İnverter değeri ve akü sorunu

furkanyrr

Üye
Merhabalar. Forumda yeniyim. Karavan almak üzereyim ve bir elektrik işleriyle ilgilenen arkadaş bir konuda aklımı karıştırdı. Sizden yardım almak istiyorum.

Sistemde 300ah jel akü var. İnverter standart olarak gelen 1000w. Ben bunu 3000w ile değiştirmek istedim ve opsiyon olarak 3000w almak istedim. Genel olarak buzdolabı ve bir kaç ufak şey çalışacak.

Arkadaş dedi ki, eğer 3000 ilk alırsan başlangıç akımı fazla olacak, çok güç çekecek. Akünü daha hızlı bitirir. Ben de dedim ki ben 1000 yerine garanti olsun diye 3000 lik alıyorum. Yine en fazla 500w kullanırım ama 40 yılın başında mesela saç kurutma makinesi kullanırsam diye garanti olarak alıyorum dedim. O da bana dedi ki sen tır alıp 20 ile gitmek istiyorsun. Akün sana dayanmaz dedi.

İşin özü size sorum, inverterde böyle bir mevzu var mı? İnverter markası apex. Sistem 12v. Sizce 1000 w lik yerine 3000w alıp yine 1000 ile aynı şeyleri kullanacak olmam, 3000w lik almam bana sıkıntı Çıkarır mı. Teşekkür ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sorunuzun iki tane cevabı var hem evet hem de hayır. şimdi önce "hayır"la başlayalım. neden hayır çünkü kalkışlarda yani yüklenmelerde üzerine artı olabilecek yüklerde sorun çıkartmaz. bu arada asla rezitansı (çay kahve makinası tost makinası gibi) olan bir şey çalıştırmayınız 220 volt elektrik süpürgesi ve ütü de. yoksa elinize alıp tamirci yolunu tutarsınız. evet kısmı isi invertör de hiç bir şey çalışmasa bile bekleme (stand by) konumunda açık olduğu için enerji tüketecektir. bu da 1000 watta göre daha yüksek olacaktır. tamamen örnekleme amacıyla söylüyorum üzerindeki değerleri okumadan her şey yalan. 1000 w amca boşta 0,5 amper tüketirken 3000 w amca 1,5-2 amper tüketebilir. örnekleme amacıyla söyledim. invertör üzerindeki yazan değerler önemlidir. yani büyük her zaman büyüktür. (her yerde değil tabii)

sorunuzun iki tane cevabı var hem evet hem de hayır. şimdi önce "hayır"la başlayalım. neden hayır çünkü kalkışlarda yani yüklenmelerde üzerine artı olabilecek yüklerde sorun çıkartmaz. bu arada asla rezitansı (çay kahve makinası tost makinası gibi) olan bir şey çalıştırmayınız 220 volt elektrik süpürgesi ve ütü de. yoksa elinize alıp tamirci yolunu tutarsınız. evet kısmı isi invertör de hiç bir şey çalışmasa bile bekleme (stand by) konumunda açık olduğu için enerji tüketecektir. bu da 1000 watta göre daha yüksek olacaktır. tamamen örnekleme amacıyla söylüyorum üzerindeki değerleri okumadan her şey yalan. 1000 w amca boşta 0,5 amper tüketirken 3000 w amca 1,5-2 amper tüketebilir. örnekleme amacıyla söyledim. invertör üzerindeki yazan değerler önemlidir. yani büyük her zaman büyüktür. (her yerde değil tabii)
Çok teşekkür ederim Sayın Paskomya verdiğiniz değerli bilgi için. Tercihimi ona göre yapacağım. Son olarak şunu sormak istiyorum. Demişsiniz ancak veri vererek sormak istiyorum. 1000 lik invertere üzerinde 500w yazan mini elektrikli süpürgemi(şu dikey minik olanlardan) takıp kullanabilir miyim? Nasılsa yarı yarıya.

Çok teşekkür ederim Sayın Paskomya verdiğiniz değerli bilgi için. Tercihimi ona göre yapacağım. Son olarak şunu sormak istiyorum. Demişsiniz ancak veri vererek sormak istiyorum. 1000 lik invertere üzerinde 500w yazan mini elektrikli süpürgemi(şu dikey minik olanlardan) takıp kullanabilir miyim? Nasılsa yarı yarıya.
ben tavsiye etmem güzel insan, onlarcası bu yüzden yandı. hani marka etiketi filan fiyat olarak yanına bile yaklaşamıyacağım kalitede cihazlardı. (lüks yatlarda kullanılıyor ve en küçüğü 5000 w ve senkronize iki adet toplamı 10 Kw yapar ama. siz bilirsiniz şarzlıyı kullan itiraz etmem, bir de telefon şarj adaptörü de kullanma 5 volt çıkışından kablo ile şarj et telefonunu.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri