1 hp 0.75 kw dalgıç pompayi calistirma hk

Selamlar,
1 hp 0.75 kw dalgıç pompayi çalıştırmak için kaç watt lik ve nasıl bir inverter kullanmalıyım.

Elimde hazırda 65 amper Akü ve 150 watt lik bir güneş panelim var, günde 2 saat çalıştırmak istiyorum. Bunlara ek bir şey almama gerek var mıdır?

Bu sorulara net cevap almak istiyorum, en sonun bir arkadaş bu formu önerdi.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Selamlar,
1 hp 0.75 kw dalgıç pompayi çalıştırmak için kaç watt lik ve nasıl bir inverter kullanmalıyım.

Elimde hazırda 65 amper Akü ve 150 watt lik bir güneş panelim var, günde 2 saat çalıştırmak istiyorum. Bunlara ek bir şey almama gerek var mıdır?

Bu sorulara net cevap almak istiyorum, en sonun bir arkadaş bu formu önerdi.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim
bu dalgıç pompa amca kaç voltta çalışır acaba? kabaca bir hesapla demaraj akımını hesap edersek, en az 3-4 katı büyüklükte bir invertere ihtiyacınız var. ama en doğru bilgiyi üretici firmadan almanız gerekir. marka, model, etiket bilgisi olmadan yapılan her türlü yorum nasıl desem havada kalır.

bu dalgıç pompa amca kaç voltta çalışır acaba? kabaca bir hesapla demaraj akımını hesap edersek, en az 3-4 katı büyüklükte bir invertere ihtiyacınız var. ama en doğru bilgiyi üretici firmadan almanız gerekir. marka, model, etiket bilgisi olmadan yapılan her türlü yorum nasıl desem havada kalır.
2000 watt lik jeneratörum çalıştırıyor. Satıcıdan cevap alamadim daha doğrusu bir elektrikçiye sorun dediler. Yakıt pahalı olduğu için güneş enerjisine geçmek istiyorum.
2000 wattlik Inverter satıcıları kimisi bobinli motorları calistirmaz diye cevap veriyor.
İllaki çalıştıran bir inverter vardır diye düşünüyorum

Son düzenleme:
2000 watt lik jeneratörum çalıştırıyor. Satıcıdan cevap alamadim daha doğrusu bir elektrikçiye sorun dediler. Yakıt pahalı olduğu için güneş enerjisine geçmek istiyorum.
2000 wattlik Inverter satıcıları kimisi bobinli motorları calistirmaz diye cevap veriyor.
İllaki çalıştıran bir inverter vardır diye düşünüyorum
2000 watt jeneratör ile 2000 watt invertör aynı güçte değildir. dediğim gibi motorunuzun etiket bilgileri doğrultusunda cevap verilebilir. 65 amper akü çok yeterli geleceğini zannetmiyorum. @rsimsek ustam, @Mustafa KABADAYI ustam, bu konularda benden daha bilgilidirler.

Merhaba dalgıç pompaları güneş ile çalıştırmak için sürücüler var akü gerektirmeden çalışıyor güneş pareleri seri bağlanarak belirli bir voltaj aralığına ulaşıp frekans kontol ederek yol veriliyor.kuyu derinliği, kuyu çıkışında yatay ve dikey mesafe göre güneş panellerinin adetin ve güçü ona göre seçiliyor . Bölgenizde solar panel işi yapan kişiler vardır onlar ile temasa geçin yardımcı olacaklardır.

Not:Su ihtiyacınız az ise fiyatı uygun sistemler var dalgıç parçanızız değiştirir iseniz 24v veya 48 v ile çalışan dalgıç pompalar var voltaj sabit kalıp akım kapasitesin artırarak çalışıyor. Kuyu derinliğine göre 2 3 güneş paneli ile çalışıyor.

Merhabalar,
10 metre derinlikte kuyuda hali hazırda jeneratörle çalışır vaziyette Sk İmpo 404/10 dalgıç pompam var, etiket bilgisine ancak ulaşabildim. Paralel çalıştırmak için kaç watt kaç adet güneş paneline ihtiyacım olur? Jeneratörden kurtulmak istiyorum maliyeti çok oluyor, 5 tonluk su depom var günlük bunu doldursam yeterli olacaktır. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

impo 404.10 .jpg

Son düzenleme:
Benzer bir sistemi komşum kullanıyor. Hem de modifiye sinüs 1500 watt 12/220 inverterle. 5 tonluk deposunu kısmen dolduruyor akü durumuna göre. Daha önce 100Ah aküsü vardı, ek ihtiyaçları için de kullandığından yeterli olmuyordu. Geçen sene 200Ah akü satın aldı. Sadece gündüz çalıştırdığı küçük bir de buzdolabı var. 2x130 watt iki adet paneli var. Pompayı her gün çalıştırmıyor! Sizin 65Ah akü yeterli olmayacaktır. Gündüz panel+sürücü ile çalıştırmanız daha mantıklı ama bu defa da 0.75watt üzerinde, gücünde panele ihtiyacınız olacak. Akü ile olunca diyelim gün boyu aküyü şarj edip daha az güçteki panelle 1-2 saat pompayı çalıştırmak mümkün. O durumda da panel sayısı azalıp akü kapasitesini artırmak gerekiyor. 100Ah akü -> 12x100=1200 watt, yani tam dolu halde 700-800 watt gücü size sunabilir, günde bir saat çalıştırabilir. Dolaysıyla ihtiyaç için, inverter çevrim kayıplarını da düşününce 200Ah akü gerekir.
Önerim 2x100Ah akü ve 24/220 1.5-2kw inverter edinmeniz. İnverterin demeraj gücünün motor için yeterli olup olmadığını sorunuz (bende mexxun'ın 300 watt tam sinüs inverteri var, anlık 600 watt demeraj gücüne sahip)! Bu sisteme göre de toplam 500 watt güçte panel gerekir.

Pompa için kullanılan invertörler biraz farklı,, bu invertörler, sürücü devresi ile, pompa tarafından tüketilen anlık güce göre pompa şaftının dönüş momentini veya devir sayısını değiştirir ve sabah akşam saatlerinde düşük akışlı su ve öğlen yüksek akışlı su sağlar.

pump_inverter.png

Google'da "solar pump inverter" diye aratabilirsiniz. 200watt tan başlayan 55kw ye kadar bir çok ürün var.

solar_inverter2.png

Merhaba Kuyu derinliğiniz azmış sadece 5 tonluk depo boşaldıkça dolacak ise düşük maliyetli işi kurtara bilirsiniz . Mevcut dalgıç pompa ile bir sistem kurarsanız maliyetiniz yüksek çıkar 50 -60 bin tl maliyetiniz olur. Ama dalgıç pompamız değiştiresiniz 24 volt dc dalgıc pompa ve sürücü alıp 1 adet panel ile işiniz halledersiniz 15 -16 bin tl ye kurtulursunuz.

Aşağıya bir örnek bırakıyorum su tankı doldurmak için ideal ve uygun fiyata geliyor.Güneş paneline güneş gelince sürücü otomatik çalışmaya başlıyor su tankına şamandıra bağlar iseniz otamatik olarra başlıyor çalışmaya tank dolunca duruyor.

1714477290489.png

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,126
Son üye
itsnotmuchh

Yeni konular

Geri