Bina içi tesisat

bence mesele tek bir dairede değil kak rolelerini iptal ettirdilerse birden fazla sorunla karşılaşacağın belli sorunlu bir yer olduğu belli uzak durmak gerekir.

bina yeni tesisatı da ben yaptım başkası tarafından yapılmış olsa elimi bile atmam öyle bi arızaya ama kak rölesi iptal edildi ama sebep rölenin dairelerde de olması herhangi bi arızada daireden değilde ana panodan atması ve daire sahiplerinin ana panoya gidip herhangi bi kazaya sebebiyet vermemesi için sayaç çıkışlarındaki iptal edildi sadece

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sorun sadece kak roleleri ve sigorta olsa bende şohpen falan varsa ısıtmaya geçtiği sızmadan kaynaklanan bir şey diye bilirdim ama olay baska çünkü fazla toprakta birleşince sigortanın atmadığına denk geldim ama sayaç manyak yazıyor sanki yerinden çıkacakmış gibi dönüyor

onuıda düşündüm kak rölesini değiştikten sonra evdeki bütün cihazlar yaklaşık 15 dk çalıştı ama ne kak rölesi ne 1 p otomatlar atmadı cihazlar kapalı durumda fişleri çekili iken durduk yerde atıyor

bina sahibine sorsana son zamanlarda duvara pano yada bir şeyler takmışlarmı tesisata gelen tek vida yeter biz bakımcının gündüzden çaktığı bir kolay vida yüzünden makinanın bir kısmını koca gece çalıştıramadıkta bulana kadar :D

bina sahibine sorsana son zamanlarda duvara pano yada bir şeyler takmışlarmı tesisata gelen tek vida yeter biz bakımcının gündüzden çaktığı bir kolay vida yüzünden makinanın bir kısmını koca gece çalıştıramadıkta bulana kadar :D

mantıklı cok haklısın olabilir ama öyle bi vida falan olsa hiç kaldıramazsın kak rölesini haksız mıyım?

kak röleleri çok pis bir cihaz biz fabrikada iş güvenliği sebebiyle 100 tane taktıysak yarısını geri söktük atıyor kaldırıyorsun bakıyorsun on dakka sonra gene atmış çünkü fabrikalar büyük olunca ister istemez bir yerlerden nört toprak bir şekilde karısıyor hadi onu bir şekilde halledersin ama 1p sigorta işine nasıl çözüm bulursun karışmam :D

kak röleleri çok pis bir cihaz biz fabrikada iş güvenliği sebebiyle 100 tane taktıysak yarısını geri söktük atıyor kaldırıyorsun bakıyorsun on dakka sonra gene atmış çünkü fabrikalar büyük olunca ister istemez bir yerlerden nört toprak bir şekilde karısıyor hadi onu bir şekilde halledersin ama 1p sigorta işine nasıl çözüm bulursun karışmam :D

o dert bende de var iş güvenliği 1960 da yapılmış okula kak. rölesi istiyorlar bir değil 5 değil heryerde sıfırlamalar sac borulardaki soyulmuş izoleler onları bile hallettik de dediğin gibi o 1 p işi sakat :)

Metal sayaç kutusu varsa, keskin kenarda sıyrılmış ve saca değen kablo olması, zayıf da olsa ihtimal. Bu yoksa, öncelikle, daire ile ana pano arası toprak-faz-nötr kabloları boşa çıkartılıp, düşükten yukarı doğru, her bir kablo, diğer ikisi ile arasında direnç ölçümü yapılmalı. Bana, boru içinde ıslaklık da olabilir gibi geldi. Islaklık varsa, MegaOhm ayarında gösterir. Ben, daire içi kısa devrelere avometre ile bakıyorum. Gelen faz ve nötrü ayırıp, Ohm kademesinde bir ucu ortak bağlı nötre , diğer ucu da içeri dağılan fazlara dokundurarak bakıyorum. Bir yerde başıma geldi. Devamlı 300 mA KAR atıyor. Gittim eve, ne varsa prizden çektim, atan birşey yok. Buzdolabını taktım, attı. "Buzdolabı arızalı" dedim. Tam çıkacağım, tekrar attı. Bir anlam veremedim. Sigorta kutusuna gelen faz ve nötrü ayırıp, içte Avometre ile ölçüm yapınca, Nötr-Toprak arası direnç gördüm. Prizlerde ölçüm yapıp, en düşük dirençli yeri bulmaya çalışınca, bir yerde hiç ölçüm alamadım. Toprak veya nötr bağlı olmamalı idi. Prizi açınca, Nötr bağlantısının, toprak teli ile birlikte bağlanmış olduğunu gördüm. Elektrik süpürgesi takılıp, kuvvetli fiş çekilince priz yerinden çıkmış, bir kahraman da telleri kendisi bağlamış, toprak telini de nötr ile birleştirmiş. Boşta KAR atmıyor, topraklı cihazlar kullanılınca hemen atıyor, lamba açılınca bazen atıyor. Belki de 2,5 luk kablo ile 1,5 luk kablo yanyana olunca, gevşek olan 1,5 luk arada bazen değiyor. Ara ara oluşan kısa devreleri bulmak çok zor. Avometre buzzer kısmı bağlantıdayken orayı burayı çekiştirmek, arızayı bulmada işe yarayabiliyor.
O dairedekiler bir komplo ile çıkarılmak istenmiyorsa, aşağı düşük otomat nasıl kalkar? Kamera koysunlar öncelikle.
Ha, bu arada, belalı KAR attırma nedenlerinden birkaçı; eskiyen çamaşır makinelerinin girişindeki kondansatörün, kendi dış metaline direnç vermesi, ki ara ara attırıyor, bir diğeri de ortak anten tesisatının evdeki cihazlarla birleşmesi, bağlantı şaselerine faz kaçabiliyor, bir diğeri, çamaşır makinelerinin rezistansları girişine veya motor soketlerine su akması, tam kuruyana kadar, ara ara atıyor.

Son düzenleme:
bu konuyu görünce nedense gülecek aldı beni muhabbetler geldi aklıma gerçi topal solucan kayıp bunları yazmak için gelmişti buyuk ihtimalle foruma birdahada geri gelmemiş :D:D:D:D:D

biz böyle yerlere hiç bulaşmıyoruz...
elektriği kesmeden priz değiştiren kişilerle muhatap olmuyoruz...

"Düşen sigortaların yeniden kurulması" ifadesi bir süre önce benzer bir konunun forumda işlenmesini anımsattı bana... Aşağı yukarı aynı şikayetler ve olaylar zinciri burada da mevcut. Bir arkadaş olayın incelenebilmesi adına sigorta kutusunu izleyen bir kamera sistemi kurulması önerisinde bulunmuştu.
Sorun, kamera kayıtları neticesinde çözülmüştü... Evin afacan oğlu....

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri