Bina içi tesisat

arkadaslar bugun başıma gelen ilginç bir arızayı hem sizlerle paylaşmak hemde fikir almak için konuyu açtım durum şöyle.

bir apartman dairesi trifaze hatla besleniyor gelen hat önce 40 amper kaçak akım rölesine ardından 32 amper 3p otomata ardından da linyelere dağılıyor 3p den sonra toplam 9 adet 1p otomat var. sorun ilk başta kaçak akım rölesinin atmasıydı ilk aklımıza gelen elektrikli cihazlardaki arızadan dolayı oldugunu düşündüm. prize takılı bütün cihazların fişlerini çıkardıktan sonra tekrar denedim belli bir süre sonra tekrar attı. Rölenin bozuk oldugunu düşünüp değiştikden sonra problem ortadan kalkmış gibiydi bütün cihazları çalıştırıp bir süre çalıştırdıktan sonra binadan ayrıldık. ertesi gün yine aynı problem oldugunun haberini aldıktan sonra tekrar gittiğimde kaçak akım rölesi değil 3p otomatın attıgını gördük işin enterasan kısmı ise 3 p sigorta attıktan sonra 1 p otomatların sırayla düşmesi :D bundan daha da garip olan kısmı iste düşen 1p otomatlardan 2sinin geri kalkması :D:D:D ben artık işi cinler perilere yordum bilmem siz ne dersiniz :D

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yazdiklarin biraz sacma geldi kardesim bana..3p sigorta attiktan sonra 1p ler nasil atabilir..1p ler attiktan sonra 3p atiyor desen anlarim ama tersi oldukca sacma...imkansiz..2 sinin tekrar geri kalkmasi kismini anlamadim.herneyse..sorun kakr da gibi gorunurken simdi tesisatta bir kisa devre var gibi gorunuyor..kakr arizasindan cok daha kolay belki fakat linye sigortalarinin tek tek kontrol edilmesi voltajlarin olcumu vs.kisaca tesisatin iyice incelenmesi sart.kolay gelsin

3P sigortanın kA değeri kaç ve 1P sigortaların kA kaç!Eğer 3P sigortalanın kA 3 kA 1P sigortaların kA 6 veya 10A ise ayrıca 3P sigorta B serisi 1P sigortalarda C veya D serisi ise bir kısa devre anında önce 3P sigorta atar daha sonra 1P sigorta atabilir ama sigorta kendi kendine nasıl tekrar kurulur onu bende anlamadım!

bunu müşteri anlattı yeminler etti inanmadım bende imkansız dedim ama gözümün önünde olunca artık cindir peridir dedim :D voltaj sabit 230 240 arası amper desen çalışan cihazlara bağlı olarak 7 amper 10 amper abartı bi akımda yok kısa devre desen yok:D

3P sigortanın kA değeri kaç ve 1P sigortaların kA kaç!Eğer 3P sigortalanın kA 3 kA 1P sigortaların kA 6 veya 10A ise ayrıca 3P sigorta B serisi 1P sigortalarda C veya D serisi ise bir kısa devre anında önce 3P sigorta atar daha sonra 1P sigorta atabilir ama sigorta kendi kendine nasıl tekrar kurulur onu bende anlamadım!

3 p c32 K.A 40a (30 ma) 1p ler hepsi b en küçügü 16 amper oda aydınlatma linyesine bağlı sadece

20 yıllık elektrikçiyim böyle otomat görmedim orası bana yetti sadece bence sen o eve birdaha gitme çarpılırsın mazallah insanın sigortasıda yok kendiliğinden resetlesin :)

bencede

Son düzenleme:
trifaze sigorta ile w otomatlar arası kabloları incelemek gerekir hatta sigortaları atan hattın kolon hatlarıda dahil sorun iç tesisatta değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri