sıcaklık ayarlarını dondurucu bölüm - 18, soğutucu bölüm 6 yaptım
- soğutucu bölüm yükünü azalttım hava deliklerinin önünü boşalttım

bunların sonunda ünlem işareti tekrar çıkmadı, soğutması gayet güzel (dondurucu ve soğutma)
ancak,
sorunlar:
* kompresör çok uzun süre çalışıyor (günde tespit edebildiğim 3-4 defa 30ar dk duruyor) çok sıcak el tutulmuyor neredeyse,
* buzdolabını ekonomik moda alıyorum (-12/8) kompresör yine aynı durmadan devam ediyor,
* ekranda soğutucu bölüm 2 yeşil çizgi enfazla üç çizgi daha yukarı çıkamıyor, dondurucu bölüm tarafında hiç çizgi çıkmıyor,

bu durumu yaşamadan öncesi kompresör yine bu şekildemi çalışıyordu bilmiyorum, (buarada elektrik faturası hep fazla gelir sanırım sebep buymuş) -
neredeyse sürekli çalışmasına rağmen içeride buzlanma karlanma aşırı soğuma olmuyor?

anakartta enerjinin giriş bölümündeki bi iki parçanın altı çok az siyahtı ama öyle yanık gibi değil, acaba buralarda mı bi sorun var?

birde drayer yüzeyi yeşilimsi olmuş bağlantı kısımlarında da korozyon olmuş gibi, gaz eksiltmiş olabilir mi? ama kaçak varsa bi süre sonra tamamen bitmesi gerekmez mi?

aklıma gelen saçma olacak belki ama dondurucu bölüm alanı sensörü bozuk ölçmüyor kompresör durmuyor, kompresörde bi sebepten tam performans çalışmıyor oyüzden buzlanma karlanma yapmıyor, olan kompresörün çok çalışması ve elektrik faturası kabarması oluyor?

durumu açıklayabilmek adına biraz uzun yazdım kusura bakmayın hakkınızı helal edin,

saygıdeğer ustalar ne yapmalı veya yaptırmalıyım yönlendirip yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler.

Son düzenleme:
büyük ihtimalle timer arızalı , seneler önce bende buna benzer bir sorun yaşamıştım buzdolabının timer devresini servis değiştirdi ve sorun çözüldü,
Buzdolabı Timer : No Frost buzdolabında yer alan motorun diğer ifadeyle cihazın belirli süre çalışıp durmasını sağlayan kısacası zamanlama görevini gerçekleştiren parçadır.

1.kompresörün çok uzun süre (24 saatte 3-4 defa 30 ar dk duruyor) çalışması normal mi? değilse ne yapmam gerekiyor?
Çalışması fabrika standartlarındadır ve normaldir.
2.dondurucu bölümün soğutması normal ama ekranda hiç bir çizgisi çıkmıyor?
Panel ledlerinde arıza arayınız.Soket temassızlığı direnç arızası vs.
3.gaz kaçağı olsa şimdiye kadar bitmez miydi?
Kaçağın mahiyetine göre 1 haftada gaz bitmiş olur.
önce ekranda ünlem işareti ve max yazısı çıktı,
Soğutmanın set değerinde olmaması kaynaklı arızadır.Termal sigorta,ntc sensör ve kart sebepli olur.
kompresörün yanındaki tel bölümün dolaba yukarı çıkan ucu soğuk değil, ne sıcak ne soğuk ılığa yakın gibi,
Gaz eksikliği,drayer tıkanması veya kompresör basma hattı basınç eksikliği kaynaklıdır.
dondurucu bölüm kapısı birkaç mm düşmüş araya plastik kelepçe atıp boşluğunu aldım
Bu fikir hiç sağlıklı değil,geçici çözümdür.Beyaz eşya yedek parça satıcısı veya internet üzerinden menteşe plastiği alıp değişim yapınız.
kompresör çok uzun süre çalışıyor (günde tespit edebildiğim 3-4 defa 30ar dk duruyor) çok sıcak el tutulmuyor neredeyse,
R600 gazlı ise 70 dereceye kadar ısınması normaldir.
birde drayer yüzeyi yeşilimsi olmuş bağlantı kısımlarında da korozyon olmuş gibi, gaz eksiltmiş olabilir mi?
Boru kaynatılırken ''boraks'' kullanılır ve lehim elektrodunun daha sağlıklı yapışmasını sağlar.Yeşil renk borakstır ve arıza sebebi değildir.Eğer o bölgede yağ sızması var ise kaçak vardır.
aklıma gelen saçma olacak belki ama dondurucu bölüm alanı sensörü bozuk ölçmüyor kompresör durmuyor, kompresörde bi sebepten tam performans çalışmıyor oyüzden buzlanma karlanma yapmıyor,
Saçma değil doğru tespit.Evap termal sigorta ve ntc sensör değişimi yapınız.
büyük ihtimalle timer arızalı , seneler önce bende buna benzer bir sorun yaşamıştım buzdolabının timer devresini servis değiştirdi ve sorun çözüldü,
Buzdolabı Timer : No Frost buzdolabında yer alan motorun diğer ifadeyle cihazın belirli süre çalışıp durmasını sağlayan kısacası zamanlama görevini gerçekleştiren parçadır.
Bu buzdolabında timer yoktur.Elektronik kart vasıtası ile termal sigorta,ntc sensörü ve rezistansın fonksiyonları yürütülür.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri