Gerilim Düşümü Hesabı Ana Pano+Sayaç Pan.+Daire Pan.

cok ozur dılerım arkadasım yaaa dalgınlıgıma gelmıs ama soyle bır durumda var.ozamanda cok buyuk kesıtler ortaya cıkıyor monofaz oldugu ıcın malıyette cok yuksek cıkarıyor:S

sistemi trifazemi yapmak gerekir? ozamanda kablo maliyeti yükselmeyecekmi?
neticesinde burası 1+1 residence daire olacak

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ama sımdı hocam mesafe cok uzak monofaze beslemenız hıc ıyı olmaz ornek verıyorum monofaz da 50 lık kablo kullanılacaksa trıfaze de 16 kablo kullanılırsınız...hıc olmazsa ana kabloları trıfaze yapın evi monofaz dosersınız yıne..

ama sımdı hocam mesafe cok uzak monofaze beslemenız hıc ıyı olmaz ornek verıyorum monofaz da 50 lık kablo kullanılacaksa trıfaze de 16 kablo kullanılırsınız...hıc olmazsa ana kabloları trıfaze yapın evi monofaz dosersınız yıne..

değerli ampera,

daire 1+1 olacak toplam 240 daire var

ve toplamda kullanıcak enerji en fazla 5kW ben 3kW olarak hesaplamayı düşünüyorum

5 adet priz linyesi 2 adet aydılatma linyesi olarak tasarladım

daire girişine w-otomat kutusu koyacağım

trifaze beslemek gereksiz olur diye düşünüyorum

hocam mesafe cok fazla monofazeyle yapmanız mantıksız olur.zaten gerılım dusumune gore kablo kesıtlerı devasa cıkıyor,bunun nedenı monofaze yapmanız hıc olmazsa sayac panolarına kadar trıfaze kullanın.Birde gucü dusundugunuz gibi mesafeyı de dusunun guc kucuk olabılır ama mesafe buyuk

syaca kadar zaten trifaze olacak sıkıntı sayaç panosu ile daire panolarındaki mesafeden kaynaklanıyor

çözüm üretecek başka kimse yokmu arkadaşlar değerli yorumlarınızı bekliyorum sn ampera ilginiz içinde size ayrıca teşekkür ederim

Hesap ve doğru tektir.ampera aradaşımız,size,baştanberi doğruları söylemektedir.Monofaze
taşıma durumunda,kesitler 6 kat artar.Trifaze kullanım en doğrusudur.Önce teknik gelir,
ekonomiklik sonraki iştir.Rezidanstan bahsettğinize göre,o kadarcık ! artış önemli olmasa ge-
rektir.Bu tip konularda seri karar veremez iseniz,projeler çabuk bitmez.
Ayrıca, " Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği " nin 22. maddesini gözden geçirmenizi öneririm.

trifaze besleme yaparsak sayaç trifazemi olacak?

Tabiiki öyle olacak.

ana dağıtım -sayaç pan. arası gerilim düşümünü ayrı yapılabilirmi %3 göre

sayaç pan- daire panosu + daire panosu-linye ayrı yapılabirmi %1,5 göre

YAlnızca yükü motor vs. olan yüklü sistemlerde gerilim düşümüne %3 e kadar müsaade vardır... %1,5 a göre hesaplaman gerekir...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri