Elektrik Faturalarını Düşüren Cihaz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Arkadaşlar konuya teknik açıdan açıklık getireyim;

1 - Evlerde kullanılan sayaçlar sadece aktif gücü ölçer... Aktif güç ise omik yüklerden oluşur...
2 - Bir evin elektrik tüketiminde tasarruf yapmak için konulan cihaz endüktif reaktif gücü azaltsa bile sayaçtan geçen aktif güç üzerinde hiç bir etkisi olmaz... Tam tersine bu tasarruf cihazınında oluşturduğu omik yükü eklersek ay sonu daha fazla fatura gelecektir...

Teknik açıdan biraz mantık yürütünce evler için kullanılan bu tasarruf cihazlarının fayda değil zarar sağlayacağını görürüz...

İyi çalışmalar...

Sayın miralayariza' ya teorimi ispatladığı için teşekkür ederim...
EMO yönergeside benim söylediğimi söylüyor arkadaşlar...

Omik ağırlıklı yüklerden bahsediyorsun ondan sonrada reaktif güç kompanzasyonu ile diyorsun.
1-Omik yüklerde reaktif güç varmı?
2-Reaktif güç kompanzasyonu ile gerilim nasıl olurda düşürülüyor?
Bu iki sorumu açıklarmısın?

Sisteme yüklediğiniz kondansatörlerin oluşturduğu gerilim düşümünden söz ediyorum.Bir sisteme kapasitif yük eklerseniz gerilim düşümüne neden olmaz mı bu durum?Gerilim düşümü meydana gelince de omik yükler daha az akım çekiyor.

Ozaman şöyle düşünelim mesela bir elektrikli su ısıtıcısı suyu 220v ta 5 dk da kaynatıyorsa sizin dediğiniz gibi gerilim düşürülürse 7-10 dk gibi bir sürede kaynatacaktır.Anlık olarak düşünürseniz akım düşebilir ama zamana bağlı düşündüğümüzde toplamda ya aynı akımı çeker yada daha fazla çekeceği kanaatindeyim.Kısacası bu cihazlardan hayır yok.

Ozaman şöyle düşünelim mesela bir elektrikli su ısıtıcısı suyu 220v ta 5 dk da kaynatıyorsa sizin dediğiniz gibi gerilim düşürülürse 7-10 dk gibi bir sürede kaynatacaktır.Anlık olarak düşünürseniz akım düşebilir ama zamana bağlı düşündüğümüzde toplamda ya aynı akımı çeker yada daha fazla çekeceği kanaatindeyim.Kısacası bu cihazlardan hayır yok.
işin anlattığınız kısmı felsefeye girer.bence çevre aydınlatmasına yararlı olur sıfırdan sistemi değiştirmektense çevre aydınlatmaları biraz zayıf yansın.ya da enkadasen lambalar veya elektrikli şofbenlerde su biraz daha soğuk akar ama tasarruf sağlarsınız sonuçta adamlar enerji geri kazanım cihazı demiyor tasarruf cihazı diye satıyorlar.

işin anlattığınız kısmı felsefeye girer.bence çevre aydınlatmasına yararlı olur sıfırdan sistemi değiştirmektense çevre aydınlatmaları biraz zayıf yansın.ya da enkadasen lambalar veya elektrikli şofbenlerde su biraz daha soğuk akar ama tasarruf sağlarsınız sonuçta adamlar enerji geri kazanım cihazı demiyor tasarruf cihazı diye satıyorlar.

Tasarruf yok arkadaşlar tamamen aldatmaca... Lütfen rica ederim siz bari yapmayın ...

Valla bana hiç inandırıcı gelmiyor.
Dolandırma kokan hareketler bunlar.

http://www.ayedas.gov.tr/HaberDetay.aspx?hid=64

arkadaşlar bu da ayedaşın açıklaması..ben bir elektrik mühendisiyim ve bu cihazı yapıp evde kullanmak 2.sınıftayken aklıma gelmişti.ancak sonra öğrendim ki evlerde (mesken tarifelerinde) sayaçlar sadece aktif yükü okuyor, o zaman boş yere masraf olur dedim ve vazgeçtim..sahtekarlıktan başka birşey değil kanmayın böyle şeylere lütfen.

bu arada gerilim düşümü ile enerji tasarrufu yapılmayacağı gibi,tasarruf yapacam diye kombi gibi gerilim düşümüne tahammülü az olan cihazların bozulmasına yol açabiliriz.

Bir atasözü vardır; "Derdini karına anlat, sonra hem derdinle uğraş, hem de karınla..." :D

Bu sistem de buna benziyor, reklamlarında söylenen binbir faydasına..! kanıp satın alanlar, satın alırken hiç bir işe yaramayan bir cihaz için bedel ödüyorlar, bir de prize takarak evin içindeki her hangi bir alıcı gibi (5-10 W./saat) elektrik tüketiminin bedelini ödüyorlar. Sonuçta o cihazda elektrikle çalışıyor. Satın alırken de kullanırken de haybeye bedel ödüyorsunuz.

Tasarruf edeceğiz diye her hangi bir elektrikli cihazın bekleme (stand by) konumunda iken gösterge ledinin tükettiği elektriği bile çok görürken, zerre kadar faydası olmayan bu icadın prizde takılı olması, boşuna elektrik tüketmesi saçmalık...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,138
Son üye
omurcan.73

Yeni konular

Geri