Lambaların pırpır etmesi

Meymey

Üye
Merhabalar öncelikle evimde elektrik problemi yaşadığımdan beri yani tam 2 haftadır bu forumdan sürekli bir şeyler okuyorum ve en son soru sormak istedim ben de.
Olay evde banyoda spotun patlaması ile başladı, ebeveyn banyosunda patlayan spot hemen yanındaki giyinme odasının lambasını pırpır ettirmeye başladı uzun süre bu oldu ama biz lambada bozukluk var diye düşünüp bikaç hafta öyle kullandık. Sonra banyoda pırpır başlayınca panik olduk ve elektrikçi çağırdık, ilk gelen elektrikçi büyük fabrikalar ile ilgilenen bir adamdı, akım ölçtü ve değişken dedi 239-220arasında , regülatör önerdi. Bilmediğimiz için biraz araştırdık adamın önerdiği regülatörler 10 binden başlıyor. Biraz araştıralım dedik, başka elektrikçilere sorduk akım ev elektriği için normal aralık dediler. Bir tane elektrikçiye panoda düzenleme yaptırdık, çift bağlanan sigortaları ayırttık derken sorun yoktu. 2 gün sonra gece 3’te modemin sigortası attı ve kapalı spotlardan ışık geliyordu. Şerit ledler perili ev gibi yanıp sönmeye başladı. Korktuk acil elektrikçi bulduk. Kaçak akım rölesini değiştirmek gerekiyor dedi, değiştirdi sorun geçmedi. Bina yeni olduğu için (bu arada 1,5 yıldır oturuyorum ve böyle sorun yaşamadık) mütayitin elektrikçisi de geldi. Bulunamayan problem akşama kadar evde spotlar çıkarıldı içlerine bakıldı vb. Sonunda patlak spot trafosu sökülüp panodaki vidalar sıkılınca düzeldi. Çok sevindik tabi ama bu 1 hafta sürdü. 1 hafta sonra yine bir pırpır görünce panik atak geçirdim ve aynı ustayı çağırdık baktı sorun yok dedi. Banyoda iki spot var patlak olmayanı da çıkarın dedi çıkardık sorun düzeldi gibi. Ama aradan 5 gün geçti ve biz artık iyice taktığımız için anahtarlı prizlerin anahtarındaki ışıkları takip ederek olayın olduğunu fark ettik ve yine prizlerde hafif pırpır, bazı ampullerde çok minik pırpır gibi Göz kırpma fark edince yine moralimiz bozuldu ve artık elektrikçiler gelmiyor bize😔 ama şunu fark ettim, bir komşunun kurutma ya da çamaşır makinesi gibi sesi geliyordu olay 22:30’dan sonra oldu çünkü ve ses gidince göz kırpma da bitti bikaç saate korkudan uyuyamadığım için fark ettim. Sormak istediğim şeyleri hemen sıralıyorum:
1. Başka komşunun makinesi bize bu şekilde sıkıntı yaşatır mı? Komşular bizden çok sonra taşındı hatta alt komşu 1,5 ay önce taşındı.
2. Aynı sorun başka komşularda oldu mu bilmiyorum ama bu yaz kaçak alım rölesi yanan komşular, buzdolabı bozulanlar duydum. Ama benzer sorun yoksa bizdeki sorun ne olabilir 1,5 yıl sonra çıktı? 😞😞😞😞

Şimdiden cevaplar için çok teşekkürler 🙏🏻🙏🏻

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1- Nötr hattinizin bağlantılarını iyice kontrol ettirin.
2- Led trafonuz ve spotlarınız piyasanın uyduruk değil en kaliteli markası olsun .
3-Uyduruk da olsa bir ölçü aleti ile değişik saatlerde bir prizden voltaj ölçümü yapıp bu değerleri saat saat not edin . Çok yüzer gezer değerler var ise dağıtım şirketine şikayet edin .
4- Led lambaların pırpır etmesi bir elektrik arızası olmasa da sinir bozucu bir durumdur. Çok stres yapacak bir durum yok. Daha kaliteli bir led ampul ya da tasarruflu ampul kullanılarak bazen çözülebilecek bir durumdur .
Rahatça uyuyun , çok kafaya takmayın hanımefendi.

Son düzenleme:
1- Nötr hattinizin bağlantılarını iyice kontrol ettirin.
2- Led trafonuz ve spotlarınız piyasanın uyduruk değil en kaliteli markası olsun .
3-Uyduruk da olsa bir ölçü aleti ile değişik saatlerde bir prizden voltaj ölçümü yapıp bu değerleri saat saat not edin . Çok yüzer gezer değerler var ise dağıtım şirketine şikayet edin .
4- Led lambaların pırpır etmesi bir elektrik arızası olmasa da sinir bozucu bir durumdur. Çok stres yapacak bir durum yok. Daha kaliteli bir led ampul ya da tasarruflu ampul kullanılarak bazen çözülebilecek bir durumdur .
Rahatça uyuyun , çok kafaya takmayın hanımefendi.
Cevabınız için çok teşekkür ederim
Nötrler kontrol edildi hatta sabah yöneticiye de ilettim ama genel bi kontrol yapılacakmış. O sırada baktırmasını söyledim. Peki evin geneline yayılması normal mi o zaman? Tekrar çok teşekkürler cevap için 🙏🏻🙏🏻

Cevabınız için çok teşekkür ederim
Nötrler kontrol edildi hatta sabah yöneticiye de ilettim ama genel bi kontrol yapılacakmış. O sırada baktırmasını söyledim. Peki evin geneline yayılması normal mi o zaman? Tekrar çok teşekkürler cevap için 🙏🏻🙏🏻
Lokal arızalar bazen lokal olarak kalır , bazen de bütün sistemi etkiler . Bunu ancak arıza tespitinden sonra değerlendirmek gerekir.

Kattan bizim dairenin nötr kablosu yanmış. Gelen elektrikçilerin hiçbiri bakmadı ona, dün akşam TEDAŞ’a arıza kaydı bıraktım oradan gelip hemen baktılar ve fark ettiler. Sabah hemen yöneticiye haber verip mütayitin elektrikçisini çağırdık ve düzeltti. Umarım bir sorun olmaz artık 🙏🏻
Voltmetre ile yapılmadan önce ölçüyorduk 250 de gördük 140 da devamlı değişkendi, şu an 229 civarı hep umuyorum düzelmiştir. Ben de buraya yaşadığım sorun dolayısı ile girip benzer problemler yaşayanların yazılarına bakmıştım belki birisi de okur diye yazmak istedim ama dilerim ki biz de dahil kimse yaşamasın bir sorun🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Kattan bizim dairenin nötr kablosu yanmış. Gelen elektrikçilerin hiçbiri bakmadı ona, dün akşam TEDAŞ’a arıza kaydı bıraktım oradan gelip hemen baktılar ve fark ettiler. Sabah hemen yöneticiye haber verip mütayitin elektrikçisini çağırdık ve düzeltti. Umarım bir sorun olmaz artık 🙏🏻
Voltmetre ile yapılmadan önce ölçüyorduk 250 de gördük 140 da devamlı değişkendi, şu an 229 civarı hep umuyorum düzelmiştir. Ben de buraya yaşadığım sorun dolayısı ile girip benzer problemler yaşayanların yazılarına bakmıştım belki birisi de okur diye yazmak istedim ama dilerim ki biz de dahil kimse yaşamasın bir sorun🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Geçmiş olsun . Gördüğünüz gibi her reel olayın bir izahı vardır. Metafizik sebeplere olayları bağlamanin gereği yok .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri